Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacia nu a facut niciodata declaratii privind tratamentul tablei, in schimb pe aici sunt destui care jura pe toti banii lor ca tabla e tratata.
    Singurul hobby e sa apere onoarea Dacia, neluand in calcul realitatea plina de rugina.

    Daca pana si in portbagaj apare rugina, ce sa mai zici de caroseria exterioara?
    Eu nu stiu cu naiba poate contesta cineva evidentul.
    Last edited by mr.K; 22 May 2016, 16:45.

    Comment


    • @anto84
      daca era vorba de o masina, puteai vorbi de ghinion, dar cata vreme au fost "n" useri care au postat poze cu rugina dupa 3 luni de la achizitionare, nu mai e ghinion, e bataie de joc. cauta pe thread si o sa fii uimit cate cazuri au fost.

      Comment


      • Originally posted by anto84 View Post
        E
        Apropo, rugina rezulta in urma unei reactii chimice ...
        multumim ca ai ajuns si tu pe aici si ne-ai lamurit. sau e ghinion ?

        adica a fost o ploaie acida sau din ce cauza ruginesate DACIA ? s-o acoperim cand mai ploua sau sa nu mai iesim pe strazi cu ea cand e umezeala ?
        Last edited by Costi-bc; 22 May 2016, 18:11.
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • Stim cu totii de problemele de la primul model, sunt in continuare si la modelul actual? EU sincer nu am vazut PE forum......dar asta nu inseamna ca nu exista...
          Intreb ptr ca va veni mom Sa o schimb.....SI vreau tot Logan....

          Comment


          • Singer...eu de cand am comandat logan-ul ma uit cam ca disperatul pe strada dupa logan-uri cu rugina. Logan 1 (probabil 2004-2007)...am vazut multe cu rugina. PH2 si Logan 2...sincer n-am vazut. SI in satul in care stau eu (Timisoara)...sunt multe masini. Asta nu inseamna ca nu sunt...dar probabil incidenta este mult mai rara.

            Comment


            • Originally posted by enc_edy View Post
              Stim cu totii de problemele de la primul model, sunt in continuare si la modelul actual? EU sincer nu am vazut PE forum......dar asta nu inseamna ca nu exista...
              Intreb ptr ca va veni mom Sa o schimb.....SI vreau tot Logan....
              Exista si pe forum.

              Comment


              • tine mai mult de noroc/lot/perioada de cumparare cred

                mai degraba se recomanda sa fie cumparata masina vara, parca asa citeam aici, decat iarna, sunt sanse mai mici sa rugineasca

                tot aici citeam ca dacia tine sulurile de tabla afara, si de asta unele modele ruginesc in 2-3 luni pt ca tabla e deja ruginita când incepe sa fie prelucrata.acu nu stiu daca e adevarat sau nu, ca nu lucrez la dacia sa vad in ce conditii pastreaza ei foile de tabla samd

                am vazut si eu azi un vw passat de prin 2007/2008 cred plin de rugina in zonele de contact cu antiderapantele date iarna. aproximativ toata masina e pocnita, si inca bine de tot

                pe scurt sunt afectate pragurile/aripile fata = unde arunca rotile cu pietris/nisip, buzele de la aripile spate la fel, capota portbagajului are un ”design special”, ”diamond sculpture” ) cred ca a prins-o grindina ca e indoita punctiform, cel mai rau e una dintre portiere , de la sofer sau de pe locu pasagerului, sarita vopseaua cam o raza de 10cm, ruginita bine de tot

                masina per ansamblu arata jalnic la capitolu estetica
                Last edited by cristi....; 22 May 2016, 23:26.

