Frauda la Omniasig

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    De 5 luni stau cu butucul stanga spart si inca nu s-a rezolvat. Sa ma *** pe OMNIASIG si pe toti agentii lor. Am facut acum o luna inca un deviz estimativ, l-am dus PERSONAL la sediul lor, am bon care dovedeste asta, si inca n-au trimis ok-ul la service. Ba mai mult, am pe cineva pe acolo, s-a interesat, au PIERDUT devizul. Ca sa fie totul ok pana la capat, si cei de la service au pierdut copia lor in care era si constatarea de la Omniasig. In mod normal, tre s-o iau de la capat cu toata procedura. Numai cand imi amintesc ma umplu de draci. Idiotul de agent constatator, nici macar nu s-a obosit sa treaca numarul de dosar si data pe constatare. Apoi, cand l-am cautat, isi daduse demisia de la Omniasig.

    Sunt foarte dezamagit si de omniasig si de toate service-urile dacia.
    Last edited by iuli81; 7 April 2008, 10:22.

    Comment


    • #17
      Originally posted by SoNyKeL View Post
      Si eu vroiam la generali , dar banca ma obligat la omniasig oricum eu zic ca o sa nu am probleme cu ei , ca e banca care le va baga ``sula-n coasta`` in caz de ceva... Domane fereste....


      PS. ptr astia care au de gand sa dea report , sula nu este un cuvant vulgar , lua-ti dex-ul si cititi


      Eu cred ca bancii ii va pasa de tine si de asigurarea ta casco doar in caz de dauna totala . Doamne fereste , nu doresc sa se intample nimanui . Casco este cesionat in favoarea bancii pt a fi ei acoperiti daca tu sau masina patiti ceva si nu isi pot recupera banii . In rest , evenimentele si rezolvarea lor te privesc pe tine .
      B -X X - DDF x 2

      :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

      Comment


      • #18
        Dupa ce am dat mass pe mail am mai primit un raspuns
        Salut tuturor


        Hai sa imbogatesc si eu "palmaresul" Omniasig.
        Noi am fost in Norvegia cu asigurare de la Omniasig. Acolo copilul, la locul de joaca, a cazut si si-a scrantit mana...Pentru ca il durea foarte tare si tipa (fiind si micut) ne-am dus la spital cu el sa vedem daca nu cumva mana e rupta. Acolo l-au consultat, facut radiografie, facut calmant, pus mana intr-o fasa dupa gat... nu mare lucru...dar fiind o tara scumpa, serviciile medicale costa... Intrucat asigurarea nu era buna...(nu mai stiu ce nu avea ca sa fie valabila) si bani la momentul acela cu noi nu prea aveam, ne-am umilit si milogit de aia sa ne puna doar radiografia la socoteala - 60 de euro. Am sunat la Omniasig (de vreo 20 de euro) si... (bucurosi ca le-am micsorat suma de platit) ne-au spus ca nu-i problema...ne recuperam banii. Mare branza nu era...dar povestea nu s-a incheiat...Am ajuns in tara... zic sa sun iar ca poate imi recuperez marunta suma...Spre marea noastra mirare cica: "dauna este prea mica si nu putem plati decat de la 50 de euro in sus (adica 10 euro).. si numai pana la limita de 5.000 de euro" Asa scria in clauzele mici...mici de tot...de pe spatele politei (foarte greu de citit si pentru niste ochii de lunetist). In concluzie...daca vreti sa nu aveti probleme la recuperarea banilor.. (de ce oare recuperare?!)..."accidentati-va...din greseala...intr-o calculata masura...nici prea mult - nici prea putin !"
        Hai... ramaneti sanatosi...! Incredibil dar astia chiar isi doresc mult de tot asta... :-) :-$
        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

        Comment


        • #19
          Originally posted by Ionut TWY View Post
          Si casco si RCA la OMNIASIG...
          M-am cam pacalit inteleg.
          Pot rezilia contractul cu ei?


          Pe Rca nu ( pt ca l-ai platit inainte ca la c---e ) . Pe casco , daca ai platile trimestrial si nu le-ai achitat pe toate pur si simplu nu mai platesti urmatoarea rata , ei vor anula polita iar tu iti inchei la altii . Daca ai achitat toata polita ca la Rca , ramai pe ei pt ca nu are rost sa te schimbi o data ce ai platit . Sau iti poti incheia la altii daca vrei sa mai platesti o data aceeasi perioada .
          B -X X - DDF x 2

          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

          Comment


          • #20
            Nu imi vine sa cred ce hoti is astia,si in campania pt pensii private atita reclama siau facut la teve,,, sa atraga fraieri
            sigpic

            Comment


            • #21
              omniasig

              Am casco la omniasig de cand am luat loganul anul trecut in mai ... in octombrie 2007 mi-a busit unul masina in parcare (serios!) si cei de la daune de la omniasig mi-au eliberat dosarul ca sa merg la service la reparatii ... Problema care se pune - nu am avut timp pana acum sa o repar si nici in urmatoarele 2-3 luni nu cred ca pot. Deci intrebarea este : cat este valabila constatarea / trimiterea la service aia de la daune omniasig! Imi trebuie un raspuns sigur pentru ca am fost la 2 centre omniasig azi si la unul mi-a spus 6 luni si celalalt 2 ani. mentionez ca imi va expira casco in mai.
              Si alta intrebare : era obligatoriu ca inginerul constatator sa faca poze? Masina mea e zgariata usa spate si aripa spate ...
              Logan - siguranta si incredere!

