Kingpin Mobil - logan 1.6 compresor, actual 1.8t

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai...inevitabil facand niste calcule...nu era mai simplu sa pui un alt motor...renault rs de ex. ?
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Ba da se poate pune si asa problema si pe ala de rs sa faci aceeasi treaba.. Dar, nu e asa usor sa gasesti un motor bun, sa-l pui sus, sa-l omologhezi, toate astea la pret acceptabil si apoi sa continui. O sa vedem ce iese din treaba asta pentru inceput. Este un logan, probabil multi stiu de el, 1.4 albastru egee care prin supraalimentare a scos 140cp, exista si fisa dyno.

      Comment


      • Originally posted by Bibi View Post
        Deocamdata vrem sa avem toate piesele pregatite. Am inceput sa comandam din ele si lista e destul de mare, avem nevoie de: intercooler, teava inox diametru 5,5, coturi inox diametru 5,5, flanse pt iesire intrare compresor, furtune siliconice, coliere, flanse pt fixarea compresorului, racitor ulei, adaptor racitor ulei, furtune racitor ulei, ceas presiune turbo, boost controler si astea doar ca sa-l putem monta, apoi vedem softul, regulator presiune benzina, blow-off, ax came sport, serpisori, pistoane forjate, injectoare marite s.a.m.d. Proprietarul este hotarat sa faca in asa fel incat in final totul sa iasa bine.
        @Cosmindan, unichipul are rolul sa faca reglaje mai fine decat se pot face din ecu masinii, plus se pot regla injectoarele in cazul in care se schimba, compresorul nu are nimic cu ecu, unichip, compresorul iti baga atata presiune cat ii dai din boost controler, cat e de mare fulia lui si cat cresti in ture ;).
        pai iti baga presiune... dar amestecul ecu stie sa il faca dupa harta de aspirat ... rezulta detonatii ... si prajeste pistoanele mult mai repede decat ar trebui.Parerea mea dupa ce e montat tot,sa se faca softul ,fara forje fara nimic.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • @Cristi_Xp: clar ca o sa fie facut fara forja, chiar nu am chef sa-mi vad pistoanele cum zboara prin capota )
          Kingpin Boardshop, Cluj-Napoca, b.dul Eroilor nr.31

          Comment


          • Ba baieti nu mi se pare corect sa stergeti posturile omului de pe threadu lui, e pagina lui de ce nu lasati ce posteaza omu?!?! daca voua nu va convine nu va uitati, chiar sunt naspa fazele astea!!!!! Sta pe hardu vostru poza sau scrisu care il posteaza altu?!?

            Comment


            • dezamagire....

              Deci mi se pare de ****, da ati citit bine chiar am scris **** , ca mi-ati sterS posturile mele si a catorva colegi de pe acest forum. AM RAMAS PROFUND DEZAMAGIT DE CE SE INTAMPLA PE FORUMULT ASTA SI CONSIDER CA O MARE PARTE DINTRE VOI SUNTETI NISTE IPOCRITI SI FRUSTRATI PE VIATA PE CARE O AVETI, PUTETI SA IMI DATI BAN SAU CE VA MAI TAIE CAPU ALA PLIN DE FRUSTRARI CHIAR CA NU MA INTERESEAZA, CU OAMENI CA UNII DINTRE VOI CHIAR NU AM CE DISCUTA. DACA ATATA STITI FACE CHIAR NU AM CE CAUTA PE ACEST FORUM.

              TREBUIE SPECIFICAT CA AM CUNOSCUT OAMENI EXTRAORDINARI SI BINEVOITORI PE ACEST FORUM !! VREAU SA MULTUMESC LUI BIBI, BOGDAN88, Mishu_wrc, RADU PFL, TUDORICA SI TUTUROR CARE M-AU SUSTINUT SI INCURAJAT.
              DE ASTAZI INTRU IN SILENZIO STAMPA UNII OAMENI CHIAR NU MERITA SA STIE CE FAC EU LA MASINA MEA!!!

              daca stergeti postul anterior suntetzi niste cenzuratori frustrati pe libera exprimare !!!!
              Last edited by Cristi_Xp; 13 September 2009, 01:19. Reason: Automerged Doublepost
              Kingpin Boardshop, Cluj-Napoca, b.dul Eroilor nr.31

              Comment


              • posturile au fost sterse pentru ca nu aveau nici o legatura cu threadul asta ,daca nu iti convine ,vezi pe pitzipoanca acolo cred ca au nevoie de poze de alea si comentarii de genul,eu unul nu le vad rostul,si mai usor cu jignirile ca nu te-a jignit nimeni.
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • @Cristi_XP

