liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • e30 s-ar putea sa fie un pic mai usor ca e36 , de acolo si timpu cu mult sub 17 pe 400 m .Nu prea e de luat de pe carfolio ca sunt multe date cam aiurea , daca te uiti la 318is are 0-400 tot in 17.2 ,la fel ca 318i ceea ce ma cam indoiesc .
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • pe carfolio sunt sigur ca era corecta greutatea. 970 kg aveam in talon.
      cantarita la remat aveam 988. deci sub un logan.
      per total nu era o masina mai buna ca loganul. era doar mai rapida si mai silentioasa la motor la gropi la mers. ca si confort era mai slaba.
      imi pare rau ca am vandut o

      Comment


      • Originally posted by Shakar View Post
        Dumnezeule...te-ai uitat la filmul pus de mine ? Recapitulam...
        ...................
        10 sec 0-100 sunt valabile la orice masina, indiferent daca au acceleratii diferite, la medie pe 0-100/h daca au acelasi timp declarat, ajung ambele in acelasi punct.
        Daca nu ajung, e numai eroare umana, etc.

        Comment


        • logan 1.5dci 70 cp vs chev lacetti 0-1
          vs opel vectra c 0-2
          vs vw golf 4 tdi 0-1
          nu am avut cu ce dar ma tineam bine

          Comment


          • un excel interesant, doi timpi identici, 2 distante diferite. posibili actori, logan 1.6_16v si leon 1.6 sau ceed 1.6...ma rog, nu conteaza, ideea e ca se poate, in functie de cutia de viteza, sa pierzi o "liniuta" desi ai timpi la fel sau mai bun pe 0-100km/h decat adversarul.
            Attached Files
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • 20 metri distanta intre 2 masini de fabrica cu 0-100 identic mi se pare aproape ireal )
              detaliaza un pic calculul si coloanele . dif_t e pus din burta ? ca vad ca se adauga 0.5 la fiecare coloana ...
              ai putea incerca un calcul sa zicem intre un 16v , mai ales ca se stiu si rapoartele la cutie , si un 318i , ca tot discutam de ele .
              Last edited by Cristi_Xp; 22 August 2010, 22:26.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • daca faceti rost de graficele de cuplu si rapoartele cutiilor la doua masini cu timpi egali, ar fi frumos sa vedem rezultatele.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • pai degeaba ai 0-100 mai bun decat alta masina cand mai ai de accelerat pana la 130 kmh:P

                  Comment


                  • dif_t este diferenta de timp nu ? de ce creste cu fix 0.5 ?

                    si acc_calc ce este ? acceleratia in m/s la patrat ?
                    Last edited by alessandro; 22 August 2010, 22:45.

                    Comment


                    • pentru ca graficul este cu axa x pe timp, probabil.

                      si poate va lasati de Internet Explorer.
                      Last edited by razvanamza; 22 August 2010, 23:03. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Seba ai luat-o razna.

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian___31 View Post
                          10 sec 0-100 sunt valabile la orice masina, indiferent daca au acceleratii diferite, la medie pe 0-100/h daca au acelasi timp declarat, ajung ambele in acelasi punct.
                          Daca nu ajung, e numai eroare umana, etc.
                          Cand o sa intelegi ce am postat pana acum o sa iti dai seama ca nu e deloc asa. Pana atunci nu ai ce sa faci . 10 Secunde pana la suta la 2 masini diferite inseamna ca dupa 10 secunde amandoua au 100 km/h, atat si nimic mai mult, distanta parcursa poate sa difere, explicatiile alea sunt foarte clare si logice. Altfel poate imi explici cum 2 masini care pleaca in acelasi timp din acelasi loc, dupa timpul X sa fie la egalitatedar cu viteze diferite (una mai mare, alta mai mica), aka una a accelerat mai repede si cu toate astea nu e in fata. Sau cum 2 masini termina 400m in acelasi timp dar cu viteze diferite.
                          Last edited by Shakar; 23 August 2010, 02:30.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • ce am vazut eu din graficul pus de seba

                            auto din dreapta pica in cap dupa ce da a 3 a

                            masinile astea sunt benzinare ? a se observa valorile maxime ale acceleratiei in zona plajei de cuplu maxim

                            scuze de post dublu dar nu stiu de ce nu mi a incarcat poza. poate le uneste un moderator
                            Attached Files
                            Last edited by darksid3; 23 August 2010, 10:04.

                            Comment


                            • @marx: am dat niste timpi de acceleratie din burta, singura constrangere a fost ca timpii totali sa fie egali la ambele masini. toate marimile din tabel sunt in SI (kg, m, m/s^2, etc...). singurul scop a fost sa demonstrez ca o cutie de viteze tembela poate strica o masina calumea, ca de fapt asta era subiectul disputei. poate ca diferenta e exagerata, din cauza ca am fost fortat la auto din dreapta sa fixez raport extrem de lung pe tr3, dar ideea e ca se poate ca la timpi egali, distantele sa difere. sigur nu cu 20m, ca e mult, e ca si cuj auto 2 ar fi dat 1-2-4 si auto din stanga 1-2-3...cred ca acum s-a lamurit treaba.
                              @golf3dizal: nu stiu cu passat-ul, dar 16volti vs mondeo 130cp, bate 16volti. am vazut cum mareom "l-a facut" pe unu cu mondeo care voia sa se dea initial doar cu passat 1.8T. n-a mai calcat pe la circuit de-atunci
                              Last edited by Seba; 24 August 2010, 22:43.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • am inteles acum. mi se parea ciudat pentru ca stiam ca valoarea acceleratiei este influentata de curba de cuplu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google