Seat Toledo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare, nu prea am noutati, masina merge ca in prima zi, ne apropiem de revizie, itp, etc, zero probleme, si o poza cu un nr de km interesant.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 4 May 2022, 14:31.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Revizia in curand.
      Attached Files
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Salutare, intre timp masina a primit discuri si placute noi, fata spate, lichide noi peste tot, filtre, ulei, etc...




        Si dupa vreo 8 ierni in care m-au slujit mai mult decat perfect, a venit timpul sa le inlocuiesc, am comandat in locul gumelor de iarna conti ts 850, care au fost anvelopele perfecte de iarna ptr mine, (si pe care de vreo 2 ani tot zic ca le schimb, dar inca functionau perfect) nokian wr d4, sper sa fie la fel de bune ca vechile conti. Conti cred ca ar mai fi dus si sezonul acesta care vine, ptr ca ruleaza perfect in orice conditii, dar... au o varsta deja...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Au venit si anvelopele noi, sper sa fie la fel de ok ca, Contiurile vechi.
          Attached Files
          Last edited by 77sky; 1 September 2022, 23:16.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Alaltaieri a murit subit si al doilea acumulator, a tinut 2 ani si 11 luni, dar a fost un rombat tornada ieftin. Am pus un Exide premium, toate bune din nou. PS: bateria din telecomanda inca este cea originala.


            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Dupa 1 an de zile, nu mai sunt multumit de Rombat editia aniversara,se descarca singura
              Ca anvelope merg pe Fulda Kristal Montero
              ​​​​​​

              Comment


              • Am montat acum Nokianurile, vă țin la curent cu comportamentul lor. Comparațiile vor fi făcute cu Continental wintercontact TS 850. (Anvelope perfecte după părerea mea)
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Salutare, a venit momentul asteptat de ceva vreme.

                  Seatul meu de 8 ani jumate, a facut 100.000 km.

                  Ca sa nu fiu chiar asa de scurt, am sa mai spun si ca sunt fantastic de multumit de aceasta masina, am mai detinut vreo 3 masini inainte, nici una nu a apucat 100000 la mine, toate mi-au placut, dar asta a fost cea care a tinut cu casa cel mai bine!!!

                  Ca idee, in afara de consumabile, adica fluide si filtre, in 8.5 ani si 100000 de km am schimbat la ea urmatoarele: cateva seturi stergatoare fata, cateva becuri, la anvelope si la vara si la iarna sunt la al doilea set, un set de bujii, la baterii sunt la a 3-a, cea din cheie este inca originala, am schimbat pe fata un set de discuri si doua de placute, pe spate un set de discuri si placute... Asta ar fi lista, desi si astea sunt consumabile... Singurul lucru schimbat in plus ar fi un tampon motor, dar si ala sa defectat doar ptr ca am avut o piatra sparta, destul de mare intre doua brate, care a fortat in tampon pana a cedat... Consumul mediu exceptand lunile adevarate de iarna este undeva la 6.1 - 6.3 la suta de km, inclusiv acum! Nu consuma ulei, nu bate, nu troncane. Este masina mea de suflet, si desi acum vreun an am avut o tentativa de a o vinde, nu voi face asa o greseala, sper sa prinda si 200000 la mine.​
                  You do not have permission to view this gallery.
                  This gallery has 2 photos.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Da,deci e fiabila masina.Super.
                    Ai pus ceara in caroserie(usi,praguri,lonjeroane)?
                    Cum sta cu rugina
                    later edit: Cum te intelegi cu uleiul de motor Motul. E ceva ok? Sau nu prea.
                    ​​​​​​

                    Comment


                    • Scuze raspunsul tarziu. Da, este fiabila, nu am pus ceara inca, urmeaza sper anul acesta, Nu are rugina, Uleiul este ok, nu pot spune nimic rau.


