Respectul fata de clienti din partea Omniasig si BRD(doar credit auto)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Respectul fata de clienti din partea Omniasig si BRD(doar credit auto)

    Am o mare dilema si cer ajutorul tuturor forumistilor care au mai multa experienta sau au fost pusi in aceeasi situatie!
    am un logan din 2007 cu casco full la omniasig fara fransiza de 2 zile mi-sa crapat parbrizul, cand am fost la casco mi sa cerut sa semnez un act aditional precum doar prima reparatie a masinii o suporta ei si restul o sa le suport eu.desigur ca nu am semnato mi se pare aberant in schimb ei m-au amenintat ca o sa rezilieze contractul si daca nu-mi convine sa ma duc in alta parte si sa platesc cu peste 40% mai mult de cat acum
    P.S. masina este luata in rate pe 10 ani din care nu am platit decat aproape 2 ani.
    Multumesc anticipat si daca nu am postat bine rog sa fie mutat la locul potrivit

  • #2
    Cum sa semnezi asa ceva dc nu le-ai zis fugiti cu foaia de aicea ,daca nu ai semnat au vrut sa deschida dosar de dauna si sa constate avaria?

    Comment


    • #3
      aspus k o sa se rezolve dar dupa o sa mi-se rezilieze asigurarea si eu sa caut in alta parte si sa fie acceptata de banca si o recalculare a asigurarii

      Comment


      • #4
        Tu trebuie sa citesti cu atentie tot contractul casco si sa vezi daca ai vreun articol sau clauza in care sa fie specificat ca pe durata contractului firma asiguratoare are dreptul sa modifice contractul semnat initial daca nu scrie te duci la ei si faci scandal ca in contract scrie ca nu puteti modifica ce am semnat initial!

        Comment


        • #5
          mersi radu2008 am sa-l citesc si mai ast pareri si solutii sa o pot scoate la capat

          Comment


          • #6
            Daca nu mai vrei sa continui cu ei mergi la alti sa vezi ce oferte au ei nu are cum sa platesti mai mult ca valoarea masini a scazut in aproape 2 ani pe cei de la banca i intereseaza numai sa fie asigurata casco si sa le duci dovada sa o vada!

            Comment


            • #7
              Originally posted by tonyx View Post
              am un logan din 2007 cu casco full la omniasig fara fransiza de 2 zile mi-sa crapat parbrizul, cand am fost la casco mi sa cerut sa semnez un act aditional precum doar prima reparatie a masinii o suporta ei si restul o sa le suport eu.
              In primul rand: credit auto, cumva?
              In al doilea... este ilegala o asemenea clauza contractuala.
              Pentru ca vine intrebarea: de ce sunt platite acele transe periodice, daca nu pentru asigurarea riscului? Atunci care risc daca ei sunt exonerati de orice obligatie de acoperire a vreunei pagube???
              Totusi, eu cred ca e o confuzie
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • #8
                deci concret am citit contractul si nu scrie nicaeri k ar putea modifica in vrun fel contractul
                da este credit auto, si ceea ce miau spus ei k acel act aditional este de la banca si nu mai banca BRD a emis acel act si e mai bine sa nu se fak reparatiile la masina e mai bine sa astept poate acel act nu va mai fi valabil peste un timp
                ps cred k incearca sa ma faca sa renunt la reparatie
                Last edited by tonyx; 4 May 2009, 17:57.

                Comment


                • #9
                  @tonyx: NU mai scrie ca pe mirc/messenger, ca iei "premiu"...

                  il al doilea rand, e o mare ebratie daca cei de la casco ti-au zis asa ceva. zi-le ca mergi la protectia consumatorului si la csa (comisia de supraveghere a asigurarilor) daca nu-si baga mintile in cap. risca o amenda mai mare decat 20 de parbrize ciobite...
                  cred ca ceva n-ai inteles tu calumea. sau aia-s chiar culmea nesimtirii...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    exact asa mi-au spus: ei imi repara masina si semnez actul aditional precum urmatoarele reparatii le platesc din buzunar sauimi repara masina si reziliaza contractul de asigurare daca nu semnez actul

                    fara mirc, ca nu e voie, pt ultima data...
                    Last edited by Seba; 4 May 2009, 18:36.

                    Comment


                    • #11
                      pai si tu alegi prima varianta. iti repara masina, tu semnezi, urmatoarele reparatii le suporti tu. dar polita casco o platesti in continuare nu?

                      vai ca deja s-a umflat orezu` in mine.

                      sa vezi ce circ o sa iasa cand o sa apelez eu la ei. jar pe băţ o sa serveasca domnii.
                      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                      Comment


                      • #12
                        normal din pc lor de vedere ca, contractul expira in 2016

                        Comment


                        • #13
                          pai ia intreaba-l pe destept de ce sa platesti in contiunare cand tu o sa iti suporti daunele?

                          du-te la CSA fuguţa...
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • #14
                            Parerea mea e ca @tonyx a inteles gresit. Chestia cu "prima reparatie" este atunci cand ai fransiza, deci asta cred eu ca il obliga pe el sa faca acum- sa semneze un act aditional prin care i se va introduce fransiza.

                            Comment


                            • #15
                              Si e normal sa ai fransiza daca masina e luata pe credit? Eu stiam (si am si citit in mai multe locuri) ca daca ai masina in leasing/credit se face asigurare CASCO full FARA fransiza pe toata perioada creditului / leasingului.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google