liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bre Shakar, exprimarea dumitale lasa de dorit.
    Chiar nu poti purta o discutie in contradictoriu decenta? Ori explici cand ai ceva de explicat, cum a facut-o Sebastian si altii, ori mai bine nu.
    Nu spun ca nu ai dreptate, insa ZR-1 nu are tractiune suficienta. Din moment ce ala patineaza plecand de pe loc, pierde timp, nu? Cand aluia inca ii mai patineaza rotile, gt-r-ul deja este pus in miscare, nu?
    Insa pe 400 m, de ce nu e mai rapid GT-rul? Oare pt ca nu-l mai ajuta tractiunea aceea minunata? Caci, un ZR1 are 10 si ceva, iar GT-r-ul 11 si ceva. Iar conform judecatei dumitale, GT-R-ul ar fi trebuit sa fie in fata nu?

    PS: cat despre cifrele oficiale: ai cumva idee cum se fac? Stii ce-i aia o medie? Ai auzit de timp de reactie? Si te-as ruga sa nu te mai copilaresti.

    @george: asa, si? Ce legatura are Maria cu palaria? Ba v8-urile sunt cele mai tari....

    Comment


    • N-ai vazut tu bine.
      Nu patineaza deloc, de obicei masina mai lenta dupa timpii declarati are toate sansele sa fie in fata celei mai rapide

      In alta dezordine de idei, aseara am facut cu un 1.6 mpi stock (cu AC) si pe ~800-1000 metri n-a putut trece in fata.
      Ce-i drept, mai avea unu in dreapta.
      Inca o data masina mai lenta iese in fata!

      Comment


      • Originally posted by Cezar View Post
        Bre Shakar, exprimarea dumitale lasa de dorit.
        Chiar nu poti purta o discutie in contradictoriu decenta? Ori explici cand ai ceva de explicat, cum a facut-o Sebastian si altii, ori mai bine nu.
        Nu spun ca nu ai dreptate, insa ZR-1 nu are tractiune suficienta. Din moment ce ala patineaza plecand de pe loc, pierde timp, nu? Cand aluia inca ii mai patineaza rotile, gt-r-ul deja este pus in miscare, nu?
        Insa pe 400 m, de ce nu e mai rapid GT-rul? Oare pt ca nu-l mai ajuta tractiunea aceea minunata? Caci, un ZR1 are 10 si ceva, iar GT-r-ul 11 si ceva. Iar conform judecatei dumitale, GT-R-ul ar fi trebuit sa fie in fata nu?

        PS: cat despre cifrele oficiale: ai cumva idee cum se fac? Stii ce-i aia o medie? Ai auzit de timp de reactie? Si te-as ruga sa nu te mai copilaresti.

        @george: asa, si? Ce legatura are Maria cu palaria? Ba v8-urile sunt cele mai tari....
        Cum bre, eu de 10 pagini imi tocesc degetele in fel de fel de explicatii cat mai simple, ca sa inteleaga lumea si nu e bine ? Ce a postat Sebastian am postat si eu inainte, cum de nu a fost bine la mine in schimb el a spus-o perfect ?

        Cat despre tractiune / patinat, cand producatorul a testat masina, toate variabilele astea au dus la timpul de 3.2/3.4 secunde 0-100, inclusiv patinatul ca e greu sa pleci cu 600 CP RWD perfect. Daca avea mai multa tractiune poate scotea 3.0.

        Pe 400M nu e in fata GTR fiindca e mai greu, are mult mai putini CP, e mai putin aerodinamica dar nu asta e subiectul discutiei ci faptul ca timpul 0-100 e mai prost si cu toate astea era in fata atunci.

        Daca pe 400m o masina are 15 secunde iar alta 15.5, aia cu 15.5 tot timpul o sa piarda, nicidecum nu am afirmat ce ai spus tu (daca ai sa citesti primele posturi exact asta am si spus, uitati-va la timpul pe 400m ca ala e relevant nu la 0-100), noi discutam de timpul pentru o viteza oarecare nu pentru o distanta parcursa unde de fiecare data masina cu timp mai bun trebuie sa fie in fata. Asa ca te rog sa nu imi atribui afirmatii pe care eu nu le-am facut, ci am spus contrariul.

        PS - timp de reactie au toti soferii aia, greu de crezut ca in ZR1, Ferrari au ratat startul iar aia din GT2 si GT-R au avut tractiune perfecta, timp de reactie aproape 0 si asa mai departe. Toate chestiile astea sunt valabile pentru toti ca toti sunt oameni si toti sunt pe aceeasi pista.

