Frauda la Omniasig

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Am si eu o intrebare: am 1 zgarietura primita la doar 1 saptamana dupa ce am cumparat masina, si mi-e sila sa ma duc acum la asigurator doar pentru asta. Masina e luata pe credit, de la brd. Intrebarea era urmatoarea: in martie, cand expira casco-ul, mi se reinnoieste automat polita sau trebuie sa ma duc iar cu masina la ei, sa o vada, si sa ii faca poze? Ca sa stiu daca ma duc sau nu la service cu acea zgaritura inainte de expirarea politei casco....

    Comment


    • #62
      Nu te mai duci sa reinoiesti polita ca ai contract cu ei pe toata perioada imprumutului.Cat despre zgarietura ,daca nu iese in poza n-ai ce sa-i faci.
      CT-97-VIPsigpic

      Comment


      • #63
        Mda... Parerile sunt impartite referitor la firmele de casco. Un lucru e clar, la omniasig e hotie pe fata. Eu am avut in urma cu ceva vreme un eveniment mai putin placut si printe daune s-au numarat si senzorii de parcare si cotiera. Bineinteles k nu au tinut cont de ele si m-au luat cu abureli gen "nu sunt prinse in dosarul de casco etc". Asa ca mare grija la ce va ia in considerare si ce nu pt dosarul de casco. Apropo mie nici acuma nu mi-au luat in considerare alarma cu cate ca reprezinta imbunatatire in materie de siguranta. In fine... Drumuri libere si fara evenimente sa aveti.

        Comment


        • #64
          Costyn955...Ai fost la ei sa ii anunti ca ti-ai montat alarma?Din cate stiu montarea alarmei duca la o rata mai mica la casco deoarece se considera ca iti dai tot interesul sa iti "pazesti" masina singur.
          Eu dupa ce mi-am comparat masina am fost la ei si mi-am incluc si cd-playerul si difuzoarele in valoarea masinii...
          sigpic

          Comment


          • #65
            Valeriuciprian are dreptate. Companiile de asigurari nu despagubesc daunele suferite de masina pentru elementele care nu existau in momentul politei si nu au fost prinse in contract.

            Comment


            • #66
              Originally posted by valeriuciprian View Post
              Costyn955...Ai fost la ei sa ii anunti ca ti-ai montat alarma?Din cate stiu montarea alarmei duca la o rata mai mica la casco deoarece se considera ca iti dai tot interesul sa iti "pazesti" masina singur.
              Eu dupa ce mi-am comparat masina am fost la ei si mi-am incluc si cd-playerul si difuzoarele in valoarea masinii...
              da, am fost la ei, i-am intrebat daca tb sa le mai duc facturile, si mi-au zis daca e sa pastrez garantiile shtampilate de la firma care a facut montajul si in rest raspunsul a fost "da, nici o problema o sa tinem cont de ele (imbunatatiri)". Oricum, rata nu a mai scazut, oricum nu asta era marea grija ca oricum scadea cu un procent destul de mic, dar dupa ce iti fac faze d-astea... Mai bine te lipsesti.

              Comment


              • #67
                Hai sa va spun si eu istoria mea cu Omniasig. Acum vreo luna si ceva intra un idiot in mine cu un papuc. RCA la el pauza, masina radiata din oficiu, in schimb alcool la bord - din belsug. In cazul asta ce sa fac - merg ca omul la Omniasig sa repar masina pe CASCO (facut prin BRD la Omniasig - cu plata inclusa in rata masinii). In jumatate de ora plec frumos cu constatarea, toate bune si frumoase. Dupa doua saptamani ridic devizul de la dealer - masina era gata - si merg la Omniasig pentru acceptul de plata. Si de aici incepe balciul: domnii de la BRD s-au gandit sa majoreze dobanda undeva prin mai, fara bunul simt sa ma anunte si pe mine macar verbal, daca nu in scris. Evident o luna platesc mai putin decat trebuie (luna urmatoare am intrebat eu de dobanda si am platit diferenta). In luna respectiva BRD nu mai vireaza banii pentru CASCO la Omniasig ci cu o luna dupa si asa ma inregistrez cu intarziere de plata la ei. Pe chestia asta cei din Bacau spun ca nu pot aproba plata decat cu acceptul sediului central din Bucuresti. Iau si eu adresa oficiala de la BRD prin care recunosc ei ca au intarziat cu plata "dintr-o eroare de sistem" si o dau la Omniasig, iar dansii cica trimit dosarul la Bucuresti pentru solutionare. Astept, astept, astept. Sun dupa o saptamana:nu avem nici un raspuns de la Bucuresti, va cautam noi. Azi (dupa doua saptamani), sun din nou: nu stim nimic. Ma enervez si sun la Bucuresti, cei de acolo nu stiu de nici un dosar din Bacau. Sun iar in Bacau, de fapt dosarul e aici doar s-a trimis o adresa la Bucuresti. Cand vine, ma suna. Si asa stau cu masina gata in service de doua saptamani asteptand un accept de plata, fara sa fiu vinovat cu nimic. Decat poate ca am indraznit sa folosesc CASCO ....
                In concluzie, evitati Omniasig si daca aveti masina pe credit asigurati-va ca nu s-a majorat dobanda. Nu asteptati BRD sa va informeze, ca nu o vor face.
                Scuzati post-ul lung, dar cred ca e bine de stiut si pentru altii ....