                      ps: De cateva luni sau stricat si JBL-urile de pe spate, au ruginit si astea, ca si primele hertzuri montate gresit... Au montat direct pe tabla de ambele dati, fara distantiere... Ca au zis ca nu e nevoie... Asa ca... Am fost la o firma profi din Bv si am pus doua hertz-uri cu twettere separate pe spate, acum se aude bine muzica din nou, mai bine ca niciodata. Nu am facut poze... am uitat...
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Am discutat în familie și am decis, mașină soției, un fiat punto vechi, dar funcțional care ne-a slujit și ne slujește credincios, la vârsta de 24 de ani, va ieși la pensie... Inițial am zis sa vând fiatul și să îi iau un sh mai nou. Dar soția a spus că, cumpărând un sh, niciodată nu știi ce cumperi... Așa ca seatul având imedeat 9 ani va deveni mașină sotie. Azi am achitat avansul ptr un Sandero eco g, mașină care va fi mașina noastră de zi cu zi, și Toledo va fi folosit de sotie când are nevoie. Eram constrâns la o dimensiune redusa, că sa încapă în locul fiatului. Am avut de ales intre acest Sandero și o Fabia dotată cel puțin la fel de bine, dar era mai scumpă cu vreo 2000 de euro, și nu avea gpl, așadar, datorita vremurilor nesigure am decis să rămân la Sandero ptr că are gpl. Cu Toledo am consum de 6.3 la sută media pe luna, vara, iarna, nu conteaza. Am condus pe același drum pe care îl fac zilnic, cei drept într-o zi cu mai puțină aglomerație, un Logan3 gpl al unui prieten, am mers normal, puțin mai frumos fata de cum merg cu seatul, și am scos tot 6.3 consum. Dar... Pe gpl. Deci, că urmare, maxim in 5 luni am din nou Dacie...

                        Dacă mă va servi și asta 9 ani fara nici cea mai mica problema, cum a făcut seatul până acum, voi fi mai mult decât mulțumit. Dar ca sa fiu mai sigur, am luat și extragarantie la Dacie deci 5 ani voi fi fara griji. Este un expression, parca așa se numește varianta asta, de altfel singura la Sandero.

                        Am vrut stepway mai slab dotată, dar @Streulea mă convins să aleg ce am ales. Îi mulțumesc și pe această cale.

                        Singurele minusuri care le vad in continuare la Dacie ar fi: lipsa iluminare torpedou, lipsa plafoniera spate. Doua lucruri elementare, pe care Dacia se încăpățânează să le pună și în 2023...
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Felicitari pentru alegerea facuta , asteptare usoara si sa il voloanesti sanatos \cu placere pe noul Sandero, multi km fara probleme!

                          PS: evident ca asteptam si primele impresii.
                          Last edited by Gil26; 21 February 2023, 19:15.

                          Comment


                          • Muiltumesc frumos, asteptam, momentan unii zic ca va dura mai mult, altii ca mai putin, vedem, Nu este o problema cand vine, ptr ca avem masini de care sa ne folosim. Cand va veni, voi veni si cu impresii, sandero nu am condus in viata mea, nu am idee cum e, ca masina mica am avut o corsa c candva demult, dar aia era clar masina de oras, in exterior era praf si pulbere, simteai fiecare tir, te balanganea in fiecare curba, dar in oras era super tare. Alta masina compacta nu imi aduc aminte sa fi condus, doar mai mari, mai mici niciodata. Oricum incerc sa imi propun sa merg mai incet, am zis asta cu voce tare, sotia a ras de mine... Cert e ca, la testdrive cu loganul nou, masina imi place, dar se simte lipsa de putere la depasiri destul de mult, comparat cu seatul, in rest, numai de bine, a crescut mult dacia din 2014 pana in prezent. Dar, mi-am adus aminte inca un lucru nasol la dacie... Inca nu au reusit sa puna ceva pe interiorul portbagajului, o sa imi fie rusine sa deschid portbagajul in public...
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Originally posted by mumus View Post
                              o sa imi fie rusine sa deschid portbagajul in public...
                              1. "rușinea" e generată doar de tine, în fapt nimănui din jur nu-i pasă că ai în portbagaj mai multă tablă goală...
                              2. Sandero are hayon, cu MULT mai puțină tablă expusă decât Logan..., deci...
                              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                              Comment


                              • Daca tot am de cateva luni anvelopele de iarna pe masina, si am trecut in sfarsit si prin ceva zapada cu ele, am zis sa vin cu un feedback, Deci... Anvelopele sunt foarte ok, aderenta foarte buna pe zapada, pe gheata, pe ud, pe uscat, peste tot, Conti erau o idee mai bune pe uscat. Nokianurile insa sunt mai silentioase, ca, consum de combustibil, nu am observat diferente, masina are consum mediu de 6.3 litri, si tot ceva de genu era si cu conti. Si pe sandero tot nokian am sa pun.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google