Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andreyi View Post
    Cam la cat s-ar estima o asigurare RCA pentru un viitor sofer si proprietar de Logan 1.6 mpi 2005 (varsta 36 ani, masina fara incidente in ultimii ani)?
    Fa o simulare pe net, conteaza in primul rand asiguratorul si ce bonus ai, B14 nu e totuna cu B6 ( 7 ani fara evenimente nu e totuna cu 3 ani), dar se incadreaza ambele situatii la "ultimii ani" cum le zici tu.
    Poti sa platesti de la 3-400 de lei pe 12 luni pana la dublu sumei.

    Fiind topic de RCA, discutiile despre CASCO GOLD se pot muta pe topicul de asigurari CASCO.
    Last edited by mr.K; 7 August 2016, 10:49.

    Comment


    • Originally posted by Fanez View Post
      Reteaua Dacia sau agreat Dacia nu inseamna neaparat reprezentanta.
      În mod sigur unul din noi a fost... indus în eroare. Se pare că eu. Îți doresc sincer să nu fii nevoit să o folosești!
      Prowd of my new wheels!

      Comment


      • Detalii despre casco de la Dacia
        Alege soluția care acoperă serviciile cele mai potrivite pentru tine: asistență în caz de defecțiuni sau accident, asigurare auto, garanție extinsă.

        Comment


        • Pai si preturi n-au?


          Sent from mobile
          Keep walking...

          Comment


          • preturi doar la dealer. n-am idee de ce...
            Prowd of my new wheels!

            Comment


            • La dealer au preturi speciale.

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                La dealer au preturi speciale.
                nu au preturi speciale la dealer.
                pe acestia nu-i doare gura sa zica ca iti fac reducere.
                iti garantez ca daca iti fac o simulare pe societatea de asigurari agreata de dealer intocmai ca cea facuta de el pretul este acelasi ca si la el, la nivelul banutilor.

                La casco o bifa in plus schimba pretul si apare diferenta.
                un client mai putin informat garantez ca nu percepe diferenta.

                Comment


                • ne dai si noua detalii?
                  multumim
                  Prowd of my new wheels!

                  Comment


                  • Tineti cu orice pret sa faceti salata din topicul asta; asigurarea obligatorie (RCA), reprezinta subiectul acestui topic.
                    Asadar, la chestiune domnilor.

                    „Acest articol 35 spune că participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege. Nu prevede însă obligativitatea deţinerii poliţei RCA”, mai susţine avocatul Cătălin Gherzan
                    Sursa.
                    Last edited by IancuMIC; 10 August 2016, 21:27.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Prin urmare, este ilegal, sau cel putin asa a hotarat o instanta judecatoareasca, sa fii amendat ca nu detii o polita RC valabila; ca e absolut in interesul ambilor soferi in cazul unui accident, asta e alta discutie fireste.
                      Indeita decizie a instantei.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Articol cu titlu tendentios.

                        DECIZIE A JUSTITIEI ROMANE: RCA-UL NU ESTE OBLIGATORIU! NICIUN POLITIST NU VA POATE AMENDA!
                        Nu e obligatoriu in ce sens, mama ei de ziaristica....
                        Concluzia este ca e ilegal sa fii amendat daca nu ai asupra ta RCA-ul, nu ca e ilegal sa fii amendat pentru ca nu detii RCA valabil.

                        Poti sa detii ceva si fara a avea asupra ta, de exemplu, o proprietate imobiliara.

                        Pe de o parte, cam mari amenzile pentru ca nu ai asupra ta niste documente, nah, se mai intampla sa le uiti. Asta nu inseamna ca ele nu exista, si se poate verifica.
                        Ca si acea polita, pe site-ul ASF. Iar daca un politist e mai zelos, judecatorul ar trebui sa anuleze PV fara discutii, doar prezentanta RCA-ul la dosar.

                        Un exemplu asemanator: la granita, actele unei masini inmatriculata in Danemarca. Talonul e o coala de hartie, nu seamana nici pe departe cu ce e la noi.
                        In privinta reviziei tehnice obligatorii, care e mai drastica decat in Romania, se face doar o mentiune pe un document, nestampilat, netimbrat, nesecurizat cum e la noi.
                        Politistul: nu e valabil actul, ca nu e stampilat, etc.
                        Replica soferului; se verifica online, pe site-ul ****.dk
                        In fine, o lasa si ala balta, cu amenintarea ca data viitoare, el personal nu mai lasa masina sa intre in Romania.

