liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mda, intr-adevar trage bine dci-ul, de fapt, se cam stia. Hai, Octaviane, ziceai ca mai faci niste teste sau raman campion pe 1.4-uri?

    Comment


    • Ieri n-am apucat, poate deseara.
      Dar cred ca ramai campion ca n-am cum sa recuperez alea 2 sec in veci.

      Comment


      • Filmat pe vreme ploioasa 60-160 kmh in a 4-a (aprox. 29.5-30 sec) si 80-120 kmh in a 3-a (aprox. 7.5-7.7 sec); 90-130 kmh in a 4-a se termina in cca 9.5 sec, mai rapid decat la dCi. Repriza 90-130 kmh in a 5-a dureaza
        aprox 15.5-16 sec la dCi, toate sub rezerva unei erori mari din cauza lipsei sonorului


        Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


        Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.



        Vad ca nu te-ai obosit sa cronometrezi repriza dCI-ului, doar sa spui ca are reprize serioase
        Last edited by dr_mke; 19 June 2010, 13:36.
        sigpic

        Comment


        • In performanta absoluta, dCi clar nu are sanse la 16V, adica sa folosesti orice treapta = scoti 100% din motor. In trepte mari insa (80-120 @ TR5 de exemplu) diesel-ul se simte mai bine, este normal. Chiar ieri & azi am condus un Accent 1.5 CRDI 110CP, cand ii dai blana se vede ca nu trage ca 16V dar in condus normal cu reprize in trepte mari (nu cand ii dai TR3 @ 80 km/h si te duci cu ea la 130 km/h in limitare) este excelent. De remarcat si turbo lag-ul, daca nu ai piciorul pe gaz (sau apesi foarte putin) apoi ii dai talpa, este un mic moment in care trage slab apoi te baga in scaun, cand face turbo presiune. Ce mi sa parut putin suspect este faptul ca la 55 - 60 km/h in TR4 motorul nu se simte prea bine, este la limita subturarii (<1500 RPM), daca la benzinar (la mine) TR4 @ 60 km/h este foarte ok aici ma asteptam sa fie cel putin la fel dar trebuie dat TR3 sau sa mergi cu 65+ km/h pentru TR4. Enervanta mai e si TR2 care e relativ scurta fata de a mea, eu in limitare ma duc la ~ 90 km/h, aici la < 70 km/h s-a terminat dixtractia.

          Eu n-am avut timp sa filmez dar daca se iveste ocazia fac pe TR3/4/5, pe TR3 merge pana la 130 km/h (pe bord) daca ii dau pana ii taie alimentarea, aici probabil e cel mai bun timp.
          Last edited by Shakar; 19 June 2010, 14:14.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Si uite asa ajungem la ce spuneam eu pagini mai devreme: singura situatie in care dCi 85 cp este mai rapid decat benzina de 105 cp este in treapta a 5-a, eventual la deal sau incarcat.
            sigpic

            Comment


            • La test 3 dci 90-130 in a 5-a este facut in vreo 13 secunde, daca te uiti atent de la 90 incepe sa urce la secunda 3.

              Cat despre a 4-a, cam in 11-12 secunde vad ca face 90-120.

              Spuneati sa testam 100-130, in a 4-a dupa 130 incepe sa traga mai greu pentru ca trece de puterea maxima.

              Oricum, masina ca sa dea tot ce poate mai trebuie fugarita, nu mi se pare ca trage tare desi are cuplu frumos.
              Oare cum ar fi cu dci-ul remapat? Vedeam pe net un 0-100 foarte frumos, cu schimbat in 4500 (tragea cursiv pana acolo).

              edit: intr-adevar, poate pe toate treptele sa fie mai nasol dieselul, dar cum urci o persoana-doua in 16v se schimba treaba, cel putin la mine la 1.4 simt ca nu mai trage ca si atunci cand sunt singur in masina, in schimb dieselul resimte foarte putin greutatea in plus, trage cam la fel.
              Last edited by aleXpeed; 19 June 2010, 14:18.
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • Macar o presiune marita in turbina se simte mai mult la diesel decat o remapare facuta in parcare la benzina. Chiar se simte.
                Oricum, dupa 140 kmh dieselul expira mult mai grav decat benzina de 90 cp.
                Cine circula mult la drum, incarcat sau cu MCV, face treaba mai buna cu 85cp dCi decat cu 16v-ul, parere personala.

