Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da , intr-adevar , servo frana n-am verificat-o deloc , speram sa nu fie ea de vina . Si in cazul acesta ce imi recomandati ? O servo frana noua sau sa ma duc intr-un service cu cea de pe masina sa vad ce e in neregula ? Din ce stiti voi , exista in ea piese care se defecteaza uzual ? Sau consumabile ? ...

    Comment


    • In momentul in care pedala se duce usor la fund cand tii piciorul pe ea,nu are nicio importanta amplificatorul,la tine 100% este vina pompei centrale de frana(scapa presiunea,in momentul unei apasari energice garnitura de impingere ramane "umflata" si nu mai lasa presiunea sa scape inapoi),garnitura uzata sau cilindrul pompei uzat(mai putin probabil).
      Last edited by burtosu; 5 July 2016, 08:36.
      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

      Comment


      • eu ma gandesc ca poate si pompa pierde presiune...
        la servofrana(ca si la pompa centrala) sunt garnituri de cauciuc... se repara dar e mai greu de clipsat/declipsat tulumba...

        am stat pe topic si gand la gand cu burtosu

        Comment


        • Da , intra-adevar , daca tin apasata pedala se duce usor la fund pana intr-un anumit punct cand incepe sa se duca mai greu si in momentul acela incepe sa scada si turatia si alt simtom care e prezent e faptul ca abs-ul lucreaza aiurea cateodata , se simte acea vibratie a pedalei si caraitul specific pompei abs cu toate ca rotile nu sunt pe punctul de a se bloca
          Last edited by Viosoft; 5 July 2016, 09:39.

          Comment


          • In principiu, burtosu are dreptate - pompa de frana e posibil sa piarda presiune

            Mai pot fi furtune de frana vechi, coapte .....daca au peste 6 ani de zile, au un grad de uzura si cand franezi se dilata, iti da senzatia de pedala moale.....


            Inainte sa te arunci la pompa, eu zic sa mai mergi cu ea putin ( poate ai "spumat" lichidul de frana si il lasi un pic sa se "aseze") sau mai poti incerca ceva ce la mine a functionat mai exact: mergi intrun loc sigur, accelerezi pana la 50-60 km/h si franezi brusc, scurt, cat poti tu de tare.....apoi dai in marsarierre-tot cu ceva viteza- si la fel franezi brusc .....repeti asta de 2-3 ori bineinteles cu grija sa nu faci accident.....frecvent a dat rezultate, la mine si la cunostinte

            Daca nici asa nu merge....te poti gandi la pompa noua; deci nu garnituri noi ( credema ca le-am schimbat, kituri sunt Autofrein, Frenkit etc si degeaba, nu a mai mers niciodata ca noua)....

            Comment


            • Eu cand am avut probleme cu pompa de frana am cautat garnituri de am inebunit si nu am gasit! Cum o pompa pt ABS noua costa in jur la 500 ron( la serviceul Dacia din Gl imi facuse o oferta de la 650 la 450ron deoarece o aveau demult pe stoc) am luat una din dezmembrari cu 100 ron.Are vreo 2 ani si vreo 25k km si inca rezista.Daca o sa gasesc garnituri pt cea originala a masinii o voi repara sa o am de rezerva!La cat costa o pompa noua cred ca merita incercat sa schimbi garniturile DACA gasesti asa ceva.
              Spor la reparat!

              Daca te uiti mai in spate vei gasi si pozele puse de mine cu pompa desfacuta.
              Last edited by gorica1979; 5 July 2016, 21:21.

              Comment


              • Parerea mea, avand in vedere ca-i vorba de sistemul de franare, nu m-as complica cu pompe sh sau inlocuit de garnituri. Nu asta e capitolul unde sa te zgarcesti. Nu cred ca ai vrea sa ti se termine partea cu "inca rezista" cand ai cea mai mare nevoie de frane.
                Se gaseste noua in jur de 400 in magazinele de piese online.
                Last edited by 77sky; 6 July 2016, 17:46.

                Comment


                • Eu am incercat sa repar pompa originala; am luat folosit kit de reparatie Frenkit, a costat 25 lei

                  Problema a fost ca s-a comportat la fel dupa schimbare, pedala moale- nu sa observat nici o diferenta; probabil cilindrul pompei se ovalizase si degeaba schimbi garniture, la presiuni mari scapa pe langa...

                  Am gasit pompe noi ATE/TRW la 300-400(max)......nu imi pare un pret grozav de mare avand in vedere cat de des se schimba si importanta care o are

                  Dar...trebuie grija si la furtunele de frana - sunt mare "fan" al celor cu furtune de 10 ani care zic ca au frane bune !)))

                  Comment


                  • Originally posted by Hirayama View Post

                    Dar...trebuie grija si la furtunele de frana - sunt mare "fan" al celor cu furtune de 10 ani care zic ca au frane bune !)))
                    Eu sunt in categoria asta. Deci ar trebui schimbate.

