Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Care cilindri ar fi mai buni ca și ai mei curg am schimbat saboții și am văzut ca curg și cilindrii și uite asa am rămas fără maina în weekend

    Comment


    • Ca sa n-ai batai de cap, personal recomand doar OEM.
      Ambii curg, sau doar unu'?

      Comment


      • Ambii voi ce ați mai pus și nu va făcut problemele

        Comment


        • Eu am TRW acum.....insa cred ca orice piesa originala face treaba

          Comment


          • Eu am OEM, schimbati undeva pe la 150 mii Km.

            Orice ai pune, nu-ti recomand Cifam, Abe, Lpr etc.
            Mergi pe marci conscarate, TRW sunt ok (parca si OEM tot TRW sunt - nu stiu sigur)

            Vezi ca bucata la unu' OEM e in jur de 150lei (nu la reprezentanta, acolo sare de 250-300).
            Alea nasoale sunt 35-50...cat dai, atata face
            Last edited by Kojak; 19 November 2016, 23:12.

            Comment


            • Schimbare Placute De Frana

              Buna ziua,

              Am schimbat placutele de frana la 20.000 km ca ajunsesera la disc, pe original, in reprezentata Dacia, pe 1.2 16V si dupa montaj a aparut un mare scartait/suierat pe partea stanga. De la service mi-au spus evaziv ca au sesizat suieratul si ca nu au ce sa ii faca, mi-au sugerat sa mai astept 2-3000 km sa se regleze. E normal sau si-au batut joc de mine, s-au placutele sunt defecte?

              Multumesc.

              Comment


              • E normal sa scartaie la inceput,pana se formeaza pe disc.Depinde si de rasina din materialul de frictiune al placutelor.Ai grija ca la inceput franele sunt cam ineficace.Te cam duci sanie cu placutele noi.Condu prudent si cu frana de motor.
                Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                Comment


                • Cam care este totusi motivul pentru care la masina NOUA nu scartaie franele?
                  Nu sunt noi ?
                  Si eu am schimbat placutele la 60.000 si nu au scartait nici macar la prima frana dupa iesirea din service. Au scartait discret de vreo doua ori la prima frana a zilei in perioada accea care a fost cea mai friguroasa.
                  Dar sa i se spuna omului ca asa ar fi normal in primele 2-3000 de chilometri e absurd.

                  Comment


                  • 2-3000 km este absurd, intra-adevar.
                    Din ce stiu eu, cam in 100km de "aseaza" noile placute. Deci cam 100km trebuie mers atent, ca nu tin foarte bine franele.
                    Eu m-as duce si la alt service, sa cer o alta parere, avizata (cat de cat)

                    Comment


                    • deci,am luat placute de origine si tot asa scartiau,dupa 3000-4000 le-am aruncat,am luat alta pereche din magazin (identice vizual doar) si nu mai am nici o problema.prima pereche am luat-o cu 70 lei de pe net, a 2-a din magazin cu 100 lei.concluzia,prima pereche era fake

                      Comment


                      • Bună ziua, vin și eu cu o problemă și anume aceea a unui zgomot ca o fâșâială care se aude în partea dreaptă după ce intră în acțiune ABS-ul...Acel zgomot se aude doar la viteze mici. Postez aici un link pe youtube ca să fiu mai explicit. Se aude la sec 2 si mai bine la sec 6. Mulțumesc anticipat.

                        Observați că după zgomotul specific de frânare al ABS-ului se aude un fâșâit în partea dreaptă (ascultați cu atenție la sec 2 si 6).

                        Comment


                        • Posibil sa fie zapada prinsa de aripa si o atinge roata cand iei curba.
                          Alt avariamnta, placutele raman dupa franare lipite superficial de disc din diverse cauze: ceva zapada in etrier, placute uzate.

                          Comment


                          • Discurile si placutele sunt schimbate anul trecut. Zgomotul se aude si cand e uscat, deci exclus zapada/gheata. Am sa-mi fac curaj sambata sa desfac roata si sa ma uit la ce e pe acolo. M-am gandit si la tablitele alea care tin placutele sa nu se indoit/rupt vreuna. Mie asa mi se pare ca "suna", a frecare intre 2 table...
                            Last edited by 77sky; 9 February 2017, 20:57.

                            Comment


                            • Am desfacut etrierul, am curatat totul, inclusiv pistonul care intradevar era blocat. Zgomotul persista inclusiv can trec peste obstacole gen "militian cu burta in sus" de la trecerile de pietoni.

                              Comment


                              • Am si eu o problema. Am schimbat acum 2 zile rulmenti spate + saboti si cilindri receptori si cand franez putin mai tare la o viteza de peste 40-50 km/h simt o usoara bataie in pedala de frana.
                                Aveti idee care poate fi cauza sau sa mai astept cateva zile asa cum mia spus mecanicul care a facut lucrarea ?
                                Citez :"Trebuie ceva timp sa se "aseze sabotii"".

                                Mentionez ca discurile fata si placutele au 2 luni vechime si nu vibreaza volanul sau sa traga stanga/dreapta cand franez.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google