Logan 2 - 1.5dci - 90CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-o stapanesti sanatos

    Comment


    • Referitor la ulei este bunicel dacia oil dar sunt uleiuri si mai bune care mentin motorul foarte bine si reduc si consumul. Daca uleiul este bun sau nu, nu se vede acum ci in timp iar daca un motor este mic mult mai bine ar fi un ulei mai bun pentru ca este foratat si trebuie sa isi faca treaba foarte bine uleiul comparativ pe un motor mai mare si puternic care nu este asa de fortat. Pe langa asta cu uleiul dacia sau elf pentru cei cu diesel si dpf scoti un consum de minim 4-4,5 l la 100 de km pe cand cu motul pentru dpf scoti 3,5 l la 100 de km si tine si motorul mai bine in turatii mari, uleiul motul nu are reclama la noi dar daca va uitati la curse o sa vedeti cam ce stie sa faca si pe langa asta si acele masini cu castrol tot cu motul merg ;')

      Comment


      • @C_Adrian: Consum de 3,5 litri/100 Km am scos şi cu ulei Elf Solaris DPF 5W30

        Comment


        • foarte bun consum.
          Eu tot cu dacia oil, pe parcusul a 2 saptamani si 1.000km am scos consum de 3.4L/100km. (am detaliat aici)

          Comment


          • Originally posted by djxhouse View Post
            Masina are 28.572KM.
            Merge bine, trage bine.
            Dar la motor a inceput sa dea cu ulei.
            Atasez poze, care sunt mai explicite.
            Uleiul l-am observat de mai mult timp, dar acuma are mai multa ulei.
            Am slabit surubul care tine furtunul, l-am aranjat, dar tot are un joc. probabil ar trebuie sa aiba o garnitura intre cele 2 furtunuri.
            Stiti o rezolvare rapida si usoara?
            Nu vreau sa petrec iar o groaza de timp prin service.
            Mai am de mers 10.000km, pana cand trebuie sa schimb uleiul.

            In rest masina e OK, m-am obisnuit cu ea, mi se pare ca scartaie mai tare fata de loganul 1 ph1.

            Numai bine tuturor.
            Revin la aceasta problema.
            Masina are indata 50.000km si tot da ulei in acel loc. am fost intr-un magazin sa-mi comande aceea garnitura, dar nu a gasit.

            Stie cineva ce fel de garnitura trebuie acolo si de unde pot comanda? Nu merg la service pentru o garnitura de 5-10 lei. Nu imi consum nervii pt 10 lei.

            Va multumesc
            Attached Files

            Comment


            • Așa cum am mai scris, acea garnitură semering se vinde doar cu furtunul spre radiator, nu are cod separat și nici dimensiuni.

              Poate te ajută asta
              Attached Files
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Nu s-ar putea bricola din ceva, sau pus un snur de silicon, ceva?
                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                Comment


                • pai daca trebuie sa cumpar acel furtun, atunci costa mult mai mult..

                  Comment


                  • De ce să-l cumperi când maşina este în garanţie?

                    Comment


                    • Piesa aia e doar 155euro, iar cei de la Dacia consideră că nu e (încă) o problemă de garanție.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Auci, cam scump!

                        Comment


                        • auleu...155 euro...
                          si intradevar. cei de la dacia considera ca e in regula, si sunt doar vapori de ulei.

                          Comment


                          • Făcui niște săpături:
                            -155e e pretul vechi
                            -în dialogis apare ca (2) tub aer 144609034R 187,53e+tva (și e piesă comuna clio4, lodgy, dokker, duster ph2, logan ii)
                            -prețul în magazin e cam 179e+tva adică atât
                            Attached Files
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Adică din ce în ce mai bine!

                              Comment


                              • Originally posted by djxhouse View Post
                                Revin la aceasta problema.
                                Masina are indata 50.000km si tot da ulei in acel loc. am fost intr-un magazin sa-mi comande aceea garnitura, dar nu a gasit.

                                Stie cineva ce fel de garnitura trebuie acolo si de unde pot comanda? Nu merg la service pentru o garnitura de 5-10 lei. Nu imi consum nervii pt 10 lei.

                                Va multumesc
                                Daca te duc cu zaharelul in service, fa niste poze si trimitele la vocea clientului si amenintai cu OPC-ul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google