Cotiera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacă cotiera este originală şi bine montată, nu ai nevoie de nicio bandă dublu adezivă!
    La mine de exemplu nu scârţie de niciun fel!
    Attached Files

    Comment


    • deschizand subiectul despre cotiera cu mai multi posesori/fosti utilizatori de cotiera neoriginala, unii spuneau ca nu e asa sigura, e flexibila(ce-i drept asta am constata si eu),

      este adevarat ca se rupe asa usor cea copiata dupa original?
      Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

      Comment


      • Originally posted by gex.liviu View Post
        salutere ma poate ajuta si pe mine cineva , unde pot gasi cotiera de laguna care sa se potriveasca pe logan?

        salutare am un logan mcv 1.5 diesel euro 4 100000 km si de ceva vreme are o mica intrerupere la relanti am fost la un test cu el si cei de la reprezentanta renault filaret mi-au spus ca supapa de presiune este defecta cea situata pe pompa de injectie , am schimbat.o cu una noua o perioada a mers k (2-3 luni) si akm iar a inceput sa intrerupa stie cnv despsre ce este vb?
        Este simptomul "toate face asa" dar am vazut doar de la cele de 70 cai in sus, adica euro 4. Nu te incomodeaza cu nimic, masina merge in parametrii, daca o schimbi iarasi, o schimbi degeaba. Las-o asa ca nu moare motorul si masina merge bine, decat intrerupe din cand in cand la relanti si cand este calda.

        Comment


        • salutare!
          dupa aproape un an de cand m-am apucat in sfarsit am reusit sa montez o cotiera de laguna 1. nu a iesit perfect, au mai ramas mici lufturi dar e bine
          Attached Files

          Comment


          • o intrebare

            a trebuit sa modifici si pozitiile scaunelor sau a intrat acolo perfect?
            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

            Comment


            • se schimba spatarele intre ele pt ca nu intra din cauza rotitelor de reglaj a spatarului (eu am pick-up si nu a fost nevoie ca reglarea spatarului vine pe exterior) si se mai shimba prinderile de la centuri. eu am montat dealea de spate (se vad in poza 3)

              Comment


              • sincer, parca n-arata a tiganie... cam urat colantul acela cu striații, dar merge.
                felicitari pentru munca depusa; merita din cauzza ca te bazezi pe ea.
                la manerul de frana de mana ce modificari ai facut?
                Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                Comment


                • manerul l-am schimbat cu cel de laguna.
                  trebuie modificata cu fibra de sticla, ca ramane un luft destul de mare pe lateral. ca sa fac prinderea de bord, am folosit vechea prelungire care era intre bord si consola de la schimbator. ca sa poti folosi scrumiera trebuie taiat bordul in partea de jos ca altfel nu incape.

                  Comment


                  • am mai gasit niste poze din timpul lucrarilor, poate va ajuta sa va faceti o idee
                    Attached Files

                    Comment


                    • am montat si eu o pocnitoare de armsteer...
                      nu mai postez si eu poze ca sunt destule...

                      modificari:
                      -piciorul a fost putin prelucrat pentru a asigura un contact mai mare pe consola.
                      -piciorul este prins de cutia cotierei cu 4 holtzsuruburi lungi de vreo 25mm, care in pozitia normala in care sta cotiera, acestea sunt orientate vertical cu varful in sus; au fost adaugate de catre mine niste "șăibi" pentru a mari suprafata, aveam impresia ca vor iesi la o sprijinire mai animalica.
                      -brida metalica a fost modificata, i-am sudat niste piulite M5 de ea, mai trebuia putin egalizata pentru a fixa ansamblul mai usor.
                      -piciorul cotierei a fost prins in suruburi M5 de consola franei de mana.

                      depinde de bunul simt tehnic al fiecaruia, cum o fizeaza, cum o aranjeaza, parerea mea e ca nu trebuie lasata asa cum vine in ambalaj.

                      PS: fara o sula, nu se poate nimeri/alinia cele 3 gauri cand se fixeaza piciorul de consola si totodata cele doua de brida metalica de sub consola.
                      PS2: daca se rupe nici ca mai pun alta in loc. am deja doape pentru astuparea gaurilor din consola.
                      Last edited by mariannn; 13 May 2014, 14:00.
                      Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                      Comment


                      • alegere cotiera?

                        Originally posted by valeriuciprian View Post
                        Iata si fotografiile...aici cred ca se poate inchide...
                        Salut! sunt nou p'aici... cum si de unde imi aleg o cotiera cat mai utila si buna pt Logan 2014? Varianta noua? deasemenea, ma intereseaza si un portbagaj pt plafon... portabil. Sunt sigur ca de la rep Dacia sunt scumpe si chiar nu prea buna calitate. Mercic.

                        Comment


                        • Eu am mers pe cotiera originala si nu regret niciun moment. O recomand. Am cumparat de la un user de pe logan club.

                          Comment


                          • Eu nu am fost multumit de cotiera originala de L2 2013:
                            - nu ajung bine la centuri sau la frana de mana
                            - daca o ridic sa am acces mai bine sub ea e si mai rau, nu se ridica de tot si imi intra in umar cand e sus. Poate e de la scaunul meu care sta aproape maxim in spate, nush.

                            Mi-au placut in schimb cotierele joase si scurte, ca la Megane 2, Laguna, Octavia 2, Golf 5 etc.

                            Comment


                            • Originally posted by picco View Post
                              Salut! sunt nou p'aici... cum si de unde imi aleg o cotiera cat mai utila si buna pt Logan 2014? Varianta noua? deasemenea, ma intereseaza si un portbagaj pt plafon... portabil. Sunt sigur ca de la rep Dacia sunt scumpe si chiar nu prea buna calitate. Mercic.
                              Din 2007 si pana acum am aceeasi cotiera...originala...concluzia o tragi tu...dai un ban dar ai unde sprijini cotul...mult timp
                              sigpic

                              Comment


                              • Buna ziua
                                Am tot citit si din ce inteleg eu se poate monta totusi o cotiera AUTOSPEED(pentru cei cu buget limitat)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google