        PS GT-R are 11.5 in timp ce ZR1 are 11.3 pe 400m, 10 si ceva era imposibil, atat are Veyron.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • timpul de reactie poate sa fie si jumatate de secunda , asadar cursa aia nu e elocventa deloc .Daca se masura fiecare masina separat probabil ,dar asa inca odata ai dat un exemplu care nu spune nimic ,si asa ne pierdem timpu sa ne uitam la tot felu de filmulete cu exemple si exemple .Lasa-i incolo , timpi de reactie aproape de zero ... si 0.5 s tot aproape de 0 sunt .
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • Si cum ar arata un exemplu care ar spune multe ? Ca dupa voi toate sunt aiurea, ba unu era pilot iar altul sofer, ba ala a ratat startul, ba ala a avut nisip pe partea lui, ba avea praf pe masina si afecta aerodinamica, ba este conspiratie mondiala, etc etc. So... ?

            Cat despre timp de reactie aproape 0, asta inseamna 0.1, 0.5 e departe de 0.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • pai 0.1 la o masina care face 0-100 in 3.5 ti se pare putin lucru ?)
              Last edited by Cristi_Xp; 4 September 2010, 15:50.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Nu e putin lucru dar nici 0.001 nu poti sa ai ca esti om + ca timpul ala se aplica la toti soferii (probabil sunt toti cat de cat decenti, nu unul pilot iar altul habarnist cu timp de reactie 2 secunde) asa ca practic se anuleaza reciproc.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • nu zice nime nimic,doar faptul ca filmuletul nu e concludent datorita faptului ca un sofer poate sa aibe un timp de reactie f bun , si celalalt foarte prost .
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • Pai si atunci ce facem ? Situatia asta e posibila la orice cursa si doar cu un aparat care sa masoare timpul de reactie putem sa o eliminam dar nu prea vezi asta in majoritatea filmarilor si nici noi nu avem la indemana unul asa ca nu vad cum am putea testa.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Pai ce sa faci...mai bine revii la discutiile legate de logan, cel putin titlul asta ne spune. Poate este cineva in masura sa mute discutiile legate de GT-R si ZR-1 intr-un topic separat.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • Originally posted by Shakar View Post
                        Pai si atunci ce facem ? Situatia asta e posibila la orice cursa si doar cu un aparat care sa masoare timpul de reactie putem sa o eliminam dar nu prea vezi asta in majoritatea filmarilor si nici noi nu avem la indemana unul asa ca nu vad cum am putea testa.
                        deci este de acord cu mine ca le-ai postat degeaba si ca nu sunt concludente ?
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • 100% concludente nu sunt dar nici degeaba nu sunt postate si am si spus de ce, soferii aia nu erau cartofari si probabil erau de nivel apropiat asa ca timpul de reactie trebuie sa fi fost similar. Daca unul a ratat startul o data probabil au repetat cursa pana a iesit ~ cum trebuie. E cu dus intors dar o idee macar iti poti face pe baza lui .

                          LE - Doc are dreptate, ar trebui un topic separat pe tema asta, sa nu mai facem offtopic aici. Toate posturile pe tema asta ar putea fi mutate acolo.
                          Last edited by Shakar; 4 September 2010, 17:33.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • nu exista 100% concludent ... exista doar concludent si neconcludent din pacate
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • reveniti la topic ..zici ca ca e cafeneaua fizicienilor ... nu am mai vazut un post cu logan vs ... de mult

                              logan 1,6 CGK vs 1,4 ZIF vs 1,4 Distrigaz 1 , 2 , 3 la diferente de 2 si respectiv 1 masina

                              1.6 CGK vs 1,6 16v stok 1-0
                              1.6 cgk vs fors focus 1,6 16 v 1-0
                              Last edited by cos_min_i; 5 September 2010, 02:01.

                              Comment


                              • ++++++++++++++

                                din seara asta

                                Distrigaz vs. Opel Vectra A 2.0 16v SFI vs. Cielo 75 cp;

                                1. Opel - s-a dus nene de la jumatea lui a 2-a a trecut pe langa mine glont;
                                2. Distrigaz - m-am dat pe gaz ), am uitat;
                                3. Cielo - mancat 2 masini de la mine (m-am dat pe gaz, repet ).

                                apoi

                                Distrigaz vs. Logan 1.4 ABS Plus fara A/C, fara GPL si fara catalizator, remapare de la Dacia, el cu o persoana in masina;

                                1-0 pentru Distrigaz, 2 masini, cica a plecat si prost.

                                apoi am repetat din mers, intr-un fel, el ma depasise cu viteza, iar eu i-am dat inferioara si ma tineam dupa el pe banda 2, luasem elan (pe gpl ), si apoi m-am bagat pe 1 dupa ce luasem putina viteza sa il depasesc, in viteza l-am facut, eu 125 km/h REALI iar el 124 km/h REALI ), prietenii stiu de ce)).
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google