Respectul fata de clienti din partea Omniasig si BRD(doar credit auto)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    sandu , tu esti cel care ai avut articolul in ziar nu? ai tinut cont cat timp a trecut de la inchiderea dosarului de dauna , pana acum cand ai primit scrisoarea de la omniasig.
    banca ce zice? leai aratat scrisoare? scrisoarea a venit normal , sau recomandata cu confirmare de primire?

    sigpic

    Comment


    • #92
      Originally posted by beso View Post
      da vreun avocat p-aici nu este? sa ne spune cu art. 19 asta care-i treaba. Daca clauza e abuziva, numai in instanta se poate anula articolul? sau e vina noastra ca nu trebuia sa semnam, si nu trebuia sa luam rate de la brd si de fapt... greseala noastra este ca am vrut masina si n-am avut toti banii?
      De ce sa fie abuziva? Nu, nu este...este un drept insusit prin semnatura liber consimtita de asigurat.
      Mai pe romaneste: ne-a silit careva sa semnam fara a citi acele prevederi, articole?
      Chiar eram obligati la a incheia doar cu ei contractele? ...
      Ce ma deranjeaza cu adevarat am scris in postul 97. Cititi si... reflectati
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • #93
        Originally posted by SoNyKeL View Post
        sandu , tu esti cel care ai avut articolul in ziar nu? ai tinut cont cat timp a trecut de la inchiderea dosarului de dauna , pana acum cand ai primit scrisoarea de la omniasig.
        banca ce zice? leai aratat scrisoare? scrisoarea a venit normal , sau recomandata cu confirmare de primire?
        Da eu am avut articolul in Ziua de Iasi, si sper sa fie preluat subiectul si mai sus. Scrisoarea a venit azi, am gasit-o in cutia postala acasa, deci nu era cu aviz de confirmare desi personal cred ca a avut aviz de confirmare si e posibil sa fi semnat postasul pentru ea. Am sa trec si pe la posta ca sa imi spuna clar care a fost modalitatea de trimitere. Pot sa iti zic ca a fost trimisa din Iasi, si nu dintr-un departament de back-office de prin Bucuresti cum e la alte companii.

        Deci in interiorul Omniasig Nr de iesire a fost dat pe 20 mai 2009, scrisoarea a fost depusa la oficiul de unde s-a facut expedierea pe 22 mai 2009 (vineri), iar la oficiul meu postal a ajuns pe 23 mai 2009 adica sambata, iar azi suntem luni 25 mai 2009. Reziliearea contractului s-a facut incepand cu 22 mai 2009 si au invocat art 19 alineatul 1. Dosarul de dauna a fost deschis pe 7 mai 2009.

        Cam asta ar fi tot am sa scanez hartia si am sa o postez.

        Oricum ei s-au legat in hartia catre mine de dauna, insa nu e asa, caci daca tie care nu ai avut daune de-alungul timpului ti-au facut la fel in realitate ei urmaresc modificarea termenilor contractuali sau rezilierea contractelor multianuale incheiate in perioada 2 martie 2007 - 1 martie 2008.

        Personal cred ca daca am reusi sa ne mobilizam si sa formam o masa critica, atat banca cat si Omniasig s-ar mai calma, personal consider direct raspunzator si BRD, pentru ca ei s-au comportat ca si brokeri de asigurari si au o responsabilitate fata de clienti.
        Logan ABS plus 1.4

        Comment


        • #94
          daia zic , du-te la banca cu sicrisoare fai copie si aruncale o pe masa... ideea e ca eu nu reusesc sai fac sa-mi dea acele ``acte aditionale`` care ar trebuie semnate ca sa am cu ce sa ma duc la csa

          sigpic

          Comment


          • #95
            Originally posted by 77sky View Post
            De ce sa fie abuziva? Nu, nu este...este un drept insusit prin semnatura liber consimtita de asigurat.
            Mai pe romaneste: ne-a silit careva sa semnam fara a citi acele prevederi, articole?
            Chiar eram obligati la a incheia doar cu ei contractele? ...
            Ce ma deranjeaza cu adevarat am scris in postul 97. Cititi si... reflectati
            puteai sa negociezi? care persoana fizica isi poate negocia clauzele la Orange sau Vodafone? in urma cu o luna vb cu cineva din dep de vanzari de la Vodafone pentru persoane fizice mesajul e simplu: "take it or leave it", iar intr-o tara normala sunt organizatii de stat si private care sa ii protejeze pe consumatori, eu personal am vrut sa ma duc la alt asigurator decat Asiban sau Omniasig, insa am fost refuzat

            Originally posted by SoNyKeL View Post
            daia zic , du-te la banca cu sicrisoare fai copie si aruncale o pe masa... ideea e ca eu nu reusesc sai fac sa-mi dea acele ``acte aditionale`` care ar trebuie semnate ca sa am cu ce sa ma duc la csa
            pai nu le vor da caci am cerut si eu si nu vor sa le dea... iar banca stie toata povestea, insa se dau loviti
            Last edited by sandu; 25 May 2009, 18:46. Reason: Automerged Doublepost
            Logan ABS plus 1.4

            Comment


            • #96
              pai dute la banca si vezi daca te asigura la altii , si atunci e relativ ok
              dar sa te asigure la preturile de atunci nu la preturile de aucm si fransiza 0.
              dar corect ramane problema cu micile defecte de uzura ale masinii , masina trebuie sa arate impecabil cand o pozeaza la casco , altfel dupaia nu vom fi despagubiti. eu cred ca o sa apelez la niste baieti care vand masini in targ , ceva sa tina maxim o zi 2-3mil cat o costa ... au ei metodele lor

              sigpic

              Comment


              • #97
                Am citit si eu acum art.19 si cel mai elocvent mi se pare pct. 19.5. care spune asa:

                19.5. In cazurile de modificare a politei cu care Asiguratul nu este de acord, precum si in cazul in care acesta a comunicat in scris, pe parcursul anului de asigurare, obiectiunile sale justificate referitoare la neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoare a obligatiilor de catre OMNIASIG, va putea sa denunte polita pe durata asigurarii, cu un preaviz de 15 zile calendaristice.In cazul in care aceste obiectiuni nu au fost formulate in scris, Asiguratul ramane obligat fata de OMNIASIG cu primele contractate, considerandu-se denuntare abuziva a contractului.