                    Comment


                    • Treaba cu ovalizatul cilindrului din corpul pompei e mai greu de crezut!Pompa in interior mai are si doua supape pt egalizarea presiunii dupa eliberarea pedalei.Daca acele supape nu mai inchid bine la actionarea pedalei, sau inchid prea tarziu are ca rezultat ineficacitatea franei sau dupa caz pedala mai lunga.In kitul cu garnituri nu stiu daca gasesti si aceste supape, dar in kitul complet de reparatie format din pistonase, arcuri si toate subansamblele pompei sigur sunt( toata treaba e sa gasesti acest kit).
                      Atunci cand pretul unei pompe de frana este echivalent cu aproape o jumate din venitul lunar cauti si alternative.Pretul de 500ron cred ca este exagerat la ce contine o pompa de frana, iar la cat costa un kit de reparatie merita sa incerci reparatia ei.
                      Spor la reparat!

                      Comment


                      • Bun , din ce mi-ati spus voi am concluzionat eu ca trebuie o pompa de frana noua ( cel mai safe ) si deocamdata sa nu umblu la tulumba de servofrana . Si de asemenea furtunase de frana noi , cu toate ca cele vechi nu se vad catusi de putin crapate cand le indoi usor si nu se observa nici o dilatare vizibila la apasarea puternica pe frana , dar le schimb , probabil ca nu sunt o avere . Lichidul de frana a fost schimbat in urma cu cateva luni , deci sunt sigur nu e nimic in neregula cu el . Alte sfaturi ? Sau ma apuc de schimbat pompa de frana ?
                        Last edited by Viosoft; 6 July 2016, 19:39.

                        Comment


                        • Originally posted by gorica1979 View Post
                          Treaba cu ovalizatul cilindrului din corpul pompei e mai greu de crezut!Pompa in interior mai are si doua supape pt egalizarea presiunii dupa eliberarea pedalei.Daca acele supape nu mai inchid bine la actionarea pedalei, sau inchid prea tarziu are ca rezultat ineficacitatea franei sau dupa caz pedala mai lunga.In kitul cu garnituri nu stiu daca gasesti si aceste supape, dar in kitul complet de reparatie format din pistonase, arcuri si toate subansamblele pompei sigur sunt( toata treaba e sa gasesti acest kit).
                          Atunci cand pretul unei pompe de frana este echivalent cu aproape o jumate din venitul lunar cauti si alternative.Pretul de 500ron cred ca este exagerat la ce contine o pompa de frana, iar la cat costa un kit de reparatie merita sa incerci reparatia ei.
                          Spor la reparat!

                          Este si la 80 lei, dar de ASAM.

                          De origine e 350 tot acolo.

                          Comment


                          • Originally posted by anto84 View Post
                            http://www.autokarma.ro/pompa+centra...06/10126/20091
                            Este si la 80 lei, dar de ASAM.

                            De origine e 350 tot acolo.
                            Asam NEVER EVER ! Am un vecin care vinde piese auto . A vandut 2 capete de bara asam si dupa 2 saptamani si 1000 de km a venit respectivu inapoi ca s-au stricat . Pe partea de franare origine , TRW , Ferodo , Ate , Textar si in caz de buget redus LPR .
                            Last edited by Viosoft; 6 July 2016, 19:49.

                            Comment


                            • Pretul pompei de origine e chiar bun.Decat pompa de asam mai bine un sh.Cand am avut problemele cu pompa timpul nu mi-a permis sa stau sa caut si sa astept dupa internet.In parcare"La Popescu" nu am gasit nimic pe stoc( trebuia sa astept vreo 2 zile comanda) iar la "serviceul nou" (IATSA) era pretul mentionat de mine.De gaseam originala la 350 ron nu stateam pe ganduri

                              Comment


                              • Originally posted by gorica1979 View Post
                                Pretul pompei de origine e chiar bun.Decat pompa de asam mai bine un sh.Cand am avut problemele cu pompa timpul nu mi-a permis sa stau sa caut si sa astept dupa internet.In parcare"La Popescu" nu am gasit nimic pe stoc( trebuia sa astept vreo 2 zile comanda) iar la "serviceul nou" (IATSA) era pretul mentionat de mine.De gaseam originala la 350 ron nu stateam pe ganduri
                                Autokarma au punct de vanzare in Galati. Eu cand am facut comanda pe net la ei m-au sunat si m-au chemat sa ridic piesele din magazin de pe Siderurgistilor in aceeasi zi.

                                Originally posted by Viosoft View Post
                                Asam NEVER EVER ! Am un vecin care vinde piese auto . A vandut 2 capete de bara asam si dupa 2 saptamani si 1000 de km a venit respectivu inapoi ca s-au stricat . Pe partea de franare origine , TRW , Ferodo , Ate , Textar si in caz de buget redus LPR .
                                Da, am auzit ca multi se plang de ASAM. Dar cica taximetristii folosesc doar ieftinatati de la ASAM.
                                Last edited by anto84; 6 July 2016, 22:20. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google