A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    pe emag ziceam ca iese la 30 cu transportul.
    nu stiu daca se poate ridica de la ei...
    am gasit pe epiesa la 25, daca il ridic de la ei.

    asta o merge pe logan ? vad ca e sintetic 100%
    http://www.emag.ro/ulei-pentru-cutie.../pd/DJ58LBBBM/
    La uleiul asta ma refer, este vandut de partener, nu de emag.

    trimis de pe mobil
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • @crsiti, schimbul de ulei este floare la ureche, nu ai cum sa nu gasesti un mecanic in Brasov sa te ajute sa faci operatiunea. In manual, la logan 2 scrie ca toate fluidele se schimba odata la 4 ani de zile.

      Comment


      • Originally posted by Oti View Post
        La uleiul asta ma refer, este vandut de partener, nu de emag.

        trimis de pe mobil
        Eu am gasit pretul la elf tranself NFJ si este 25,99...tu imi zici de nfp este alt ulei..

        Comment


        • Elf Nfj la 25,99 ron.

          Comment


          • am gasit ieri la epiesa la 25 de lei. o sa fac o comanda cu ridicare personala.
            ajung 3 litri la dci ? cat o costa manopera pentru schimb ? stie cineva ?

            Comment


            • Planuiesc ca in martie dupa revizie sa inlocuiesc uleiul la cutie.
              Masina face 30k . Km si zic ca ar prinde bine, uleiul va fi BP Energear 75w90.
              Si la cealalta masina tot din acesta am avut si a functionat excelent cu el.
              Captain of the black pearl

              Comment


              • Pune 75W80 ca la 75W90 nu o sa bine in cutia de renault. Au incercat multi ai au ajuns la aceiasi concluzie.
                Sa nu mai zic ca API GL5 poate fi coroziv pentru sincroanele de bronz din cutiile J si de aia se recomanda API GL4.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • 75w80 si vei fi multumit,sunt patit cu 75w90(doua schimburi),nu se pupa bine cu cutia de la logan.

                  Comment


                  • Eu nu-i inteleg pe altii de ce vor sa schimbe vascozitatea la ulei pentru cutie , cand majoritatea iti spun ca nu e bun 75w-90 si face rau la sincroane mai ales daca nu e APi GL4.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • uleiul de prima umplere e api gl 5

                      Comment


                      • Am schimbat si eu uleiul din cutie, dar nu pentru ca eram chitit pe acest lucru, ci pentru ca daca tot am schimbat ambreiajul mi-am zis ca pentru 110 Lei in plus nu ar fi o problema. Cei de la un service s-au ocupat de treaba asta, dar nu mi-au propus, ci eu vazand cum arata uleiul scos din cutie inainte de montarea ambreiajului am avut curiozitatea sa-mi inmoi doua degete in bidonul in care l-au scurs. Era negru si apa de ploaie, abia daca ungea, asa ca mi-am zis ca in mod sigur nu ar strica sa-l schimb. Mentionez ca masina are 9 ani si 75.000 km.
                        Acum intra mult mai usor in treapta 1 si R atunci cand e motorul rece. Inainte, de fapt in ultimul an, intra greu pana se incalzea cate de cat. Acum nu stiu daca acest lucru nu s-a datorat si faptului ca ambreiajul era stricat, dar cert e ca rau nu i-a facut acest schimb de ulei (3 litri de Elf 75W80).
                        Iar ambreiajul nu a dat niciun semn de cedare, nimic, pana intr-o zi in care a inceput subit sa patineze foarte tare, asa ca nestiind ca am o problema cu ambreiajul, mi-am zis ca aceasta cuplare greoaie la rece in 1 si R trebuie sa fie de la cutie.
                        Cert e ca acum nu mai am problema nici cu ambreiajul, nici cu cutia
                        MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                        Comment


                        • Sa vezi cum arata la mine...Laguna din 98. L am schimbat si eu acum 2 ani! nu cred ca a fost schimbat pana acum. Cutia schimba putin mai ok...dar pot sa zic ca in schimba perfect in aprox 450k km.

                          Comment


                          • Nivel Ulei Cutie Viteze Logan 1.4 MPi - 2009

                            Dragilor,

                            Am schimbat kitul de ambreiaj Marti si mecanicii mi-au dat jos si uleiul din cutie (au zis ca arata bine).
                            Am mai pomenit despre situatiile cu care m-am confruntat si asa ca o sa trec direct la subiect.
                            Am verificat singurel nivelul uleiului din cutie (pe elevator) prin gura de vizitare (acel fluturas din plastic). Ideea este ca am desfacut fluturasul, nu a curs nimic si am bagat degetul mic ptr a verifica daca am ceva pe acolo....daca indoi degetul (din falanga a-3-a - falangeta distala) ating uleiul....(adica il regasesc pe deget).
                            Este panica? trebuie sa completez obligatoriu?

                            Si daca da, nu stiu ce tip de cutie am pe masina.....ptr ca am vazut ca sunt 2 tipuri de ulei elf 75w80 NFJ sau NFP (parca asa se numeau).

                            Edi

                            Comment


                            • Originally posted by cristi.... View Post
                              uleiul de prima umplere e api gl 5
                              Minti!
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Originally posted by enc_edy View Post
                                ...
                                Este panica? trebuie sa completez obligatoriu?

                                Si daca da, nu stiu ce tip de cutie am pe masina.....ptr ca am vazut ca sunt 2 tipuri de ulei elf 75w80 NFJ sau NFP (parca asa se numeau).
                                Edi
                                Nu e panica man! Daca vrei neaparat sa completezi, elf 75w80 NFJ.
                                L.E. Eu zic ca nu e cazul sa completezi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google