                        In DK, la urmatoarea revizie, soferul la inspector stampilati-mi si mie hartia aia, la granita (cu Romania, atat) mi se cere asta.
                        Ala, daca danezii ar fi mai religiosi, mai ca si-ar fi facut cruce.
                        A zambit si a zis ca nu are vreo parafa sa puna, site-ul e public, cine vrea vede la orice ora ce doreste.
                        Last edited by mr.K; 11 August 2016, 12:55.

                        Comment


                        • exact din aceasta cauza RCA-ul intra in vigoare a 2a zi dupa ce s-au dat banii. ca sa nu sune jmecherii sa-si faca rca doar cand au un incident in trafic. in schimb hartia e fara valoare , usor de falsificat , ti-o pot completa altii on-line si trimite oriunde in tara , nu e act oficial , deci daca ai rca valabil nu ar trebui sa fii amendat .
                          eu asa vad si decizia instantei.
                          in alte tari cu apa calda nici nu iti da hartie la mana ca ai platit rca si nici politia nu ti-o cere. totul e on-line.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Deci la art 112. lit s se precizeaza:

                            Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri.

                            s) vehiculul nu este asigurat de raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii

                            Daca asta e articolul invocat de catre politisti cand nu poti prezenta polita, tot n-ar fi corect, pentru ca articolul se refara la situatia cand vehiculul NU este asigurat; ori a uita polita acasa, nu e totuna cu a nu fi asigurat.
                            Chiar sunt curios, ce articol invoca politistii pe un PV de contraventie, cand nu ai polita la tine.
                            Sa incerc pe propria piele?
                            Last edited by IancuMIC; 11 August 2016, 14:04.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Pai nu inteleg. Zice ca nu exista obligativitatea detinerii unei polite RCA dar polita RCA este obligatorie. Eu m-am certat cu una de la banca pe motiv ca nu are cum sa fie obligatorie asigurarea facultativa (alta decat Pad). Cam asa si cu RCA asta, e obligatoriu dar nu esti obligat sa-l ai?

                              Originally posted by mr.K View Post
                              ....
                              Concluzia este ca e ilegal sa fii amendat daca nu ai asupra ta RCA-ul, nu ca e ilegal sa fii amendat pentru ca nu detii RCA valabil.
                              Poti sa detii ceva si fara a avea asupra ta, de exemplu, o proprietate imobiliara.
                              Pe de o parte, cam mari amenzile pentru ca nu ai asupra ta niste documente, nah, se mai intampla sa le uiti....
                              Treaba asta cu amenda ca n-ai actele la tine a plecat de la situatiile in care, cel care era prins in abatere zicea ca nu are actele la el (de exemplu ca sa nu-i fie luat permisul). Initial erai amendat in cazul in care nu vrei sa prezinti actele, dar s-a generalizat, le-ai uitat acasa sau nu vrei sa le prezinti, tot aia e pentru ei, ceea ce nu e corect. Asa a fost si cu legea care impune tinerea in lesa si cu botnita a cainilor agresivi, de talie mare etc dar daca iesi la plimbare cu pekinez sau chu-hau-hau (nu-mi vine in minte acum cum se scrie "ciu-uaua" ), tot in lesa trebuie tinut "ca asa scrie la lege". Legile la noi sunt foarte interpretabile, asta e problema. Daca n-ai polita RCA la tine te poate lasa pieton un politiist mai zelos. Mai sunt unii care fac figuri daca le arati o copie si nu originalul.
                              Last edited by Fanez; 11 August 2016, 14:47. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post

                                Daca asta e articolul invocat de catre politisti cand nu poti prezenta polita, tot n-ar fi corect, pentru ca articolul se refara la situatia cand vehiculul NU este asigurat; ori a uita polita acasa, nu e totuna cu a nu fi asigurat.
                                Chiar sunt curios, ce articol invoca politistii pe un PV de contraventie, cand nu ai polita la tine.
                                Sa incerc pe propria piele?
                                Daca ai timp liber si bani cu care nu ai ce sa faci, incearca. Totusi, eu as spune sa nu.

                                Era sa incerc eu, dar am dat peste un politist zdravan la cap. Nu gaseam hartia doveditoare prin malderul din torpedo si mi-a zis sa intru pe telefon "pe site-ul ala care iti spune daca ai RCA valabil sau nu", ca el nu mai are baterie, apoi i-am aratat si "hartia" in format electronic; o aveam pe mail. Nu mi-a dat nicio amenda.
                                Last edited by vitriol; 11 August 2016, 14:52.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google