Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poi inseamna ca toate o sa rugineasca peste vreo 2 ,3 ani.

    Comment


    • avem 6 ani la protectie anticoroziva. cred ca dupa 6 ani o sa inceapa sa rugineasca
      sigpic

      Comment


      • De fapt da asa e.Oricum destul de putin.

        Comment


        • Am in parcare un golf 4 alb de prin 2001, e in tara de 4 ani. E impecabil, nu are deloc vopsea sarita, ce sa mai vb de puncte de rugina? Dar la Loganurile noastre in 2 ani iti pui mainile in cap.

          Comment


          • Eu am mai spus-o ca la Vw-uri sau alte marci de masini vopseaua este incomparabila mai buna din punct de vedere calitatv.Nu stiu parca e stratul mai gros si mai altfel.Multa lume m-a contrazis dar se observa destul de mine diferenta intre vopseaua unui Logan si a unei altei marci de masini.Pentru mine asta e unul dintre minusurile mari al Logan-ului.
            Bine sunt si marci de masini cu vopseaua mai ,,varza" decat Loganul.(Chervolet de exemplu,Cieloetc.)

            Comment


            • Intelegeti o data ca nu grosimea stratului de vopsea conteaza, ci tratarea tablei si stratul de sub vopsea. Poate sa fie stratul de vopsea de 1 cm, daca tabla e proasta, rugineste fara nici o problema.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Deci numai masinile fabricate pana in 2006 au tabla mai "putin" tratata?

                Culoarea masinii mele Mai 2006 albastru marin, e mai deschisa decat culoarea masinii unei colege tot albastru marin care e din Iulie 2006, dar codurile vopselei sunt aceleasi . Acum nu stiu ce sa cred, poate e masina mea din alt lot si aici ma tem de problemele cu tratarea tablei, sau pur si simplu au dat aia cu alta vopsea? Pt ca pe stalpul masinii apre codul la vopsea ov61H, dar masina mea e vopsita cu o61E.

                Comment


                • a mea e din mai 2005, ieri am fost la ea sa ma uit putin pe la alaratorile alea care retin apa sa nu intre in interiorul usii si surpriza...sub toate era un inceput de rugina dar numai la capete...am frecat un pic cu glasspapier am dat cu creionul corector cu vopsea(verde cameleon) si apoi am pus un pic de vaselina...sper sa nu mai am probleme macar 1 an. Mi-am facut ceruirea aia la meridian care era gratuita...dar cred ca au dat cu parafina asa...numai ca sa zica ca au dat(scuze de cacofonie),m-am uitat si eu prin locurule unde au zis ca au dat și nu prea se vad decat cateva dâre de parafina ...așa că...sa-i ia naiba cu service-urile noastre cu tot de hoți.Chiar e așa de greu să faci un lucru calumea dacă tot îl faci băi frate....numai la români vezi așa ceva. NESIMȚIȚI!
                  Last edited by emyemanuel; 19 April 2009, 11:47.
                  sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                  Comment


                  • Originally posted by gigiman View Post
                    Deci numai masinile fabricate pana in 2006 au tabla mai "putin" tratata?

                    Culoarea masinii mele Mai 2006 albastru marin, e mai deschisa decat culoarea masinii unei colege tot albastru marin care e din Iulie 2006, dar codurile vopselei sunt aceleasi . Acum nu stiu ce sa cred, poate e masina mea din alt lot si aici ma tem de problemele cu tratarea tablei, sau pur si simplu au dat aia cu alta vopsea? Pt ca pe stalpul masinii apre codul la vopsea ov61H, dar masina mea e vopsita cu o61E.
                    Stai linistit ca eu am albastru marin din 2008 si desi vopseaua arata cat decat ok(asta pentru ca o ,,tratez" cu ceara si polish cand e nevoie)am locuri in care parca s-au zgarcit sa mai dea cu vopsea ,se vede putin albul ala(la stalpi si langa bratele de la stergatoare.

                    Comment


                    • Logan 2006 berlina gasit rugina la greu an porbagaj partea dreapta sub mocheta la amortizor,rezolvata pe garantia de la tabla.
                      Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

                      Comment


                      • Eu ma intreb ce zice un neamt sau spaniol care si-a luat Logan si gaseste rugina pe masina?

                        Comment


                        • Eu ma intreb ce-o zice un neamt sau spaniol cand gaseste rugina la un Mercedes A sau B Classe
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • isi face cruce

                            "putin alb" este grundul care are o contributie la nuanta vopselei (cred)
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              Eu ma intreb ce-o zice un neamt sau spaniol cand gaseste rugina la un Mercedes A sau B Classe
                              Sa fim seriosi.Poate e o masina la un milion.

                              Comment


                              • Serios? Ia citeste :


                                Maşinile afectate sunt construite între iunie 2004 şi iunie 2006, cu 205.000 exemplare vândute doar în Germania şi peste 445.000 în toată lumea. Problemele apar din cauza unor erori pe linia de producţie la nivelul masticului de etanşare, care permite creşterea umidităţii şi instalarea unui grad mare de rugină.

                                Afectate sunt uşile şi plafonul maşinilor, coroziunea fiind vizibilă chiar din primii 2-3 ani. În cazul în care există o rugină foarte severă, uşile sunt schimbate complet, Mercedes fiind nevoit să efectueze toate reparaţiile în cadrul garanţiei, astfel că sunt aşteptate cheltuieli semnificative.


                                Sursa

                                Similar mai sunt probleme cu rugina la Ford Fiesta, Opel Astra, Fiat, Kia si Hyundai...inclusiv BMW a avut modele cu probleme de rugina si a chemat zecii de mii de bucati in service pentru remediere

                                LE: in 2006 Mazda 6 a luat "Morcovul de argint" datorita problemelor cu rugina
                                Last edited by darksid3; 20 April 2009, 00:11.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google