Logan 2 - 1.5dci - 90CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu fac in mod constant operatiunea asta in "extrasezon".
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by Dule View Post
      Imi poti face un review al masinii cu plusuri si minusuri? Ma tot bate gandul pe viitor sa imi iau un Logan 2 1.5 dci de 90 de cai. Momentan am 1.6 16v si ma usuca de bani consumul in Timisoara. Poti include tot ce stii/ai observat la masina. Am inteles ca ai avut un Logan 1...poate il poti compara cu el. Sistemul audio cu Navigatie se aude ok? Multumesc frumos.

      Dule - am avut logan ph1, 1.4mpi.
      La ph1 parca nu scartaia asa tare masina, nu aveam putere (1.4 - 75cp) (consumul mediu era undeva la 7.5L, cu stilul meu de condus)consumul era pe masura, nu aveam AC, in rest eram 100% multumit de masina

      La Logan 2 - parca scataie mai tare, in schimb e mai frumos, se simte ca trage MUUULT mai bine, ma bag in depasiri, in situatia in care cu loganul 1, nici nu visam. La consum sta enorm de bine. Un consum mixt este undeva de 4.5 - 5L. Iar reviziile sunt mai scumpe, dar scoti la un asemenea consum. consumul meu este undeva de 4.5 - 5L, la stilul meu.
      Parca nu e la fel de inalta masina, probabil ca e diesel, si motorul e mai greu, in schimb e cam aceasi treaba. Imi place ca la casetofon ai bluetooth, se conecteaza automat la telefon. Bancheta este rabatabila, de si inca nu am folosit niciodata.
      Placutele de frana se schimba mai frecvent. (motivul, placuta este in ingusta, deci se uzeaza mai repede, la fel si discul de frana).

      In general, tot o dacie pe care te poti baza.

      Comment


      • Ms. Este mai bine insonorizata? stabilitat, comfort? Ce anume scartie?

        Comment


        • E mai silentioasa, la stabilitate sta un pic mai bine, confortul e la fel.
          Ce scartaie? - Pe drumuri denivelate - scartaie usile, toata masina... ca la logan.

          Comment


          • Off...nu scapam de scartaielile alea...ce consum ai in oras? Zgomotoasa e la viteze mai mari?

            Comment


            • Scartaie usile? E prima data cand aud chestia asta.
              A mea e 1.2 16v, tot logan 2, are 4200 de km dar nu am auzit pana acum sa scartaie ceva in masia, fie ea o usa sau vreun plastic.

              Comment


              • Cam cat iti consuma in oras? Crezi ca ar trage mai bine decat 1.6 16v la drum lung? ca de consumat garantat consuma mai putin)

                Comment


                • consum mediu am sub 5L. In oras tot in jurul 5L sta.
                  Si sigur trage mai bine,
                  1.5dci 90cp (3750rpm) - 220nm (1750rpm)
                  vs
                  1.6 - 16V - 105Cp (5750rpm) - 148nm (3750rpm)

                  gandeste-te care e plaja de rotatie, la care folosesti mai multe motorul?

                  Comment


                  • Originally posted by hasserro View Post
                    Scartaie usile? E prima data cand aud chestia asta.
                    A mea e 1.2 16v, tot logan 2, are 4200 de km dar nu am auzit pana acum sa scartaie ceva in masia, fie ea o usa sau vreun plastic.
                    Salut hasserro,

                    Eu de curand am intrat in posesia unui Logan 2 SL 10 ani, 1,5 dci. 75 CP. Am ridicat-o de la dealer acum o saptamana. Am pana acum 300 kilometri si au inceput deja greierasii / scartaielile la usa spate stanga si cea de la mine, de la sofer.

                    Momentan nu asa de enervant, dar se simte. Vorba lui djxhouse...dai muzica mai tare si te faci ca uiti.

                    Sincer, nu ma asteptam sa faca asa, mai ales din prima saptamana, in comparatie cu masina veche pe care o conduceam Nubira 1 1.6 16V din 2000 .

                    Spor!

                    Comment


                    • de concediu am fost prin europa
                      11 zile, 5.400km, 4 persoana, portbagaj plin, AC 95% functional, autostrada 70% cu viteza de 130-160%,
                      consum BC 5.3%, consum real 5.6% (plin la plin)
                      urmeaza in cateva zile revizia de 40.000km.
                      pierdut 1 plastic din fata rotilor din spate, celalat uzat (din cauza suruburilor din plastic), o sa intreb la revizie daca schimba pe garantie. daca da da, daca nu nu... nu am timp pentru 50 de lei sa umblu la ei.
                      are cineva de vanzare?

                      Comment


                      • Am facut revizia de 40.000km.
                        Am intrebat de deflectoarele de aer din fata rotilor din spate, si zice ca nu se schimba pe garantie. nu am inceput sa fac tam tam.
                        am intrebat cat costa unul, zice 58ron/bucata. Am zis pas, daca stie cineva de vanzare pe forum undeva mai ieftin, cumpar cu tot cu suruburi metalice, daca nu, atunci ramane asa.

                        In rest, revizia de 40.000km, schimbat ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu si filtru motorina.
                        cost 618,24roni (cu tot cu consumabile si manopera) la service Dacia.

                        In rest, numai bine tuturor.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Dacia Oil? serios?
                          My turbo lag, give your MPI, a chance

                          Comment


                          • Dacia oil folosesc multi, si nu au probleme, este optiunea fiecaruia sa puna uleiul cu reclama cea mai reusita.

                            Ps: si eu puneam alt tip de ulei, dar asta nu inseamna ca nu este bun dacia oil.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • cu dacia oil vine din fabrica, si prima masina tot cu dacia oil am folosit-o fara nici o problema.
                              eu nu imi fac griji.

                              Comment


                              • Ce interesant...cand am fost la Dacia sa imi faca o oferta la o masina noua, mi-au spus ca la Diesel reviziile sunt 800 de lei iar la benzinarul de 0.9 este de 400 si ca se merita mai mult benzinar pt mine. Dupa toata treaba asta m-am gandit mai bine si am sa procedez exact cum ai facut tu. Imi iau o masina cu foarte putini kilometrii dar pana intr-un an vechime. Atunci beneficiez de garantie, putini kilometrii si cu siguranta dotari mult mai bune la un pret mai mic...Eu la 1.6 16v tot cam 600 de lei platesc...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google