                Comment


                • Daca nu-i stii rulajul/istoricul acelei masini degeaba expui probleme de rugina de la alta marca muult mai respectabila , in momentul in care acea masina oricare ar fi brand-ul are la activ pe putin 4-500k inevitabil va aparea si rugina ca vorba aia a strabatut atatea drumuri in x ani.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • masina e a unui vecin din blocul de vis a vis, nu o stiu de multa vreme, de vreo 2 ani. ce stiu insa e ca posesorul nu da 2 bani pe ea. iarna trecuta, asta de acu, nu a spalat-o niciodata; vara sta cu tot rahatii de pasari pe ea in plin soare cu saptamanile pana o spala, parcheaza ca un...intr-un cuvant un sofer indolent

                    normal ca la stilu asta nu rezista nici o vopsea/tabla indiferent de brand, si bentleyu de ar fi avut tot ar fi ajuns in halu asta

                    dupa cum arata in mod sigur are prostu obicei ca iarna sa stea in fundu masinii din fata de e toata pocnita

                    eu de ex pastreaza o distanta apreciabila, cam 3 masini intre mine si cel din fata mea, tocmai ca sa nu-mi sara nimic pe masina. când vreau sa depasesc...depasesc tot din ”fundu curtii”, am nevoie numai de mai mult spatiu

                    noroc ca iarna am posibilitatea sa evit la maxim drumurile extraurbane care nu-mi convin, si de obicei nu-mi convine nici unu, toate-s pocnite cu antiderapante, dau astia in dusmanie, le-as trage numai ca cap

                    noroc cu incalzirea globala ca nu prea mai avem ierni si nu prea mai ninge

                    daca tabla masinii e ok ”ab origine”, e tratata corespunzator , eventual stai la casa si o tii intr-un garaj deschis sa nu o bata soarele/ grindina, o speli regulat etc si nu e implicata in accidente care sa implice munca de tinichigerie eu cred ca poate rezista un 8-9 ani si tabla de logan fara mari probleme

                    la passat e neglijenta utilizatorului, nu ca ar fi prost passatu din nastere
                    Last edited by cristi....; 23 May 2016, 00:05. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Deci se pare ca SI cele noi au.......bataie de joc.....
                      Tot ca PE vremea Lui Nea' Nicu.....te duci Sa iti iei masina SI pui furtunul PE ea....in curtea reprezentantei Sa vezi daca intra apa...)) SI daca are rugina....
                      Nesimtire cat casa.....in loc Sa faca SI ei o masina ok, Sa be mandrim cu ea....)))

                      Comment


                      • masina e ok pt pretul cerut

                        tabla nu prea e ea ok, nu la toate, ci numai la unele

                        controlul calitatii cam lasa de dorit

                        dar ca design, pret, dotari (ma refer aici numai la variantele de top/prestige) afacerea e buna, mai ales daca mai ai un logan vechi, poti sa-ti iei un logan ”full” cu 5 mii de euro, cum a fost cazul unui coleg de aici, ceea ce la banii astia e o super afacere. o pastrezi 4 ani dupa care o vinzi si iei alta si tot asa. din pct meu de vedere asta e cea mai buna solutie, rulezi si masina, nici nu pierde atat de mult din valoarea initiala, nici n-ai bataie de cap cu ea 4 ani (doar schimb de ulei si filtre) si... cam asta e

                        pt cine doreste sa o pastreze mai mult, trebuie sa se reorienteze spre altceva mai scump, din zona de 20-25 de mii

                        un megane 4 gt, 20 de mii cu un mic discount acolo, pomana curata (fara misto, pt motor- sasiu-suspensie elaborate de divizia renault sport, dotari si design pretul e f rezonabil)

                        prin comparatie, un smart forfour 0.9tce echipare de top si cateva dotari optionale ajunge la ..19 mii de euro!
                        Last edited by cristi....; 23 May 2016, 12:55. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • vorbesti de romani sau de nemti ? asta se aplica in germania.
                          cine are in romania de dat pe o masina un miliard de lei vechi ?!
                          sau mai bine zis, cine are in romania un miliard de lei vechi ?!

                          Comment


                          • Cristi, sunt de acord cu tine....tot Logan vreau sa imi iau...off-ul meu face referire la bataia de joc a celor de la Dacia...da-o in maică masii....dc nu fac un lucru ok pana la capat...ptr ca masinile sunt reusite si la pret ok....tabla-i problema...

                            Comment


                            • Originally posted by cristi.... View Post
                              arna trecuta, asta de acu, nu a spalat-o niciodata;
                              Mda, aici e un compromis, intr-adevar spalatul mai des poate indeparta anumite substante corozive dar sa nu uitam ca spalatul inseamna apa cu presiune+detergent si astia nu-s nici pe departe "prietenii" tablei.

