Postati Doar Preturi Carburanti ;-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vali007 e de cind sa scumpit ultima oara 4.25 la rompetrol
    sti ca sa ieftinit cu 600 lei si apoi au scumpito cu 1100 parca
    sigpic

    Comment


    • Acum dupa ce am facut si eu plinul pretul barilului de petrol a scazut la bursele electronice din Asia, pe fondul intaririi dolarului si a cresterii rezervelor americane de petrol si a ajuns la valoarea de 115,89.

      Comment


      • Am citit mesajele de mai devreme si cam in diagonala. Cateva lamuriri la unele afirmatii. Din cate stiu eu, petrolul la Petromidia nu este productie interna, este sortiment Ural, sulfuros provenit din Asia Centrala in principal si Rusia in secundar. Vine cu vasul in portul Midia. Si nu, nu toti operatorii din piata cumpara de la Rompetrol si pun aditivi sa-l schimbe putin. Cine nu are rafinarie proprie sau in zona da comanda de obicei si traseaza si niste coordonate. In definitie. Mai sunt unii care il iau asa cum e si ii pun un nume la benzinaria lor ca sa difere. Depinde de unde alimentezi...

        Chiar autorul primului post critica faptul ca se mareste pretul si calitatea nu. Daca materia prima devine mai scumpa, pretul final este mai mare. Ca sa fie pretul mai mare odata cu scumpirea materiei prime si calitatea a creasca si ea, trebuie sa scada de undeva -> adaos => profit mai mic. Lucru la care nu e nici un producator dispus.

        Accizele la carburanti nu se mai fixeaza la Bucuresti din guvernarea 96-2000. Ele se traseaza la Bruxelles. Mai ales din 2007, se aplica unitar pe tot teritoriul Uniunii, inclusiv in Ro. Imediat si fara perioada de pasuire, sau armonizare sau cum ii zicea pana in 2007. Deci guvernul de la Bucuresti, indiferent care ar/va fi el, nu face decat sa aplice normativele.

        In plus, nu uitati ca procesul tehnologic de la achizitionarea petrolului pana la aducerea carburantului la pompa dureaza cca 3 saptamani. Daca scade petrolul azi, maine, poimaine, sapt. viitoare pretul motorinei poate sa si creasca. Ideea e sa te uiti cu 3 sapt. inapoi. Nu e o regula, ca mai apar niste elemente in productie (aditivi, cine stie ce pierderi financiare care trebuie acoperite in vreun fel, un detinator de conducte de aiurea majoreaza taxele...). In plus, la unii producatori procesul mai difera. Instalatii vechi, oameni lenesi...

        Si mai erau niste mesaje cu conspiratii mondiale... domeniu in care sunt afon.

        Comment


        • Ceea ce zici u aici sunt cam aberatii cu bruxelles si restu.....avem cel mai mare pret la carburant cred ca din europa dac nu ma insel si cea mai proasta calitate...dute in Austria fa plinu si o sa vezi diferenta

          Comment


          • Nu e cel mai mare pret, suntem ''aliniati'' la restu' lumii - doar la preturi normal

            Faza cu virgula calitatea benzinei si a motorinei da, faci plinul dincolo si simti o diferenta (pozitiva) , valabil pt. cei care sunt baieti simtiti (mai ales la motorina).

            Comment


            • Scuza-ma danyel87, nu vreau sa te jignesc dar vorbesti ca un om care nu a mai citit un ziar sau vazut o stire la tv de prin '96. Comisia Europeana impune un nivel minim la accizele la o serie de produse, printre care si carburantii. Fiecare stat membru este obligat sa le aplice. Romania si Bulgaria le aplica in mod constant la cota minima. Inainte de a ma mai acuza ca spun aberatii, arunca un ochi aici: http://europa.eu/scadplus/leg/en/lvb/l27019.htm

              si aici: http://www.infoeuropa.ro/jsp/page.js...cid=194&id=212


              Tu te bazezi pe ceva cand spui ca avem cel mai mare pret din Europa? Arunca un ochi si aici: http://www.petrom.com/SecurityServle...s.vp.petromcom
              Apoi vino si spune ca tu nu crezi deoarece nu corespunde cu punctul tau de vedere. Bine, preturile de acolo sunt o medie. In Bulgaria vei gasi la operatori cunoscuti preturi mai mari cu un pic decat la noi, desi in studiu este sub noi. In Austria vei gasi calitate mai buna decat aici. Si in Ungaria. Du-te si fa un plin in Belarus, ba mai ia si la canistra, apoi vino conducand de acolo pana in orasul tau de bastina, completand pe drum cu ce ai in canistra, ca sa nu se altereze pe traseu si iti garantez ca la destinatie vei scoate benzina/motorina cu furtunul si o sa pupi primul benzinar no-name de la noi pe care o sa-l vezi. Nu stiu din ce oras esti, dar fa un drum pana la Debrecen si uita-te la preturile primei benzinarii pe care o vezi in cale. Apoi a doua, a treia, a zecea, apoi fa o medie si vezi daca-ti mai sta in picioare afirmatia ca avem cele mai mari preturi din Europa. Continua experimentul pana la Lisabona, ca sa ai date complete.