              Comment


              • #22
                Originally posted by SoNyKeL View Post
                Si eu vroiam la generali , dar banca ma obligat la omniasig oricum eu zic ca o sa nu am probleme cu ei , ca e banca care le va baga ``sula-n coasta`` in caz de ceva... Domane fereste....


                PS. ptr astia care au de gand sa dea report , sula nu este un cuvant vulgar , lua-ti dex-ul si cititi
                Si eu sunt in aceeasi situatie. Sa incep sa ma rog la Doamne-Doamne sa nu am vre-o belea?
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #23
                  Ideea sta in felul urmator. daca ai masina luata prin credit, leasing, etc Intodeauna cei de la Casco vor plati daunele respectiv.. daunele totale pentru ca nu se joaca cu banca. Dar cand masina devine proprietatea ta.. automat se schimba treburile.. pai ca sa stiti ca nu o fost atunci.. ca o fost altcumva. etc.
                  LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                  Enter the Matrix

                  Comment


                  • #24
                    A avut cineva vreun accident pana acum si a necesitat vreo despagubire de vreo 1500 epuroi?Ca eu am intrat vineri intr-o groapa adanca si m-am oprit intr-o canalizare si au zis ai din service ca e praf(radiator,bara,lonjeroane,carenaj,aribaguri etc) si cica o sa ajunga pe la 1500 euroi numai la prima vedere(aveam nevoie de constatare pt politie).Si maine tre sa ma duc cu ea sa o vada si aia de la Omniasig apoi in service.Am sanse sa faca figuri astia sa nu deconteze reparatia si sa o tina aia in service prea mult?Ca se apropie Pastele si imi trebe masina.

                    Comment


                    • #25
                      Depinde ce fel de "uameni" is si agenti si cum se misca si restu ,si posibil daca is mai multe avarii sa ti`o tina pina dupa pasti,dar speram ca nu va fi asa
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        KEANU , am la munca n contracte de leasing . Bineinteles ca proprietarul masinii este banca dar , pe ei nu ii intereseaza daca tu lovesti masina si casco refuza sa o repare , sau daca ti se sparge motorul si service-ul refuza sa o repare . Absolut totul te intereseaza pe tine nu pe banca . Doar in momentul in care ai ( doamne fereste ) dauna totala , banca se intereseaza dar doar pt ca trebuie sa primeasca suma inscrisa pe polita casco .
                        Pe leasing , la dauna totala banca primeste suma pt care este masina asigurata iar tie iti restituie sumele platite pana in momentul respectiv dar fara dobanda , taxe management , comisioane si alte chestii ( doar ratele nete pe care le ai trecute in desfasurator ) .
                        Pe credit , poate fi putin diferit in sensul ca daca pe polita esti tu trecut ca beneficiar , probabil tu vei primi suma respectiva si nu banca . Sau o va primi tot banca pt ca este cesionata in favoarea ei . Aici nu stiu exact , cu credit auto nu am lucrat pana acum .
                        Ai dreptate , nu se joaca cu banca atunci cand are banca de castigat ( dauna totala ) in rest te descurci .

                        De ce crezi ca esti obligat sa faci casco , sa nu pierzi tu banii dati pe masina sau sa nu piarda banca banii cu care te-a imprumutat ?

                        ALEXGAME , in mod normal nu ar trebui sa ai probleme chiar daca ai Omniasig . Este eveniment , casco il ai pentru a te proteja de cei care lovesc in parcare si fug sau , atentie , de tine insuti in principal . Din pacate , ai sanse sa stai cu ea in service ( dar de platit vor plati ) in primul rand daca o vei repara intr-un service care nu are decontare directa cu asiguratorul . Atentie , decontare directa inseamna ca cei din service trimit actele pe fax sau mai la asigurator si acesta isi da acordul de plata tot pe fax sau mail ( cei care iti pun devizul si factura in brate sa te duci dupa acordul de plata nu au decontare directa ) . Termenul de plata este stabilit de ei . S-ar putea sa gaseasca ei ca cei din service au trecut prea multa vopsea pe deviz , sau prea multe lavete , sau strangerea unui surub a durat prea mult si atunci din valoarea reparatiei vor scade o anumita suma pe care sau o platesti tu , sau va trebui sa rezolvi cumva cu ei .
                        Sper sa nu ai probleme in genul asta . Anunta-ne si pe noi ce ai facut .
                        Last edited by FLORIN77; 8 April 2008, 06:49.
                        B -X X - DDF x 2

                        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                        Comment


                        • #27
                          Si eu as putea sa scriu un roman la cate probleme am avut cu astia de la Omniasig cand am avut masina lovita (macar bine ca s-a remediat). Deci chiar va sfatuiesc sa luati in serios ce scrie pe threadul acesta si sa evitati Omniasig daca nu vreti ca la fiecare problema sa va manance cativa ani din viata.
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Am fost la Omniasig azi.Nu au zis nimic au intocmit doasrul(vreo 2 ore le-a luat) au pozat masina si atat.Acum sa vad la decontarea lucrarii cat o sa intarzie.Cei din service au zis ca daca nu mai gasesc alte stricaciuni la ea intr-o saptamana e gata masina.

                            Comment


                            • #29
                              Sa speram ca se tin de cuvint,si sa iti plateasca daunele sa nu intirzie cu plata
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by mareom View Post
                                Si eu as putea sa scriu un roman la cate probleme am avut cu astia de la Omniasig cand am avut masina lovita (macar bine ca s-a remediat). Deci chiar va sfatuiesc sa luati in serios ce scrie pe threadul acesta si sa evitati Omniasig daca nu vreti ca la fiecare problema sa va manance cativa ani din viata.
                                gigi te cred si eu , la ce gherla le-ai dat , saraci tot or platit
                                Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google