De unde alimentati cu motorina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai este valabil programul Q-Protekt de la Rompetrol ? A avut cineva de a face cu el ?
    Pana acum am alimentat de la OMV dar nu pot sa zic ceva extraordinar de ei .... inafara de pret ...

    Comment


    • eu alimentez de pa petrom dupa doua alimentari de la OMV !!!! raman la petrom!!!! nu stiu dar parca mere mai bine afumatoarea!!!!
      [B][COLOR="Red"]LOGAN CLUB BRASOV

      Comment


      • de ori unde ai baga motorina e euro 5 cea ce se traduce cu o ubrifiere foarte scazuta si deci uzura rapida
        Last edited by valeriuciprian; 30 March 2010, 21:06.

        Comment


        • Numai de la Petrom. Prima alimentare a fost de la OMV (ca era prima benzinarie in drum de la dealerul auto, cand am luat masina in primire), in rest numa Petrom. Din obisnuita. Inainte cand aveam Dacia 1310, tot de la Petrom (era langa locul meu de munca).

          Comment


          • inca este valabil programul q-protect de la rompetrol....nu am auzit sa fie vreo buleala....merg doar q efix 95 de la rompetrol si e supper ok

            sorry....nu am citit qm trebuia eu am 1.4 benzinar dar si efixul de la rompetrol e ok
            Last edited by c@bron; 30 March 2010, 20:59. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • rompetrol ...alto 55 ..(nimic altceva)...e mai scumpa dar cred ca merita

              Comment


              • Originally posted by brad_b View Post
                rompetrol ...alto 55 ..(nimic altceva)...e mai scumpa dar cred ca merita
                incearca petrom euro disel si spune-mi vezi vreo diferenta ca mie asa mi se pare si eu am mers 3 ani cu rompetrol si acum parca e mai bine cu petromu!!!!
                [B][COLOR="Red"]LOGAN CLUB BRASOV

                Comment


                • si cati km ai cu ea?

                  Comment


                  • Alimentez din MOL sau petrom.Mol e vis a vis de mine;) 25.000km fara probleme.filtre originale 120rom si schimuri la timp:dbafta
                    http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                    Comment


                    • Originally posted by mariuSEL View Post
                      si cati km ai cu ea?
                      am 95000 km si am alimentat primii 1000 de la moll pana la 75ooo de la rompetrol si pana la 95000 de la petrom si imi place mai mult decat primele doua!!!! din cand in cand am mai bagat cate un aditiv normal luat din benzinarie!!!!
                      [B][COLOR="Red"]LOGAN CLUB BRASOV

                      Comment


                      • Iarna alimentez cu alpin diesel de la petrom iar acum trec pe evo diesel de la mol sau sprint diesel, petrom.Personal i-mi pare masina ca-mi raspunde mai rapid la acceleratii cu evo diesel

                        Comment


                        • Pana la urma la ce concluzie ati ajuns, posesorii de Dci?As vrea sa stiu si eu, sa nu mai am dubii din ce motiv se strica injectoarele. E de la motorina? Si daca e de la motorina e de vina apa din motorina sau gunoaiele? Sau de vina este sistemul de injectie Delphi care suporta mai greu motorina romaneasca si pompa care "produce" pilitura?
                          S-au facut ceva studii/teste pe acesta tema? Ce noutati ati mai aflat?mecanicii ce spun? inginerii de la Dacia cu , care ati mai discutat la ce concluzie au ajuns? Procese civile in care persoane fizice au dat in judecata benzinariile au fost? Daca da la ce concluzie s-a ajuns dupa expertiza?
                          O alta ipoteza ar fi ca multi merg cu motorul subturat, dar am vazut persoane aici pe forum care infirma aceasta ipoteza drept dovada fiind masinile lor care au ceva zecei de mii de km si au mers cu ele mosnegeste.
                          Eu de exemplu pun numai motorina Petrom.
                          Si fiind destul de obsedat de calitatea acesteia, mai ales ca am avut probleme cu un injector, am pus intr-un bidonas de plastic transparent, curat niste motorina, luata de la pompa, si am lasat-o acasa pe balcon vreo saptamana apoi am analizat-o vizual. Bidonul era curat, m-am asigurat de asta sa nu aiba nici macar o scama. Cand am observat motorina, la fundul ei nu era pic de apa si nici gunoaie in schimb daca turnai intr-un pahar ca sa o poti vedea mai bine si o agitai putin si te uitai la ea atent se vedeau niste "suspensii" mici si f. mici undeva la vreo 0.1-0.2mm cat varful unui ac, abia vizibile, care pluteau prin motorina, si erau multe, ca sa fac o comparatie era ca si planctonul din ocean. Sincer nu stiu ce e, poate praf, poate scame de mici dimensiuni, poate resturi organice provenite din petrol oricum nu mi-a placut faza.
                          Sper sa se mai gaseasca macar cineva aici pe forum sa repete operatiunea mea dar cu motorina de la alte statii peco, eventual cineva care are posibilitatea sa faca analize de laborator sa vedem si noi care e puritatea motorinei. Eu zic ca ar fi o chestie utila pentru toti cei cu diesel.

