liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kompressor scrie pe tine

    Comment


    • nu nu...raman aspirator ca a inceput sa imi placa asa...
      Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

      Comment


      • 1.6 resoftat -1.6 16v resoftat - a batut 1.616v (1 masina)
        Lasa MCD-ule calutii aspirati ...k o sa-i comprim eu

        Comment


        • @MCD: se pare ca merge destul de tare masinuta ta. Tare as vrea sa am ocazia sa ma dau si eu cu tine, mai ales din mers. Daca ai fi batut 16v de pe loc parca nu era asa mare mirarea, dar din mers...Bravo oricum!
          sigpic

          Comment


          • MCD-ul nu mai are momentan plecare ...e desculta masina...

            Comment


            • Al dracu termostat ... baga repede si radiatorul si ai sa-i facem un soft calumea...

              Comment


              • Oricum respect si pentru Vali cu 16v ... dar sa te opresti aici

                Comment


                • radiator, termocupla, disc ambreaj, soft, buji, cauciucuri....se aduna
                  Si inca o masuratoare gtek 10.1 de la 0-100 pe un asfalt care nu scoteam mai putin de 11.05...toate asta datorita unui termostat schimbat .
                  Last edited by MCD; 22 November 2009, 12:20.
                  Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                  Comment


                  • se misca bine MCD-u..m-a dat si pe moa cu a lui...trage bine..RESPECT..off :si p-aci dau de tine MCD-ule...tineretu se misca repede..peste tot si in timp record....ma resemnez
                    sigpic
                    "BRABUS" STYLE

                    Comment


                    • pai nui logica treaba .de la varsta oamenii....
                      Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                      Comment


                      • Logan 1.4 stock vs. Dacia 1410 break model 1997: 2-0 pt. Logan, a doua oara am plecat si putin mai tarziu ca n-am fost pe faza dar tot i-am dat o masina si ceva, nu ma mai dau cu asa ceva, consum carburant degeaba pe Dacii...
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • Daca nu erai pe GPL nu se pune

                          PS: oricum erau ceva sustinatori in trecut care spuneau ca un 1410 bun, trage pana-n suta mai bine ca un 1.4 mpi.

                          Comment


                          • Nu trage nene, m-am dat si cu 1410 berlina cu motorul de 1500 de km. facut, forjata inca de rece, usurata fara banchete, rezerva si tot i-am dat o masina, repet, fara nicio usurare, modificare, doar un sofer istet si foarte usor pe care masina nu-l simte. Mi s-a luat de ele, ma prapadesc de ras daca il mai aud pe unu ca a bate Logan 1.4 MPI stock cu Dacie cu motor standard...Au mai schimbat si soferii si degeaba..

                            edit: cel cu breakul cica a batut pe 400 de metri Logan 1.4 MPI stock, asa stiam de la MCD.
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • Mai stii cum e, o masina jumate nu e chiar asa de mult in timpi ca diferenta.
                              Inseamna ca acel 1410 tragea bine.
                              Eu cand mi-o mai iau de la cate un 1.6 mpi asa la o masina zic ca nu prea e diferenta (pt ca acea diferenta o pastrez pana pe la 150) dar la liniuta juma de metru face diferenta intre 1 si 2 ))
                              In trafic, pe drum virajat, pe macadam se poate schimba situatia.

                              Comment


                              • Oricum sunt de parere ca 1.4-ul meu este printre cele mai lente masini de pe forum... daca pe 0-100 am scos 16.2 pe g-tech cel mai bun timp si Cezar a scos 14.9 parca? pe 0-100... nu mai am ce spune, catalizator nene piatra, nu cred ca se mai curata veci chiar daca vede forja zilnic.
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google