Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by radu2008 View Post
    Cei care au cumparat masina dupa 01,10,2007 au avut probleme cu rugina?
    eu am cumparat masina pe 12.02.2007

    Comment


    • Si eu sunt cu aceeasi problema,cu rigina la chedere,am prezentat si poze ,dar nu am rezolvat nimic ca nu am reviziile facute la ei.

      Pentru Andrei:

      Spuneai in posturile precedente ca sunt un caz izolat.....eu cred ca este o problema ...destul de mare pe la chederele respective.....cred ca chiar de proiectare

      O zi buna!

      Comment


      • Problema nu e de proiectare, ci de tratare a zonei respective. La masinile care au fost tratate corespunzator nu apare rugina in zona aia.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • Salut. Acum am inspecatat toata masina. Rugina pe la celelalte chedere nu am deloc, am doar sub chederele astea lalte de jos ( alea mai groase) cu toate ca nu e rugina asa multa dar destul sa-mi stea pe creier. De abia astept sa ajung la Tulcea sa mi-o fac si sa ma bucur la fel ca inainte de zambilica . Eram plin de draci atunci, acum sunt calm . Cu prima ocazie cand vin de acolo o sa va tin in legatura cu aceasta situatie. Sa auzim numai de bine !
          Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

          Comment


          • Asta e ce am gasit eu, la masina mea.
            M-am uitat si la chederele masinii tatalui meu (cele de la geamuri + cele doua, de pavilion); la el nu am gasit nici un punct de rugina, vospeaua este simpla, nemetalizata (ca a mea)
            Asadar, rugina am gasit la: punctele de sudura ale tablei imbracata de chederele cu perie, usile fata_dreapta+stanga si la usa spate_stanga (am numit pozele corespunzator).
            Inca un punct de rugina a fost gasit pe plafon, deasupra parbrizului, langa baza antenei radio (probabil de la vreo piatra sarita, care a ciobit vopseaua)

            Asa cum zicea si Andrei, daca tabla era tratata corespunzator, nu s-ar fi ajuns aici (decapare post-sudura si materialele adiacente, care sa inhibe startul oxidarii...)
            A mea are doar 1 an si 9 luni...of...Alte puncte nu am gasit, imi spal masina personal si ii vad fiecare cm la uscare-ceruire
            Cand voi avea timp liber le voi lasa-o sa mi-o refaca.
            Attached Files
            Last edited by 77sky; 10 April 2009, 18:44.
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Am si eu o intrebare.Cum se dau jos chederele alea din poze?
              Eu am incecat dar am impresia ca sunt lipite si mi-a fost frica sa insist mai mult.

              Comment


              • Intr-adevar, prima data se demonteaza mai greu.
                Metoda: culiseaza complet, inferior, geamurile. Apuca ferm chederul, cu degetele ambelor maini. Trage de el, pana se ridica putin, continua de-a lungul lui, cu grija, sa nu ii indoi suportul metalic (se poate curba si arata inestetic dupa montaj)
                Ar fi bine sa ai mana curata (ori sa iei ceva in maini, antiderapant), curata bine chederele, sa nu iti alunece si ele.
                La usile din fata sa incepi din partea dinspre yala usii.
                Spor la treaba si bafta la negasit ...rugina
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Mersi mult.Sper sa nu gasesc,mai ales ca masina mea e din martie 2008,dar nu se stie niciodata.

                  Comment


                  • Daca avem rugina in zona ceea nu este bine sa dam cu putina vaselina?

                    Comment


                    • Daca dai cu vaselina peste rugina nu ajuta cu nimic. Trebuie intai curatata rugina din zonele respective si apoi tratate ca sa nu mai apara.
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • mie mi-au schimbat toate 4 usile la loganul meu care e din 2005din cauza ca erau mancate de rugina!!si nu mi-au vopsit-o in culoare!a mea e verdele ala cameleon... si cand le-am zis ca nu e in culoare si ca se cunoaste diferenta de la o posta mi-au zis ca dupa ce ca mi-au schimbat usile pe garantie mai am si pretentii la culoare... m-am certat cu ei si degeaba... asa am ramas cu mashina... usile de o culoare si restul masinii de alta culoare..

                        Comment


                        • Ce mai astepti? Suna la vocea clientului sau direct la protectia consumatorului.

                          Comment


                          • Originally posted by iubitzell cr View Post
                            mie mi-au schimbat toate 4 usile la loganul meu care e din 2005din cauza ca erau mancate de rugina!!si nu mi-au vopsit-o in culoare!a mea e verdele ala cameleon... si cand le-am zis ca nu e in culoare si ca se cunoaste diferenta de la o posta mi-au zis ca dupa ce ca mi-au schimbat usile pe garantie mai am si pretentii la culoare... m-am certat cu ei si degeaba... asa am ramas cu mashina... usile de o culoare si restul masinii de alta culoare..
                            Extraordinar.Suna la Vocea Clientului sau Protectia consumatorului.

                            Comment


                            • Pana cuma nu am auzit sa se schimbe usile pe garantie din cauza ruginei se poate asa ceva ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google