                Am filmat 0-1000m in 32 sec, dar se vede destul de clar drumul si nu pun asa ceva pe net. Viteza la finalul celor 1000m este 170kmh.

                LE > in 16v fiecare adult adauga aprox 0.5 sec in treapta a 5-a, am probat si chestia asta.
                Last edited by dr_mke; 19 June 2010, 14:24.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by dr_mke View Post
                  Filmat pe vreme ploioasa 60-160 kmh in a 4-a (aprox. 29.5-30 sec) si 80-120 kmh in a 3-a (aprox. 7.5-7.7 sec); 90-130 kmh in a 4-a se termina in cca 9.5 sec, mai rapid decat la dCi. Repriza 90-130 kmh in a 5-a dureaza
                  aprox 15.5-16 sec la dCi, toate sub rezerva unei erori mari din cauza lipsei sonorului


                  Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                  Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.



                  Vad ca nu te-ai obosit sa cronometrezi repriza dCI-ului, doar sa spui ca are reprize serioase
                  Deci f tare.
                  Ba am cronometrat sa vad, pe tr V te ia cu vreo 2 sec dizalu, e si normal.
                  60-160 pe tr IV iti ies max 29 sec (nu ~30 cum ai spus), inuman - adica putin.

                  PSar NU inteleg cum Andrey cu 1.4 a scos ~15-16 sec 90-130 pe tr V...ca un 1.6 16V....ha?

                  PPS: ma duc sa rup carca la masina.

                  Comment


                  • @andreyi: tu ai pe 1.4 anvelopele standard? (185/65/15)


                    Iete un 0-100 cu un dci de 85 remapat (cica si evacuare de 60 mm)...conteaza ca dupa remapare oricum are 105 cp http://www.youtube.com/watch?v=okRNnQBwFH8 . Cum trage pana in 4500...
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • Mda, deci am facut testu gresit... 60-120 tr III si 90-130 tr IV (asta e bun).
                      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                      ~ 8 secunde 80-120 dar e cu trecere, probabil (nu ma mai duc sa incerc) ies vreo 10 sec cu start din 80.

                      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                      ~14,5 sec 90-130 pe tr IV.

                      Deci Andrey, ceva e necurat la tine )

                      Comment


                      • Depinde de cat de mult fals plat in coborare continea segmentul de drum unde a facut proba. Eu am condus cca 18 km pana la locul unde am filmat, tocmai pentru bucata de drum aproape perfect plana, insa fiind inainte de furtuna era putin vant lateral.
                        sigpic

                        Comment


                        • 400m
                          1.4 remapat(al meu) vs 1.4 GPL remapat (pe benzina) 1:0 - distanta mare 3-4 masini.
                          1.4 remapat(al meu) + 82 kg in dreapta vs 1.4 GPL remapat (benzina) 1:0, 2-3 masini
                          La proba doi este si clip, il pun mai tarziu.

                          1.4 remapat(al meu) vs 1.4 remapat 2:0 , dar nu i-a dat bine, schimba undeva la 5000 rpm.

                          1.6 remapat vs Golf 1.6 0:1 - sub un metru, 1.6-le a plecat mai prost, ce a castigat Golfu pe prima treapta, s-a mentinut pana la final.

                          Comment


                          • sigur are ceva 1.4 ala cu gpl de trage atat de prost. si cand ai egalat greutatea punand om e foarte mare diferenta, mult prea mare.

                            Comment


                            • Deci cat de curand o sa fac cu 1.6 mpi stock (cu clima) sa va arat ca pe 400 1.6 mpi stock (cu clima) nu trage mai tare ca utilaju meu.
                              1.4 stock si 1.4 remapat (atat) bat tot ce misca, indiferent de versiune. Deci il rup, nu ca-l bat.

                              PS: o8Melc - n-avea nimic acel 1.4 GPL remapat, cu orice (1.4) am facut pana acum, pe toti i-am batut cel putin cu o masina.
                              Una singura n-am reusit s-o bat decat la juma de masina, dar era tunarita rau (plus evacuare complet schimbata, tobe, suspensii, etc etc).
                              Last edited by Octavian; 19 June 2010, 20:57.

                              Comment


                              • foarte interesant. multumesc colegilor pentru stradanie. intradevar dci 85 cam bate 16v pe a 5a. pana la un moment dat .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google