Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oferte ceara cavitati:
    http://www.evocar.ro/produs/ceara-pr...hnolit--i19194





    http://www.b2b-shop.ro/produs/215/Sp...tati-METAFLUX/

    http://www.daciashop.ro/Ixell-ceara-spray


    Lancea o poti construi din izolatie cablu electric, il incalzesti si o tragi de pe cablu. Restul este imaginatie. Diuza 360 grade se gaseste pe spray-urile curatare clima.
    Attached Files
    Last edited by Oti; 16 June 2017, 08:37.
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • In legatura cu diuza de 360grd....era cazuta pe jos intre rafturile unui supermarket
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Oti cred ca e buna si Nigrin, n-am incercat-o , foarte buna ideea de bricolat un soi de lance din izolatie de cablu.

        Daca tot m-ati intrebat (@vali2008 si @Cherubino) de ceara pe care am folosit-o , pana am regasit numele produsului pe mail-ul trimis de cei din Cluj ,a trecut putin timp asa ca o data gasit am mai comandat 2 bucati sa injectez ceara si in usi .

        Ce pot sa va spun de Bilt Hamber S-50 , un produs bun de calitate , are o consistenta vascoasa si ramane "agatata" pe oriunde o aplici , nu se scurge decat foarte putin , se usuca relativ repede , n-ar fi rau dupa aplicare sa lasati 2-3 ore pragurile/cavitatile fara capace pentru ventilatie pana se usuca complet.Este facuta in Anglia , banuiesc ca stiu sa faca o ceara anticoroziune din moment ce la ei ploua mai tot timpul .

        Prima data am aplicat ceara evident in spate unde am avut poc , nici o problema cu rugina , am crezut ca am aruncat banii pe geam pe acest S-50 insa m-am inselat , este foarte buna , e mai scumpa decat media ce se gaseste pe piata dar si calitatea este la un alt nivel.

        Ca sa va dau un exemplu cat de rezistenta este ceara , eu am aplicat si pe exterior intre luneta si montantii laterali(este un spatiu mic intre geam si tabla) in urma cu aprox. 2.5 ani si am spalat masina de atunci de x ori si ceara inca este acolo...si protejeaza tabla.
        Attached Files
        Last edited by prometheus; 17 June 2017, 11:25.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Multam fain, prometheus. Ma apuc de treaba..

          Comment


          • Cum vara asta face trei ani, am sa repet operatia de ceruire cavitati. Cred ca renunt la Nigrin si am sa merg pe recomandarea lui Prometheus, daca tot ai zis ca este elastica. Recomand sa faceti operatia dupa o saptamana de canicula, sa fie masina uscata f bine. Se intelege ca nu spalati masina inainte. Dupa ceruire, ventilare, uscare, a doua zi, plecati pe un drum comunal, argilos, sa se imbibe ceara cu praf. Formeaza un strat protector dur, impenetrabil de apa. Spalati masina dupa 2-3 sapt, cand se inareste bine ceara. Dati cu ceara toate zonele unde poate patrunde apa (int aripi, zona motor,int portiere, samd)
            Attached Files
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Unde ai desenat sagetile la capota motor am injectat ceara inca de anul trecut(mai aveam material din flaconul vechi) , nu stiu daca la tine sunt prezente aceste capace cum gasim la L1.Le-am scos si am introdus acolo ceara "la greu"

              Pentru capota de la motor n-am introdus ceara decat in acele locuri unde sunt prezente acele capace de plastic !! mare atentie! mai ales ca vine deasupa motorului , aveti grija pe unde introduceti ceara sa nu cumva sa se scurga pe galeria de evacuare ca e nasol!!(stiu ca este protejata de un scut metalic dar totusi e bine sa nu riscati).
              Attached Files
              Last edited by prometheus; 17 June 2017, 18:13.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • prometheus și Oti, mulțumesc!
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • Cu multa placere !
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Acum toarna niste apa in portiere, sa vezi daca n-ai infundat scurgerile.

                    Comment


                    • Nu miroase urat ceara aia?
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • mr.k nu se infunda atat de usor si oricum provizoriu am unealta potrivita pentru deblocarea acelor scurgeri.(Bine ca n-am efectuat operatiunea in parcare de unde locuiesc ca era jale...s-a scurs foarte mult deci nu prea are ce sa blocheze.)

                        Vitriol nu miroase chiar atat de nasol , asta pana se usuca.

                        Sa va spun si de beneficii ??
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • miroase cateva zile, dupa care se estompeaza mirosul.

                          Comment


                          • Va dati seama ca, fiind copil, ii vedeam pe tata si alti prieteni dand masinile pe o parte si antifonandu-le, bagand vaselina peste tot.
                            Acum, imi retraiesc copilaria, Dacia imi ofera aceasta sansa.
                            Multumesc, Dacia!

                            Comment


                            • Chiar si pana se usuca ceara sunt capacele + sezutul de la canapea care acopera foarte bine practic acele guri de vizitare, cat pentru portiere ...pai ceara s-a aplicat in interiorul lor nu pe fata de usa asa ca...care miros ?

                              Bonus , in timp ce injectam ceara in usa din stanga spate am observat cum incepe ceara sa se scurga printre fata de usa si portiera....nice ! acum stiu un posibil loc pe unde putea sa-mi intre apa , trebuie sa o rezolv.

                              Viata fara Logan e pustiu...
                              Last edited by prometheus; 21 June 2017, 12:33.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google