Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De cand m-am inscris pe forum mi-am editat semnatura incat sa fie concise anumite informatii si sa nu mai apara alte intrebari legate de ea (masina)
    Sper ca ai dedus acum
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • An bisect plus unu, mersi frumos !

      Comment


      • rugina aia din usi este din cauza umezelii si noroiului care se strang in interiorul usilor, am mai spus pe undeva, acolo trebuie verificat si dat cu o vaselina ceva,eu am gasit cate 2 pumni de noroi in usile spate

        Comment


        • Te inseli!
          Acolo este un cordon de sudura "impuscat" de rugina, din cauza unei decapari improprii. Nu se vede tocmai bine, insa exact la imbinarea celor doua bucati de tabla este baiul.
          In plus, orificiile de drenaj a apei nu erau infundate, nu era cine stie ce mizerie acolo, doar putin praf.
          Inca ceva: daca era mizeria cauza, nu se impusca in primul rand acel cordon, ci exteriorul portierei, iar cordonul nu prea ar fi avut rugina.
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • sincer nu te contrazic pentru ca probail ai dreptate,eu spun ce s-a intamplat la mine, nu pot sa imi dau seama cum s-au infundat gaurile alea de scurgere, in fine, acum am dat cu un spray acolo, am curatat, si urmaresc gaurile alea sa nu se mai astupe

            Comment


            • Partea cu rugina la baza portierei o am si eu,dar pe stanga fata...cordonul acela a ruginit pe o distanta de cca,. 20 cm si rugina a ajuns si pe fara portierei...am indepartat partea ruginita,am polizat rana si grunduit...la anul pa pa....Dacia...sunt realmente dezamagit de tabla Loganului...portiera mea arata ca dupa razboi

              Comment


              • Sper sa citeasca si vitejii care lauda in gura mare Loganul, cate de ieftin si bun e.
                E bun de tinut 3 ani.

                Comment


                • Fii liniştit că citesc, dar tot pe-a lor o ţin !

                  Câteva argumente de Marketing : acum se aduce tablă din Cehia, a crescut simţitor protecţia corozivă, s-a implementat un nou sistem de management al calităţii care îmbunătăţeşte radical procesul de tratare al tablei, s-au făcut investiţii majore în secţia de vopsitorie, ... mai vrei să-ţi enumăr ?

                  Comment


                  • Tabla din Cehia mi-au spus si mie in 2007 ca am pe masina. Am vazut ce buna e dupa 2 ani . Tabla este de Galati, sa stie toata lumea, nu cred ca e vina tablei ci a faptului ca marea companie RENAULT care detine Dacia nu investeste sau face economie si nu trateaza deloc tabla de pe Dacii. Dar la banii pe care ii dai pe ea (uneori si 16-18 mii cat e un Duster) spui ca merita si nu trebuie sa ai pretentii. Stabilitate nu, interior nu, tabla nu? Pai ce e asta, atelaj?! Acum doua zile am vazut aceeasi problema jos la usa din stanga fata pe un logan al unui membru de pe forum. Zona aia e pur si simplu MANCATA de rugina. Nu as mai da banii pe o dacie mai ales noua, nici daca mi-ar extirpa cineva juma' de creier! Abia astept sa treaca 6-14 luni, sa vedem si Logan 2

                    Referitor la cei care pot venii si insista cu pretul "scazut" al masinilor Dacia si de aici faptul ca nu e tratata tabla, pe ascutitoarea aia de Reno Symbol de ce se poate trata?? Tot cat un kil de mere costa...
                    Last edited by PCH; 21 March 2013, 14:05.

                    Comment


                    • La Logan 2, zona mea de interes o să fie la luneta spate, pe laterale, acolo o să mă uit prima dată !

                      Comment


                      • Eu am un logan alb martie 2008 an de fabricatie deci putin mai noua cu 7-8 luni decat a lui PCH si a lui 77sky .

                        Masina mea nu are asemenea probleme de rugina si incep sa cred ca e o loterie la logan sa nimeresti una care nu rugineste.

                        Singura rugina care am tratat-o a fost sub bagehtele de geamuri unde aveam cate un punct de rugina ( cat o unghie de la degetul mic) am slefuit, dat cu zinc, dupa vopsea si dupa vaselina, asta am facut acum 3 ani si in toamna anului trecut am verificat si e ok zona, la fel am facut sub chederul de la motor. In fiecare toamna primeste o baie cu ceara calda amestecata cu ulei pe dedesubt, praguri, interior usi. Iarna o spal excesiv de mult sa nu stea sarea pe ea si din cand in cand o ceara polish pentru vopsea.


                        Masina sta numai afara dar se merge putin cu ea... are 46500 km, mai am un clio din 2001 de la job pe care il tavalesc si sunt foarte mirat ca nu are rugina deloc deloc nici sub chedere(l-am cautat) fata de alte masini cu pretentii mai noi ca an de fabricatie.

                        Atata timp cat nu rugineste ma declar multumit la banii pe care i-am dat, intretinerea costa incredibil de putin la masina asta.
                        Last edited by Drogas; 21 March 2013, 14:26.

                        Comment


                        • Mai bine sa existe si o optiune: Daca o doriti gata ruginita-discount 15%.

                          Comment


                          • Eu am vandut Loganul acum un an, imediat dupa faza cu rugina! E o loterie cu sanse mai mari sa ai rugina decat sa nu....din pacate. Un vecin din bloc cu PH2, 2010 fabricatie, a avut capota portbagaj plus zona de la luneta....abia a scos masina din service! Deci ruginesc toate, indiferent de an/generatie! Eu o ceruiam pe a mea de doua ori pe an, cu mana mea! Degeaba...

                            Comment


                            • Si eu care ma gandeam sa o schimb cu una mai noua... mai bine o tin pe asta care nu rugineste decat alta mai noua care rugineste....desi trebuia sa fie totusi invers

                              Pacat ca nu stiu o masina straina cu tabla buna, motor simplu si fiabil, piese ieftine si sa consume putin... si sa aiba multe dotari si sa fie ieftina la achizitie.

                              Din toate criteriile de mai sus cele mai multe le regasim pe logan...

                              Comment


                              • Eu am Loganul de 5 ani si o luna si inca nu am avut probleme cu rugina.

                                Probabil e chestie de noroc.
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google