                          Mai jos am pus o poza cu niste motorina pusa intr-un bidon de 2l sectionat, se vede ca e f f limpede, fara gunoaie, nu se vede nimic, evident nici in poza nu se vede nimic, dar facand proba vizuala in realitate eu am observat ce am scris mai sus.
                          Attached Files
                          Last edited by lord_wader; 26 April 2010, 17:56.

                          Comment


                          • Mai baieti voi stiti ca la toate bazinele benzinariilor sunt puse filtre nu?... cunosc un peco care de vreo 3 ani le-a scos pe motiv ca se infundau aproape la 3-4zile... Deci toata apa si mizeria unde crede-ti ca ajunge?... Chestia cu lasatul motorinei o saptamana si cercetarea cu ochiul liber mi se pare cam "exagerat"... daca vrei pune un bidon de 40 - 50L si ai sa vezi dupa 2 ore nu o saptamana ce se lasa jos... . Eu stiu pe cineva, care a curatat filtrul de motorina dupa 7000km, ca asa a vrut el ca sa fie mai sigur... si era "plin" de apa si mizerie... de unde? LOGIC ca din motorina... masina era noua...

                            Comment


                            • Originally posted by lord_wader View Post
                              Pana la urma la ce concluzie ati ajuns, posesorii de Dci?As vrea sa stiu si eu, sa nu mai am dubii din ce motiv se strica injectoarele. E de la motorina? Si daca e de la motorina e de vina apa din motorina sau gunoaiele? Sau de vina este sistemul de injectie Delphi care suporta mai greu motorina romaneasca si pompa care "produce" pilitura?
                              S-au facut ceva studii/teste pe acesta tema? Ce noutati ati mai aflat?mecanicii ce spun? inginerii de la Dacia cu , care ati mai discutat la ce concluzie au ajuns? Procese civile in care persoane fizice au dat in judecata benzinariile au fost? Daca da la ce concluzie s-a ajuns dupa expertiza?
                              O alta ipoteza ar fi ca multi merg cu motorul subturat, dar am vazut persoane aici pe forum care infirma aceasta ipoteza drept dovada fiind masinile lor care au ceva zecei de mii de km si au mers cu ele mosnegeste.
                              Eu de exemplu pun numai motorina Petrom.
                              Si fiind destul de obsedat de calitatea acesteia, mai ales ca am avut probleme cu un injector, am pus intr-un bidonas de plastic transparent, curat niste motorina, luata de la pompa, si am lasat-o acasa pe balcon vreo saptamana apoi am analizat-o vizual. Bidonul era curat, m-am asigurat de asta sa nu aiba nici macar o scama. Cand am observat motorina, la fundul ei nu era pic de apa si nici gunoaie in schimb daca turnai intr-un pahar ca sa o poti vedea mai bine si o agitai putin si te uitai la ea atent se vedeau niste "suspensii" mici si f. mici undeva la vreo 0.1-0.2mm cat varful unui ac, abia vizibile, care pluteau prin motorina, si erau multe, ca sa fac o comparatie era ca si planctonul din ocean. Sincer nu stiu ce e, poate praf, poate scame de mici dimensiuni, poate resturi organice provenite din petrol oricum nu mi-a placut faza.
                              Sper sa se mai gaseasca macar cineva aici pe forum sa repete operatiunea mea dar cu motorina de la alte statii peco, eventual cineva care are posibilitatea sa faca analize de laborator sa vedem si noi care e puritatea motorinei. Eu zic ca ar fi o chestie utila pentru toti cei cu diesel.

                              Mai jos am pus o poza cu niste motorina pusa intr-un bidon de 2l sectionat, se vede ca e f f limpede, fara gunoaie, nu se vede nimic, evident nici in poza nu se vede nimic, dar facand proba vizuala in realitate eu am observat ce am scris mai sus.
                              Aatazi am 80500 km cu 1.5 65cp, fara probleme la injectoare sau turbina; schimb vitezele intre 2500-3000 dar minim cu 2 liniute la temperatura, cand e rece fara accelerari bruste; alimentat 80 % rompetrol, restul la bidon dar, motorina petrom adusa pentru utilaje, si intotdeanu trecuta prin sita.
                              de cand a aparut pun doar alto 55, din cand in cand ssunt nevoit sa ma duc la rompetrol sa pun in bidon, niciodata cand am turnat-o din bidon, nu am gasit, apa, gunoie, etc. ; incercati si voi; stiu ca e mai scumpa, dar cred ca e cea mai buna; de atfel acum 1-2 ani, seful unei rafinarii petrom a spus ca rafinariile lor nu au ajuns la standardul petromidiei in ceea ce priveste calitatea motorinei.

                              Comment


                              • Alto 55 chiar merită?
                                Am văzut că e o diferență cam de 20 bani între ce bag eu MOL și Alto 55 mă gândesc să o încerc.
                                Având în vedere că, cel puțin teoretic, este o motorină mai bună scade cumva consumul?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google