                Contractul e facut beton. Ce-au zis ei, lasa ca-i atragem pe baieti cu fransiza 0 iar la cei care ne deranjeaza le modificam contractul iar daca nu le convine ii facem sa plece singuri. Trebuie neaparat impus bancii sa te lase sa-ti alegi singur fima de asigurare.

                @Sandu, conform acestui art. si tu ai dreptul sa reziliezi contractul, sa vedem ce-o sa mai zica banca atata timp cat tu ai un contract CASCO, indiferent la ce firma?

                Comment


                • #98
                  Da, am dreptul si cei de la Omniasig si BRD initial asta au si vrut, m-au rugat sa reziliez eu contractul, insa am refuzat. Am vb cu cineva din interiorul Omniasig acum cateva minute si mi-a zis clar ca saptamana trecuta au fost trimise scrisori de reziliere catre mai multi clienti - din Iasi, insa e clar ca si la nivel national. E vb de contractele din perioada mai sus mentionata, nu ii intereseaza prea mult chestiuni legate de daune, ai avut sau nu - vezi cazul lui Sonykel.

                  Mi-a mai zis un lucru... ei au conventii cu bancile si ofera alte preturi, de ex la strada asigurarea e 7-8% din valoarea masinii, la banca ei dau 3,5-4%, fransize aproape de zero sau chiar zero. Si nu ii intereseaza istoricul clientului daune, marca automobil, are alarma sau nu, etc cum se evalueaza in mod firesc, ei vor clientul doar. Dupa parerea mea filosofia lor e relativ simpla: astia sunt bani siguri clientul sa zicem nu mai are bani oricum plateste automat banca, iar in primele 18-24 de luni rata de accidente e mica, cand omul aduna probleme si vine pac reziliem contract. Sincer pun pariu pe o bere de import cu oricine ca peste un an vor incepe aceasi politica cu cei care au contracte facute dupa 1 martie 2008 care si ei au valori f mici din valoarea autombilului si fransiza zero.

                  Si vb asa cu persoana din interior ii zic domle dar na' m-am suparat si eu, vreau maine sa reziliez contract RCA, contract asigurare la casa ca tot la voi le am se poate? Pai stii ca trebuie sa faci cerere la director sa ai motive intemeiate, deci e destul de clar ca e o pozitie de forta a unei corporatii fata de clientii casnici si pe acest lucru ar trebui marsat.

                  By the way cromatic... sincer prefer un contract cu cota din valoarea masinii reala, decat un contract aparent ieftin dar care nu are valoare...


                  post moderat
                  nu mai cita postul anterior, e clar ca lui ii raspunzi!
                  Last edited by crististreulea; 26 May 2009, 15:35. Reason: Automerged Doublepost
                  Logan ABS plus 1.4

                  Comment


                  • #99
                    Poti rezilia contractul la Omniasig cu cota 3.2 si te poti muta la alta fimra de Asigurari cu care BRD-ul are negociate oferte unde iti ofera tot cote de 3.2% +/-, insa partea proasta e ca tre sa astepti pana la implinirea anului de casco, postura in care ma aflu si eu

                    Comment


                    • adica?cum adica sa se faca anu? si brdu iti da si cu fransiza 0? pai eu am rata trimestriala acum pe 12iunie am iarasi rata casco pe care o voi plati asa sa le fac in ciuda... pe 12septembrie se face anu

                      sigpic

                      Comment


                      • bun astepti un an... dar ca sa astepti un an trebuie sa accepti fransiza aia in bataie de joc de 175 euro daca nu... iti reziliaza ei contractul cum am patit eu

                        sunt curios ce va face brd acum, caci nu ma duc sa fac alta polita
                        Logan ABS plus 1.4

                        Comment


                        • deci esti primul cu contract reziliat? pe ce baza ti-a reziliat contractul? sau ai terminat anul?
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • Aoleu, ma doare capu'..., am citit tot , cautand informatii despre casco-omniasig. Mi-am spart baia de ulei acu 2 zile si trebuie sa ajung la ei. Sper sa nu mi se urce sangele la cap cand o sa-mi spuna de fransiza ...

                            Comment


                            • vezi cum le zici ca ti-ai spart-o...
                              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                              Comment


                              • nu s-a terminat nici un an... au reziliat ei unilateral invocand art. 19 alineat 1 si au zis ca reziliaza ca urmare a refuzului meu de a semna act aditional privind accept fransiza, si ca urmare a deschiderii dosarului de dauna nr xxx din data de 7 mai 2009

                                nu sunt primul, saptamana trecuta au trimis scrisori de reziliere la mai multi clienti cu polite multi-anuale de la credite brd asta e informatie aflata din interior omniasig iasi, dar confirmata si de alta persoana din interior brd, ca deja s-a dus un client la ei care e in situatia asta
                                Logan ABS plus 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google