              E usor sa arunci din varful degetelor un mesaj. E mai greu sa ai si argumente. Iar "curajul de tastatura" nu tine loc de argument.

              Nu ma intelege gresit, dar nu e fair sa arunci cu etichete aiurea. Ce nu stii tu nu inseamna ca nu exista.

              Comment


              • Inainte de a arunca cu acuzatii, mai informeaza-te. Accizele la carburanti se fixeaza de Comisia Europeana, iar statele membre UE (printre care si Romania, poate nu stiai) trebuie sa aplice o cota de cel putin nivelul minim stabilit. Romania si Bulgaria aplica de ceva vreme constant numai nivelul minim. Nu fii suprins si Bulgaria e membru UE, probabil tie ti se va parea aberatie.

                Referitor la cel mai scump carburant, iesi putin din tara si mergi pana la Atlantic. Noteaza-ti preturile la fiece benzinarie, apoi revino prin Scandinacia si da-ti cu parerea.

                Comment


                • Sa scumpit iar cu 200 lei vechi rompetrol 4.27 si omv 4.28
                  sigpic

                  Comment


                  • Mai vrea cineva in U.E.?
                    Si a trecut doar 1 an,nu?Sau 2,nu mai stiu...la urma urmei ce importanta are,vom cotiza puternic pt bunastarea Bruxelles-ului.
                    Last edited by D-FENS; 30 April 2008, 19:10.
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • Vineri am luat cu 3,90 lei/ litrul, azi am bagat de 50 de lei, si cand ma uit pe bon: 3,95 lei/litrul ! Misto!
                      LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                      Comment


                      • Acum o jumatate de ora, am luat motorina eurodiesel 4 de la Petrom cu 4,20 litrul. Ultima data in 5 apr. cand am alimentat era 4,06/l.
                        Intalniri LC SB sambata ora 17 Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO)

                        Comment


                        • @d-fens: accizele se duc la bugetele nationale, nu la bruxelles.

                          La OMV, Sprint Diesel a ajuns la 4,28 iar Premium Diesel la 4,53. Pe la mijlocul lui aprilie scorul era 4,15 la 4,48 si mi se parea mult.

                          Comment


                          • Azi iar sa scumpit la omv 4.35 sprint diesel
                            si petromu a scumpit tot azi cu 12 % carburanti
                            barilu peste 122$
                            sigpic

                            Comment


                            • Boris, cred ca nu ai facut bine calculelele Petrom si OMV au crescut pretul carburantilor cu 1200 lei vechi, iar 1200 reprezinta aprox 3% din pretul vechi. Daca era 12% ajungeau pe la 46100 lei vechi/

                              Comment


                              • Originally posted by valeriu61 View Post
                                Euro scade, motorina se scumpeste! Dar chiar nu-i mai inteleg pe astia!
                                Nu e vina nimanui. Stii a cui e vina ? Vina arabilor si a celorlalte tari care fac parte din OPEC. Daca vor ei pot face pretul petrolul sa fie 0.05 bani pe litru. Dar nu fac acest lucru. De ce ? Ca sa aiba de castigat. Asta se numeste monopol de piata. Ei controleaza piata mondiala de petrol practic si seteaza preturile asa cum le convin lor si cand mai au nevoie de ceva bani pentru un pod ceva, doar tre sa scape un "zvon" ca o sa scada productia si creste imediat pretul petrolului.
                                In legea internationala nu e permis monopolul asupra unui segment, insa nu au cum sa le interzica pentru ca nu toate tarile producatoare sunt in OPEC, chiar daca acestea sunt o f mica minoritate in ceea ce pot produce pe langa OPEC.
                                Insa stati linistiti, pentru ca tarile OPEC isi umfla foarte mult estimarile privind rezervele de petrol. Asta tocmai ca sa fie incredere in ele si sa se cumpere in continuare de la aceste tari. In vro 20 de ani vor ramane fara si atunci hidrogenul va fi mama mamei. Iar la aia chiar ca nu ai cum sa impui monopol. Doar faci o atomocentrala si sa ai acces la mare si gata .

                                Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
                                Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google