Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Hirayama View Post
    ...
    Rugina deja aparuta in conditiile in care elementul Acela e complet nou, tabla noua - piesa din Germania ( Klockerholm sau cum naiba ii zice)
    E Dacia, ce pretentii sa ai? Masina low cost.
    La Dacia rugineste si aluminiul.

    Comment


    • Razi ca flegma la tbc...

      Comment


      • Exact in acele locuri, de curand am injectat ceara in cantitati considerabile si nu ca aveam probleme cu rugina ci ca sa previn din timp aparitia "cancerului".
        Last edited by prometheus; 15 May 2017, 19:22.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Se vede ceva negru pe tabla. Cu ce s-a dat dupa sudura? Antifon? Tabla cu vopseaua data fabricant? Cam ciudat ca o tabla pregatita pt montaj pe masina sa rugineasca asa , mai ales made Germany (West/East Germany..)
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • aia e vopseaua(grundul) cu care a venit piesa... firma aia e low cost la piese after market... acolo putea fi protejata cu vopsea de cel care a montat acele piese... de asta iese rugina la loc... ca pe afara e vopsit gardul si inauntru leopardul

            Comment


            • Pe interiorul aripii s-a dat cu "ceara" teoretic....aia e vopseaua aripii - lucrarea nu a fost facuta la reprezentanta dar la un service agreat Dacia.....nu mai am timp sa fac si tinichigerie, trebuie migala

              Firma aia nu e low cost....e singura firma care face exclusiv numai acele pasaje de la roti

              Altfel trebuia sa schimb toata aripa de sus pana jos sau sa faca tinichigiul diverse combinatii.....

              Nu ma deranjeaza mult....nu am pretentii mari- iar acum iam aplicat tratamentul meu "babesc" pana acum a vazur numai Ixell Renault sau cum dreq ii zice si.....

              Curios este ca a ruginit desi apa nu sta deloc acolo si gaurile pe jos sunt perfect libere....

              Asta e, sunt la a 4-a des-ruginire daca se poate zice asa.....

              Bine ca nu stau doar in Logan....si bine ca merge Loganul in rest

              Drumuri bune sa fie...

              Comment


              • Nu am voie sa judec, din poze pare "lucrare low cost", oricum "baba" nu are nevoie de dinti de aur.
                Pana cade tabla mai trec cativa ani. O scoti la pensie?
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • Originally posted by prometheus View Post
                  Exact in acele locuri, de curand am injectat ceara in cantitati considerabile si nu ca aveam probleme cu rugina ci ca sa previn din timp aparitia "cancerului".
                  Poti detalia putin?
                  Ai facut-o in service sau in regim "DIY"? Cum ai procedat?
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Originally posted by Oti View Post

                    O scoti la pensie?
                    Nope.....o tin cum o am si pe aia din '70

                    De fapt ma doaren cot de aspectul estetic, pe mine ma intereseaza functional - motor si tren rulare


                    Mutra alora care ii depasesc cu ruginatura la 180km/h+ face toti banii....

                    Astept sa apara Sandero RS in romania....sau europa ))

                    Comment


                    • Operatiunea za mizerable, continua

                      Cu ocazia asta am schimbat din nou ( a 3 a oara?) si extractoarele de aer.
                      Alea vechi aveau bineinteles garnitura perimetrala coapta, in rest "branhiile" erau stas...

                      Ce se vede in zona amortizoarelor este doar mizerie (noroi) din fericire. S-a luat imediat dupa ce am dat cu o carpa umeda. Asta inseamna ca scapa pe acolo de curand, altfel avem deja floare de rugina clar.

                      Rugina din zonele laterale am curatat-o cum am putut cu smirghel (n-a iesit toata), am dat cu grund, vopsea si lac in final.
                      Sper sa tina...pana la primavara.
                      Am dat si roata de rezerva jos, totul se prezinta uscat si curat, nema rugina...ma mir.
                      Attached Files

                      Comment


                      • De curiozitate , a fost lovita in acele zone pe laterale unde ti-a aparut rugina ? sau cancerul a aparut datorita acelor mizerii de aeratoare ? Daca vrei baga niste ceara prin gurile de vizitare , o sa vezi ca o sa stopeze aparitia ruginei , degeaba ai curatat la suprafata daca pe interior nu aplici ceva.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • N-a fost lovita pe nicaieri.

                          Rugina a aparut din cauza condensului pe perioada rece, dar mai ales datorita tablei de kkt...ca la toate din promotia de vis 2005-2006.

                          Bag pe dracu ceara, o tiganesc sa mai tina vreo 2 ani, dupa aia directia remat.
                          Last edited by Kojak; 28 May 2017, 22:29.

                          Comment


                          • Originally posted by prometheus View Post
                            Daca vrei baga niste ceara prin gurile de vizitare...
                            prometheus
                            O rugaminte: ai putea sa-mi dai un raspuns la intrebarea de la postul 3338?
                            Multumesc.
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Originally posted by Cherubino View Post
                              Poti detalia putin?
                              Ai facut-o in service sau in regim "DIY"? Cum ai procedat?
                              Am comandat online ceara anticoroziune pentru cavitati , un tub care vine la pachet si cu o "lance" ca sa poti introduce lichidul prin locurile greu accesibile.

                              Cum am procedat :
                              - Pentru contra aripi spate , am dat jos sezutul de la canapea si am introdus lancea in gurile de vizitare de la baza pragului (vorbim de interior!).
                              - Tot pentru praguri o sa observi daca de uiti/pipai pe exterior doua capace de plastic situate la extremitati , am scos acele capacele si am introdus lancea cu ajutorul careia am injectat ceara .

                              O poza cu acel capacel de la prag situat pe exterior.
                              Attached Files
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • prometheus
                                Multumesc pentru lamuriri. Ma poti ajuta cu un link catre produsul respectiv?
                                Eu inca n-am probleme cu rugina (masina e din 2010, dar ea mea doar din iunie anul trecut), se pare ca sunt norocos din punctul asta de vedere, dar niciodata nu strica putina prevedere.
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google