                  Nu am jignit pe nimeni in mod direct dar nu ma pune sa caut pe forum la altu in gradina sa vezi ce prostii scriu altii fara sa se fi sters ceva. Corect mi se se pare din moment ce nu am ofensat direct pe cineva de aici si nu am vrut raul nimanui, spre deosebire de altii si in plus faza a fost amuzanta si oarecum avea legatura cu mashina mea daca s-ar fi citit bine inainte.POate tu nu le vezi rostul altii le vad rostul si asa mai departe. E ca si cum ai zice ca nu vad rostul sa-ti tunezi masina, mai bine cumpara-ti alta daca vrei ceva diferit, nu ? Sti bine ca am si eu partea mea de dreptate in toata treaba asta ! Crede-ma ca a fost socdeloc placut sa vad ca mi se sterg din posturile de pe threadul meu. Mai multi prieteni au spus ca mi s-a facut o nedreptate si chiar nu merita sa ma mai obosesc ca doar ptr mine imi fac mashina si mi se rupe de de ce zic altii despre masina sau depsre mine, asa-s eu.
                  Last edited by vgroza; 13 September 2009, 02:05. Reason: ...
                  Kingpin Boardshop, Cluj-Napoca, b.dul Eroilor nr.31

                  Comment


                  • Hai mai baieti! Fiti oameni seriosi ce naiba!
                    Groza las-o incolo de fatuca. Nu cred ca merita.
                    Probabil ca si Cristi are partea lui de dreptate, ca ne-am apucat sa hulim bietele fatuce. Sa zicem ca vor sa-si cumpere Logan si sa se inregistreze pe forumul asta. Nu ar fi frumos din partea noastra, sa vada ce debitam despre ele.
                    Groza nu pot sa cred ca pentru niste prostii de genul astora, ne privezi pe cei care urmarim cu interes evolutia masinii tale. Stiu ca v-a suparat gestul deoarece unii par sa aiba tratament preferential, dar poate ni se pare noua.
                    Hai sa ne vedem de masinute si sa lasam prostiile, pentru ca majoritatea nu mai suntem copii si nici muieri sa ne ofticam din orice.
                    Nu uitati! Cel mai destept cedeaza!

                    Comment


                    • Off-topic: is o gramada de topicuri la "My Ride" unde se chat-ueste fara nici o legatura cu masina si de asemnea se povestesc 2-3 pagini pentru o amarata de carpa de sters prafu sau mai stiu eu ce actibild "turbo" lipit pe masina si nu se sterge nimica....nu zic ca aici nu s-a sarit calu de mai multe ori da aici in proportie foarte mare sa discutat despre masina (si aicea chiar ai despre ce discuta)

                      PS: ce fain era pe la inceputurile forumului cand nu erau "bisericute" si era mult mai interesant forumu pentru ca nu se dadeau toti experti in motoare...mai nou poti lua lecti de condus de la unu fara carnet
                      ...de doi lei :p

                      Comment


                      • Baieti, eu propun asa: STOP violentei de orice fel, STOP conflictelor si gandurilor negative!
                        Ne "intalnim" pe forum sa mai schimbam o parere, una, alta. Nu mai e loc de nervi.
                        Hai sa continuam linistit si frumos cu voie buna.
                        I don't ride low, I fly high...

                        Comment


                        • up...
                          Kingpin Boardshop, Cluj-Napoca, b.dul Eroilor nr.31

                          Comment


                          • Piese comandate astazi....2 bucati RED Silicone Hose 51mm x 45° (Degree) 2" Silicon,1 bucata RED Silicone Hose T-Piece 51mm Straight (2"), 25mm T,2bucati RED Silicone Hose Coupler 51mm Straight (2" Silicon),4bucati RED Silicone Hose 51mm x 90° (Degree) 2" Silicon,1set Silicone Hose Kit (RED),1bucuta Adjustable Fuel Pressure Regulator,1 bucata Single DASH POD (for 52mm Gauge),1 bucata Heat Wrap (Exhaust, Manifold, Header) 2" x 15' NATURAL,1set 20 Stainless Steel Cable Ties (Heat Wrap) 7.6x360 WIDE
                            Cam atat pe astazi in ceea ce priveste piesele, eu zic ca e de ajuns
                            Attached Files
                            Kingpin Boardshop, Cluj-Napoca, b.dul Eroilor nr.31

                            Comment


                            • Originally posted by vgroza View Post
                              Piese comandate astazi....2 bucati RED Silicone Hose 51mm x 45° (Degree) 2" Silicon,1 bucata RED Silicone Hose T-Piece 51mm Straight (2"), 25mm T,2bucati RED Silicone Hose Coupler 51mm Straight (2" Silicon),4bucati RED Silicone Hose 51mm x 90° (Degree) 2" Silicon,1set Silicone Hose Kit (RED),1bucuta Adjustable Fuel Pressure Regulator,1 bucata Single DASH POD (for 52mm Gauge),1 bucata Heat Wrap (Exhaust, Manifold, Header) 2" x 15' NATURAL,1set 20 Stainless Steel Cable Ties (Heat Wrap) 7.6x360 WIDE
                              Cam atat pe astazi in ceea ce priveste piesele, eu zic ca e de ajuns
                              Multa bafta si hai sa le aratam la baietii cu masini "tunate" ce inseamna cu adevarat tuning.
                              sigpicFast&Furious
                              Team CSR
                              Logan Club CLUJ

                              Comment


                              • marfa.... felicitari
                                0.9 tce SL plus

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google