liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cristi_Xp View Post
    pe cat punem pariu ???
    Pe o chita de bere TM (adica 6 doze).

    La mine inainte de cipuire nu se limita never ever la 5500 rpm pe I.

    Dr_Mke: nu stiu ce led spui ca nu prea cunosc bordu de SN, dar banuiesc ca daca era gradat ar fi fost un minim 200 pe ceas.

    Comment


    • Mai Octaviane, numai ce pusesi poza cu bordul de SN. Ledul martor de la sistemul anti-demaraj
      sigpic

      Comment


      • ca tot e vorba de supernova. aveam un prieten care avea o supernova si mai mergeam la padure cu el. mereu la final se lauda ca avea pe bord 170 sau chiar peste 170 si eu nu treceam niciodata de 155 si mergeam masina dupa masina.

        of topic:aveam un prieten cu o dacie 1300 (are schimbata cutia de la 4 trepte la 5 trepte) si mergeam cu aproximativ 160 pe ceas si mergea in spatele meu. la destinatie il intreb cat avea pe bord si a spus ca nu a coborat acul mai mult de 140

        octavian uite ledul care e de referinta pentru supernova. nu o spun din rautate dar toti spun viteza maxima in raport cu ledu
        Attached Files

        Comment


        • apai draga tavi, 1.4-le stock al cucoanei se limita inainte de cipuire la 5500 in tr1, desi in gol lua 6000. apoi 6000 pe toate treptele. 16voltiurile la fel, ambele. io deja-s convins, ca de "cred" am trecut deja ca unele is mai egale decat altele...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Majoritatea SN ajungeau la 180 pe bord.

            Uiti insa ca exemplarul de care vorbim rula pe gume bune, ulei Motul 300V Chrono in motor, Mobil1 sintetic in cutia de viteze, bujii iridium, Motul RBF600 in circuitul de franare, etc.

            Acces la masina sa filmez isprava am, doar nu crezi ca merg pana in Ungaria pe M5 doar ca sa-ti demonstrez pe GPS ca am dreptate
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Seba View Post
              apai draga tavi, 1.4-le stock al cucoanei se limita inainte de cipuire la 5500 in tr1, desi in gol lua 6000. ...........
              Domle poate astea mai noi.
              Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.
              Last edited by Octavian; 22 June 2010, 16:37. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • stig ai aparut ? sunt curios cum trage 16v tau . ce zici ?

                Comment


                • cristi, toate trepteele si pe neutru merg la 6000 rpm ..garantez pentru 1,4 stok
                  " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                  Comment


                  • Mai nu asa, faceti proba filmata ca sa lamurim o treaba.
                    Poate ne inselam toti.

                    Comment


                    • La mine si pe neutru si pe 1-2-3 se duce in 6500RPM, probabil si pe TR4 dar nu am incercat.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • si 4 se duce in 6500. 1.6 face exact la fel. am testat adineauri. 1.4 nu cunosc

                        Comment


                        • 1,4 stok incerc maine daca nu uit. sper sa filmez cu camera, nu cu telefonul )
                          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                          Comment


                          • tine`ti pedala jos in relanti , si o sa simtiti cand incepe sa decupleze , poate ca acul se mai duce peste 5500 cum tot da in decuplare ,dar la 5500 incepe sa decupleze .
                            exact asa scrie si in hartile de injectie .
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • Asa o fi Cristi, tu ai acces la softuri mai usor, dar mie de exemplu, si pe gaz si pe benzina inainte de remapare o turam la 6000 rpm pe loc, la fel si in a 1-a, a 2-a, a 3-a, si a 4-a caci in a 5-a ne-am dori cu totii sa atingem macar limitarea de fabrica cu rotile standard.
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • mi se pare ciudat , ca asa e pusa limitarea in hartile de injectie , si am vazut si eu la cineva limitat in 6000 pe loc , foarte ciudat .
                                studiez
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google