                              Originally posted by cristi.... View Post
                              ceea ce la banii astia e o super afacere. o pastrezi 4 ani dupa care o vinzi si iei alta si tot asa. din pct meu de vedere asta e cea mai buna solutie, rulezi si masina, nici nu pierde atat de mult din valoarea initiala, nici n-ai bataie de cap cu ea 4 ani (doar schimb de ulei si filtre) si... cam asta e
                              Eiii da, tocmai ca in primii 3-4 ani e o scadere destul de considerabila fata de valoarea de noua.
                              Nu tine asta la noi cu pastratul masinilor 3-4 ani, ar trebui sa muncim doar ptr masina...asta poate pe la germani.
                              Insa mi se pare exagerat s a tii masina doar 4 ani, ce naiba, pana si o masina de spalat tine de 2 ori pe atat.

                              Chiar nu-i inteleg p-astia :"vai, am un punctulet de rugina, gata tre' sa vand masina". Cred ca tine de vreun fel de obsesie pentru perfectiune , ceva psihologic sau nu stiu...
                              Da, e adevarat ca tabla Loganului nu exceleaza insa hai sa fim rezonabili: problemele nu apar chiar la 4 ani si nu sunt chiar atat de grave.
                              Last edited by anto84; 23 May 2016, 19:36. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • prin sistem buy back pierderea nu e atat de mare pt ca la sfarsitul contractului de leasing si de casco, masina trebuie sa fie impecabila estetic, deci orice imperfectiune e remediata.

                                pe cale de consecinta si pretul va fi tot pe masura. in plus nu cred ca o masina de 8 ani de ex costa mai mult sau apropiat cu una de 3-4 ani

                                la un logan de 10 mii, dupa 3-4 ani in stare perfecta dpdv estetic si mecanic cred ca o poti da la buy back cu 6-7 mii, ceea ce reprezinta mai mult de jumătate din avansul pt noua masina, in ipoteza in care o schimbi tot cu un logan dar nou. dupa 7-8 ani o vinzi cu 3 mii poate. in primu caz pierzi numai 3-4 mii daca o tii putin, in al doiea perzi dublu. eu zic ca e mai avantajos primul caz

                                @ndl

                                unde traiesti domnule?
                                adica vrei sa zici ca nu gasesti in bucurestiu ala masini de minim 25 de mii? pai e plina tara de masini de zeci si sute de mii de euro, le vezi la tot pasu , cum n-are rumanu 1 miliard de dat pe masina? ba are si 2-3 de dat, nu numai 1. 1 e pt incepatori, entry level

                                pana si dacia a ajuns sa coste 20 de mii de euro, aprox cat? 900 de milioane? acusica ajunge si dusteru la miliard. despre ce vorbim? unii isi pun optionale de 30-40 de mii pe masina, despre ce vorbim? )

                                apropo

                                stocu de Bentley bentayga pt ro s-a epuizat, 9 bucuresteni, consateni de ai tai, au masina asta. pret de 300 de mii de euro. do the maths, dar vezi sa nu faci hertz atac

                                astea cu 20-30 de mii de euro pt o masina sunt bacsis, total nesemnificativi, eu ma minunez totusi cum e sa dai si sa stai intr-o casa de 15-20 de milioane de $?? ei, asta inseamna sa AI BANI, nu prostii dastea ce vorbim noi

                                Watch this powerful video an assume that you are living the life of a Millionaire. Feel,breathe and enjoy all these wonderful images and become one with them...


                                uite sa ai ceva de genu asta )

                                deci iti dai seama ca noi suntem inapoiati rau, nu? )

                                si aia de 7 milioane e inca ieftina

                                uite aici una de 25

                                Watch at least 2 times day for amazing results. I have seen them for myself and could not wait to share it with you guys. Watch and imagine that you already...


                                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                                totul tine de sistemul de referinta. pt unii 1 miliard sunt bani facturi de ex, poate, pt altii sunt bani pt o viata intreaga. depinde la ce te raportezi
                                Last edited by cristi....; 23 May 2016, 20:14. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google