Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai mult timp miroase uleiul si vaselina. Eu am dat in straturi subtiri, tragand repede lancea din cavitati. Operatie asemanatoare vopsirii cu pistolul. Teoretic doua tuburi de 500ml ajung pt toata masina si ramane un pic si pentru unele interventii pe sub masina. Atentie! doua tuburi pt vopsirea in doua straturi, cu pauza de peste 24h....am facut operatia in concediu, la tara, cand am stat cam 6 zile...printre alte treburi. La urma, un drum prin tarla, pt prafuirea cerii.
    Last edited by Oti; 21 June 2017, 13:02.
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Va dati seama ca, fiind copil, ii vedeam pe tata si alti prieteni dand masinile pe o parte si antifonandu-le, bagand vaselina peste tot...
      Pe vremea aia tineai masina toata viata, ba o lasai mostenire chiar.

      Originally posted by Oti View Post
      ... La urma, un drum prin tarla, pt prafuirea cerii.
      Praful ala nu tine umezeala mai mult timp?
      Last edited by Fanez; 21 June 2017, 14:57. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Am fost sa vad noul break stepway. Se vede la oalele din spate terosnoul dat cu pensula intr un mare fel. Zici ca a dat in scarba! arata ca dracu mai ales la o masina noua.

        Comment


        • @ Fanez - se depune la suprafata, impregneaza ceara la suprafata, formeaza un strat mai dur ce se aseamana unui antifon. Stratul depus mai gros va cadea la prima spalare, stratul superficial va ramane, formeaza o coaja mai dura. Metoda o stiu de la un mecanic..care pulveriza un maglavais (ulei+vaselina+fulgi de cauciuc) cu pistolul de sablat sub masina. Metoda economica de protectie anticoroziva pt masinile vechi si foarte vechi, inainte de a le vinde prin targuri. Am vazut cu ochii mei cum radea cu spaclu la o masina data de doi trei ani si tabla nu avea pic de rugina, cadea mizeria cu rugina si ramanea fierul curat. Solutia o dadea pe tabla ruginita (vreau sa se inteleaga ca rugina se impregna si nu se mai extinde).
          Last edited by Oti; 21 June 2017, 18:46.
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Oti nu cred ca faci bine cu stratul asta de praf argilos ! ceara trebuie lasata asa cum este, sa se usuce fara sa "aspire" nu stiu ce praf pentru ca ea trebuie sa ramana cu un grad de elasticitate pentru dispersia apei din cavitati , pentru adaptare rapida la variatii de temperatura etc
            Last edited by prometheus; 21 June 2017, 19:21.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Prometheus, cum ai procedat la portiere, ai dat jos fetele de usi cand ai aplicat ceara? Sau doar ai bagat lancea/furtunasul prin acele doua scurgeri?
              Multumesc.

              Comment


              • Am introdus lancea prin cele doua orificii de scurgere + am scos si acel capac de plastic situat pe "centrul" portierei.
                N-am dat nici o fata de usa jos.
                Attached Files
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by Andyno View Post
                  Am fost sa vad noul break stepway. Se vede la oalele din spate terosnoul dat cu pensula intr un mare fel. Zici ca a dat in scarba! arata ca dracu mai ales la o masina noua.
                  Cine se uita acolo? Asta e moft...

                  Comment


                  • Petele alea se curata?
                    Attached Files
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • La mine a picurat si s-a prelins pe prag. Eu am folosit alcool izopropilic, solvent pentru stergere, se sterge inainte de intarire. Merge si alcool tehnic. Acum depinde si de producator ce solvent a folosit pt ceara. Parearea mea este ca solutia anticoroziva este pe baza de ceara+rasina pe baza de colofoniu (sacaz)+alcool+ altele
                      Last edited by Oti; 22 June 2017, 11:38.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Vitriol , operatiunea s-a efectuat dimineata , seara am reusit sa le sterg lejer acele pete (ceara inca nu se uscase complet).Am folosit o laveta de microfibra.

                        Ca tot a adus vorba mr.K de acele scurgeri , chiar ieri a plouat zdravan in Braila , absolut nici o problema n-am avut cu aceste scurgeri , nu sunt obturate , totul este ok .

                        Mie imi este teama acum de altceva ....
                        Last edited by prometheus; 22 June 2017, 13:54.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Originally posted by prometheus View Post
                          [...]Mie imi este teama acum de altceva ....[...]
                          Marturiseste, tinere. De ce anume iti este teama?

                          Adu-ti aminte de cuvintele Domnului: "as i walk through the valley of the shadow of death i shall fear no evil" si totul va fi bine.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Imi este teama ca nu cumva ceara sa fi ajuns si pe sinele unde culiseaza geamul sau pe la motoras unde gasim tot angrenajul de ridicare.

                            La treaba asta m-am gandit dupa ce am aplicat ceara
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Plus pe interiorul feței de ușă.
                              Daca nu le dai jos vreodata, nu o sa te deranjeze.

                              Comment


                              • Fiind zona verticala nu-mi fac probleme prea mari pentru ca s-a scurs din ceara foarte mult , chiar daca a ramas putina pe interiorul fetei nu cred ca m-ar deranja pe viitor in cazul unei demontari.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google