Logan vs Fiat Linea

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • asta deja e jignire fiecare cu parerea lui cum la unii li se pare oribil loganu asa la altii li se pare oribil fiatul( nu ca nu ar fi) fiecare cu parerea lui!!! si ce e mai deranjat vine unu care nici nu stie cu ce se mananca forumul si face comentarii la adresa altuia si omul a observat foarte bine titlul acestui thread si doar si-a exprimat parerea nu a dat la nimeni in cap!!!

    Comment


    • @Dennis_TL Da fiat bravo clar ca e peste logan nici nu am zis altceva doar in privinta fiabilitatii am dubii sincer din ce am citit pe forumul lor am ramas masca. Sper ca nu mai inteles gresit, eu nu am zis ca toate fiaturile sau hyundai urile au probleme doar ca nu is atat de stralucite cum le lauda unii si uite ca se poate ca unele masini mai scumpe sa fie mai proaste ca altele mai ieftine. Tu zici ca dacia nu a mai adus nimica nou, 90% ai dreptate dar daca se puneau sa bage de ex climatronic, un sistem audio mai performant cu 6-8 boxe o antifonare ca la carte un sistem de reglaj pe intaltime la scaun mai performant, motoare mai mari etc... costa cu cateva mii de euro mai mult, deci si-ar mai fi luat cineva logan? NU. Sunt sigur ca si dacia ar fi capabila sa produca masini la fel de bune, de ce nu si mai bune ca alti producatori de renume dar ar si costa dublu si nu ar mai cumpara nimeni ca deh vezi pe multi ii intereseaza numa ce scrie pe sigla asa ca dacia produce masini low cost pe care sa si le permita mult mai multa lume sa aiba un minin de confort si sa nu ii usture la buzunar reviziile si sincer la ora actuala dacia domina acest segment.

      Comment


      • Loganul a prins la public de minune datorita pretului . mai apoi s-a dovedit ca sunt si foarte fiabile. cati de aici au masinile luate cash? nu foarte multi , dacia a avut un succes nebun si datorita celor 1,2,3 cupoane + 1000euro + restul rate pe xx luni.


        in Italia la fel, Fiatul este sustinut puternic, aia sunt nationalisti isi cumpara masini italienesti si merg cu ele fara mila... cei mai prosti soferi si cele mai neintretinute masini la ei le gasesti. ei bine , fiat urile astea au plusuri si minusuri ca orice alta conserva cu roti care se vrea o masina la 11-12.000 euro . pe partea de diesel , fiat este lider , motoarele lor sunt si pe opel , cele diesel cdti in speta multijet. deasemeni jtdm uri le si jtd uri de pe alfa sunt tot provenienta fiat . Albea s-a vrut la momentul lansarii un rival pentru Logan. nu a mers, albea era critica , mai proasta ca un fiat croma din 1990. asta pentru ca fiat a mers pe ieftin si ei de obicei fabrica ceva gen "medium" quality.

        revenind la hyundai , eu am mers in nenumerate randuri cu santa fe , modelul vechi si tucson. tucson era benzina 2wd doar , o aberatie de suv, total nefolositor . santa fe in schimb era ceas, 4wd crdi , a dus 228mii km fara probleme majore. accent si-au luat cei de la servici , cel de 1.5 crdi , masina puternic defavorizata de frane si suspensie ca sa nu mai vb de anvelopele alea de-a dreptul atipice pentru puterea si cuplul motorului.

        Loganul practic nu are rival in clasa lui , este cel mai ieftin , cel mai mare , cel mai fiabil . fiabilitatea e cu dus intors , adica practic trenul de rulare de pe clio si motoarele pe care le stim cu totii sunt para testate. nu exista optiuni , nu prea are ce sa pice. poate dc si loganul avea climatronic, xenox, cruise control, tempomat, esp, incalzire in scaune, parbriz incalzit , etc etc ar fi avut probleme. renault are buba la multe din modele sale , si aici includ laguna si megane 2.2 . plus alte esecuri gen safrane care era o catastrofa totala pe partea electrica . cititi putin de fluence ce rechemari are in service in anumite configuratii...

        eu am vrut sa imi cumpar logan 1.5 dci 85cp , mai astept insa lansarea noului model logan . poate intre timp ma orientez pe duster 4wd dc mai creste bugetul . insa ma uit in jur, citesc, merg la tesdrive uri , casc ochii , loganul se vroia masina de 5000 euro la un moment dat , deja la 10.000-11.000 exista si alte optiuni chiar si acum . si primul exemplu care imi vine in minte e opel astra H , o masina net superioara

        Comment


        • La un singur lucru te inseli, fiat nu e lider pe motoarele diesel iar opelu nu are decat 2 motoare diesel de la fiat iar restu sunt isuzu. Motoare comune cu fiat sunt cele 1.3 cdti si cel de 2.0 cdti . Astra H net superioara, corect, dar plina de probleme electrice.

          Apropo performante motor 2.0l diesel: Renault 2.0dCi: CP: 160, Nm: 380 ,16v Euro 5
          Fiat 2.0 Multijet: CP: 165, Nm 360, 16v Euro 5 Opel 2.0 cdti: CP 160, Nm 350, 16v Euro 5. Esti sigur ca fiat e lider la motoarele diesel? Eu zic ca nu.

          Comment


          • Fiat Linea vs Logan = o aberatie.

            Cum sunt un mare comunist, va inchid sandramaua, ca incepeti sa va certati.

            PS: daca va mai prind cu replici acide si inutile "Du-te pe forumul tau", va ard de nu va vedeti.

            Comment


            • O aberatie care ne-a cam incins pe unii la maxim dar pana la urma fiecare cu parerile lui cred ca putem discuta omeneste fara sa ne certam acum fiecare cu ce are unu cu ligheanu altul cu ficatu!!!!

              Comment


              • Originally posted by bebeltronic View Post
                Nu ne intereseaza parerea atat timp cand nu ti-ai dat seama exact ca esti chiar pe thread-ul cu linea vs.... Oricat de racheta este loganul pentu tine putem fi de acord ca la serviciul tau inca nu s-au condus masini inca sau dacia 1100, 1310, nova si alte rapciugi sunt limuzine de lux la locul tau de munca.
                Daca ai fi fost si tu pe forum de mai mult timp nu te-ai fi suparat asa tare, ce am zis era parerea mea stricta, daca nu te intereseaza nu inseamna ca trebuie sa-mi dai cu ea in cap. Du-te si ia un Fiat si nu asculta nici o parere, ca nu te intereseaza decat daca e in favoarea Fiat.
                Plus ca nu te intereseaza ce rable am eu la locul de munca, dar iti spun sigur ca Fiat nu, celelalte marci ma privesc pe mine.
                A, si mai controleaza-te la limbaj, pune si tu la profil ceva de identificare,macar sa vedem cu cine vorbim, eu unul am avut curaj sa fac asta.
                Last edited by mr.K; 21 September 2010, 12:16.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google