My B-74-HDZ [Castigator Campionat Cel Mai Tare Sistem Audio Editia 2010/2011/2012]

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Filtru de polen - deh bucuresti - mai mult de 7-8k km si trebuie picamar ca sa-l scot. La fel si filtru de aer...

    Difuzoare vor veni: http://www.ddaudio.com/products/mobi...es/ddaw65.aspx + tw . Dar fiind mai scumpicele mai dureaza putin achizitionarea lor. Plus aceste difuzoare vor aduce cu ele si o schimbare a fetei de usi, implicit o constructie pe aceasta pt o rigidizare si mai mare plus diferite mici aranjari prin masina(dar sa vina si temperaturile de peste 10-15 grade).

    Am mai folosit Edge pe loganul de dinainte iar pe acesta am magnatec acum in el... ca nu am vrut sa le dau in garantie 350 ron pe 5 l de Edge.
    Am testat pana acum ELF(cam toate variantel), Motul, Castrol, Mobil1 samd. Sincer cel mai mult am fost multumit de motul si castrol in functionare nu in ceea ce scrie pe eticheta ... deci raman pe astea. Plus ca in 16v intra cu 1l mai mult decat in 8v...
    Last edited by Canto; 8 January 2013, 22:33.
    B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

    Comment


    • Eu am mers 2 ani cu filtru de polen Am crezut ca il schimba la revizie, dar vezi de treaba. Anul trecut mi-a trecut prin minte sa ma duc sa ii intreb. Am dat si 70 lei pe el din comoditate
      Intre edge si magnatec se simte vreo diferenta?
      MY CLA

      Comment


      • Sincer nu am observat pana acum dar fiind cam la acelasi pret din cate stiu, am preferat Edge-ul.

        Asa am facut si eu cu filtru de polen prima oara pana am scos albine si alte mortaciuni de acolo ... nu-mi mai trebuie.
        B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

        Comment


        • aaaa si a trebuit sa il schimb eu, au fost terminat masina pana l-am cumparat de la receptie. Cand am dat jos a iesit la praf) Si un paianje viu
          M-am lecuit!
          Bafta la modificari pentru noul an!
          MY CLA

          Comment


          • Originally posted by Canto View Post
            Difuzoare vor veni: http://www.ddaudio.com/products/mobi...es/ddaw65.aspx + tw . Dar fiind mai scumpicele mai dureaza putin achizitionarea lor.
            Poti sa-mi dai si mie, te rog, un mesaj privat cu pretul mediilor DDaw65?
            Sunt chiar curios cum suna acestea, eu am avut de ales intre seria VO si acestea dar am mers pe VO si acum vreau sa vad daca am facut vreo greseala... (eu sper ca nu ) )
            Cat despre RCA-urile care le-ai luat de la Tibi sa nu-ti faci nici cea mai mica problema, eu am avut 3 seturi pe o Dacie 1310 timp de 2 ani si au rezistat impecabil, plus calitatea lor care este net superioara celor care le gasesti pe piata!

            Comment


            • Stiu calitatea rca-urilor si nu-mi fac griji, D-asta am optat si pt rca-urile realizate de tibi. In ceea ce priveste seria VO vs AW aw-urile sunt mai scumpe cu aproximativ 25%-30% insa din experienta mea, am ascultat ambele difuzoare... vo-urile sunt mai mult pt masinile strict de spl, ele fiind niste difuzoare de putere care tipa tare, in schimb ddaw-urile sunt niste difuzoare pentru gama sq care iti ofera kick-bass, sunt mai calde si totusi au o forta destul de mare(ceea ce este necesar pt usa de logan). Eu am ocazia sa si testez un ddaw pe usa de logan dar mai dureaza putin .... deh.
              B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

              Comment


              • Ma gandeam eu ca am ales bine dar inca mai cautam pareri... Eu o sa merg strict pe SPL, cu SQ-ul nu am nici cea mai mica treaba si sincer nici nu am "urechile" necesare pentru el...
                Sper sa se anunte competitii cat mai devreme sa am posibilitatea sa le ascult si eu, asta bineinteles daca o sa si oferi posibilitatea asta!

                Comment


                • De ascultat chiar nu stiu... deoarece vreau sa fac ceva frumos... si aceste fete de usi vor fi sacrificate(am vb la reprezentanta si voi mai face rost de 2 noi) si se vor transforma in ceva custom la montarea acestor difuzoare, inele la CNC, ramane de vazut daca metal sau lemn, fibra ... imbracare in ceva material sau doar pulverizare cu ajutorul lui Dsign.
                  B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                  Comment


                  • Dupa un schimb de ulei speram la putina pauza insa azi demontare - remontare electromotor - cu schimbare bendix.

                    Peripetii si aici. Acelasi electromotor are mai multe bendix-uri cu siguranta inainte si dupa el. Noroc ca baietii isi stiu treaba si s-a rezolvat rapid la Nicu . In poza cu cele 2 bendix-uri, cel nou nu era cel corect (cu toate ca dupa codul piesei era...).


                    Cauza defectiunii... praf de la ambreiaj. Bine ca nu s-a ajuns mai rau in ceea ce priveste electromotorul... pentru ca se putea bloca oricand

                    Mai jos cateva poze:
                    Attached Files
                    B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                    Comment


                    • Dupa ce o ora s-a transformat in 2 si mai tarziu in 6 ore am reusit sa urc pe masina full-range-urile GZ pe care le tineam in casa de aproximativ un an. Cu un mare ajutor din partea lui Dsign plus o vreme foarte frumoasa azi am folosit aproape toate uneltele dintr-un garaj de la banalul creion la flex, de toate instrumentele a fost nevoie pentru a face o treaba buna, ca la carte.
                      Mai jos cateva imagini din manufacturare si montajul 90% definitivat(mai urmeaza grilele) si cu cateva planuri de refacere a instalatiei.
                      Attached Files
                      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                      Comment


                      • tot Logan ramane !

                        ps. frumoasa lucrarea
                        sigpic

                        Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                        Comment


                        • Las sa fie Logan! Culmea ma asteptam sa arate urat mediile pe usa dar chiar sunt funny. Singura chestie, este ca trebuie sa gases niste suruburi mai aratoase eventual ceva torx sau cu cap imbus. Asezarea este preliminara chiar eram curios cum se aud plus ca ne-am intins mult avand in vedere ca am avut la facut modificari din greu.
                          B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                          Comment


                          • cu mare placere... mai ales ca urmeaza sa-mi calculezi incinta pt Kicker. Si sa-mi dai numarul de telefon de la Fuji. Si sa-mi dai pe cineva care sa repare Genesis-ul. Si. Si. Si...
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • Cauta prin bricostore, am vazut ca au ceva suruburi interesante

                              Sa fie primite Canto
                              sigpic
                              "BRABUS" STYLE

                              Comment


                              • Ai grija la cheia aia briceag. Daca ai ph2 ai mari sanse sa nu mearga copiata cheia, adica lamela(cea care trebuie copiata la atelierul de chei, care intra in contact) de pe cheia briceag sa difere de cea de pe cheia originala (ma refer la formatul ei, la canturile longitudinale de pe cheie). La ph1 merge sigur, la logan 2 nu merge sigur ca am vazut diferenta, iar cei de la copiat chei mi-au zis ca difera cheia de la ph2 de cea de la ph1. Vezi canturile longitudinale de pe cheie daca sunt la fel.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google