liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acu imi aduc aminte cand am fost la o revizie cu masina si se mirau handicapatii cum se tureaza masina mea pana in 7000 rpm pe loc a chemat ala juma' de service sa vada minunea.
    Apoi m-a dus la un Sandero 1.4 (ca ala era la indemana) din parcu' auto (deci nou-nout) ''hai sa-ti arat unde trebuie sa ai limitarea, la tine e o problema'' a dat cheie si asa cu motorul rece i-a dat o blana pana in limitare, 6000 rpm (acolo statea 6000-6100 ).

    Comment


    • omori masinile altora
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • la mine la 6000 decupleaza ori ca e pe loc ori in mers
        Its just a car ...

        Comment


        • si a mea, stock fiind, se limiteaza pe treptele 1-4 in 6000 rpm. nu stiu de unde ati scos celelalte valori
          sigpic

          Comment


          • nu, are dreptate cristi, am incercat azi, dar am uitat sa mai filmez, a 1 a e limitata undeva la 5700
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • Limitarea pe tr. 1 este la 5500RPM restul cred ca este inertia turometrului.
              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

              Comment


              • La mine e la 5900. La rece e 5500.

                Comment


                • la 1.4 sau 1.6 ? la 1.6 8v o tin 10 15 sec in linitare si tot in 6000 sta. ar trebui sa dispara inertia

                  daca e limitata in 5500 dupa remapare cat ia ? acum imi dau seama ca se obtin cai putere numai din scoaterea limitarii sau din mutarea ei mai sus.

                  Comment


                  • Esti nebun

                    Dupa remapare ia cat vrea muschiu' tau, adica la cat spui s-o limiteze din soft.
                    La mine 6300 in gol si pe I, II,III

                    Comment


                    • Dupa remapare limitarea este la cat vrea tunerul si posesorul. Remaparea nu presupune automat cresterea limitarii. Se creste limitarea dar nu toti tunerii practica chestia asta. Cai putere suplimentari nu se obtin prin cresterea limitarii. Mai mult decat atat puterea maxima se obtine tot la 5500 (la 8v).

                      DOC ai cuvantul ca-i domeniul tau.

                      De asemenea o remapare bine facuta creste asa zisa "limitare" de la treapta a 5-a. Limitarea aia fizica datorata frecarii cu aerul si puterii mici a motorului . (Sper sa nu sara nimeni sa zica ca-i limitata din fabrica a 5-a ca o dam in penibil).


                      Care este turatia maxima la care poate ajunge un motor de Logan pana face poc? Bineinteles limitarea scoasa si masurata turatia cu altceva nu cu turometrul standard care se termina la 7000 .
                      Last edited by Cristi_LCD; 23 June 2010, 15:04.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • eu nu zic ca se obtin mai multi cai di remapare dar se obtin mai multi cai pe plaja de turatie care se obtine dupa delimitare.

                        puterea este produsul dintre cuplu si rpm. unde produsul dintre cuplu si turatie este cel mai mare acolo se obtine puterea maxima. la 16v de ex la 5750. dupa 5750 scade mult cuplul si turatia mare nu mai poate compensa.
                        intre cai si cuplu este o relatie foarte stransa.

                        deci daca mentii cuplul si cresti turatia obtii cai putere

                        Comment


                        • pai smecheria e sa tii cuplul, dar nu se prea poate. motorul prin constructie, nu poate tine cuplul dupa 4200rpm. profile de came, mase inertiale (volanta, biele, pistoane, arbore cotit), harti avans/injectie, toate "lucreaza" impotriva psatrarii cuplului pe o plaja larga de turatie. puterea nu-i produs direct intre cuplu si turatie, dar exista o formula clara intre cele doua
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Seba uita-te la clipu asta si tu spune cum trage 1.4 dupa 5500 rpm. Nu e trucat, nu sunt facure smecherii. Mai ales pe tr I si II sa fii atent.
                            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                            Cu noul soft nu stiu dca scot timp mai bun (n-am cronometrat) dar pe intervalul 3000-5500 rpm trage mai bine.

                            Comment


                            • pai uite faceti comparatie , masina mea , eram doi in masina loc DREPT nu trucat nu nimic , logan 1.4
                              azi i-am dat toba din mijloc jos , intermediara sau cum i zice , mi se pare ca trage mai bine la ture mai joase , ca e mai sprintena
                              Its just a car ...

                              Comment


                              • Originally posted by Octavian___31 View Post
                                ...............................
                                Daca dovedesc si 1.6 mpi stock (cu clima) am cam terminat cu treburile astea, trec pe GPL.
                                Am luat bataie, da' n-avea clima

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google