                Comment


                • #68
                  ceva asemanator am patit si eu, dar nu cu omniasig, ci cu asiban.
                  in ianuarie 2008, am lovit un caine cand afara erau "doar" -15 grade, asa ca bara din fata s-a facut aproape franjuri. merg in cateva zile la service-ul care lucra direct cu asiguratorul, imi schimba bara, grilele de aer, placile de inchidere, ornamentul (zambetul) si sigla 'dacia', dupa care plec multumit ca am rezolvat problema in maxim doua ore, fara a mai vopsi bara, considerand ca este prea ger si nu o sa tina vopseaua prea mult.
                  cei de la service mi-au spus ca se ocupa ei de hartii, eu aducand doar autorizatia de reparatii, cererea de reparatie si copie dupa polita de asigurare.
                  in luna septembrie 2008 primesc o comunicare de la societatea de asigurare, ca nu imi pot deconta reparatia din ianuarie, invocand diferite motive, pentru care, pentru a le putea verifica, mi se albea parul de tot.
                  cand am solicitat factura de la service, mi-au dat o copie a facturii pe care o intocmisera pentru societatea de asigurare, dar cu multe corecturi, intrucat era mult 'umflata' cu materiale, operatiuni si manopere 'fictive', deoarece am stat langa meseriasi tot timpul si am vazut ce au facut si ce nu. am platit pana la urma numai ceea ce trebuia, si daca doamne fereste mai am nevoie de vreo reparatie, caut alt service, mai serios.
                  in prezent am casco la omniasig, despre ei nu stiu ce sa zic, pana acum nu am folosit polita.
                  pana la urma, neseriozitatea nu caracterizeaza o intreaga societate de asigurare, ci numai cativa oameni care lucreaza la ele.
                  Last edited by moses; 16 December 2008, 12:26.
                  a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

                  Comment


                  • #69
                    18 NIK - nu la orice firma de asigurari .

                    johnnyb69 - daca masina luata pe credit pe mai multi ani nu se face reiinnoire . Polita iti expira atunci cand termini creditul . Daca o ai doar pe un an se face dar nu toti practica repozarea masinii .

                    Costyn955 - asigurarea te despagubeste doar pt dotarile / accesoriile trecute in polita . Pt ce montezi tu ulterior trebuie sa-i anunti altfel............

                    Moses - ce anume nu iti despagubesc , vopsitoria pt dauna din ianuarie sau celelalte piese ? Ca daca e doar vopsitoria mi se pare normal , dosarul e inchis , clasat , etc .

                    Pe de alta parte , fara sa ma injurati , daca multi nu am prefera un casco cu cativa lei mai ieftin si am alege un asigurator serios nu am mai avea motive sa postam pe topicul asta . De obicei pretul mic nu reflecta calitatea .
                    Last edited by FLORIN77; 16 December 2008, 13:21.
                    B -X X - DDF x 2

                    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                    Comment


                    • #70
                      Nu stiu cat de ieftin sau scump este Omniasig, pe mine m-au "invitat" acolo cei de la BRD. Sincer as fi ales pe altcineva ...

                      Comment


                      • #71
                        Datorita alegerii unei banci care avea cea mai mica dobanda de pe piata in acel moment (cu toate cheltuielile aferente creditului), polita casco a fost inchieata cu Omniasig - credit auto; in acel moment a intrat in vigoare un contract intre banca si O. ajungand, astfel si la niste conditii avantajoase pentru asigurarea facultativa_obligatorie in cazul meu...
                        Buuuuun
                        In Nov 2007 incepe filmul: masina gasita cu butucii usilor fortati, nimic luat din interior (nu las lucruri de valoare acolo, peste noapte)
                        Dimineata cand am gasit-o am plecat la servici, dupa amiaza am fost la ei (asigurator), ei m-au trimis la Politie.
                        Ii intreb cand ma pot duce in service, dar sa NU fiu pus sa platesc! mi se spune ca sa primesc hartia de la politie si apoi, daaar o sa fie ff greu sa primesc tidula aia. Vorbesc cu tipii de la politie, imi vine f repede hartia, mi se face reparatia in dec (am stat vreo 2-3 saptamani cu yalele rupte)
                        Si petrec linistit peste an...
                        Ma trezesc la sf lui Ianuarie acasa cu o somatie de plata de la service, conforma careia, daca nu este platita contravaloarea (cca 650 ron), ma dau in judecata....
                        O...deja mi se ridicase tensiunea...
                        In sf,,,dupa 4 vizite si colo si colo (asigurator_service, ca la biliard!) si vorbe cum ca maine platim,,,mi se spune ca "dosarul d-voastra nu este complet, lipseste copia politei casco!!!!" raman BLOCAT (de atatea ori fusesem la ei si nu mi-au zis de fleacul asta...)
                        Concluzii: se acuza reciproc (unul ca nu isi primeste debite de sute de mii de ron, altul ca sunt ff incarcate facturile); prima data cand am vazut somatia m-am gandit: incompetenta unei persoane sau incapacitate de plata?
                        Cert e ca unii sunt depasiti de situatie ori nu fac fata multitudinii de dosare (personal insuficient, slab pregatit)
                        Si cand ma gandesc la faptul ca mai mult de 20 de minute nu dura TOATA procedura intocmirii actelor pt plata...(fara nici o exagerare!)
                        Intr-un final factura a fost achitata...prin martie
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • #72
                          Sa stii ca si eu am o masina pe credit . Am facut casco tot la ei ca si creditul ( Transilvania ) din comoditate , pt a urgenta treburile . Dar Rca-ul , mi l-am facut eu separat ( mai ieftin la colaboratori ai mei ) si deja am patit-o pe casco . In sensul ca nu au decontare directa cu serviceul unde vreau sa repar masina ( am o zgarietura pe bara ) si trebuie sa platesc eu si apoi sa-mi recuperez banii . Dar la anul , Allianz sau Generali scrie pe mine .
                          B -X X - DDF x 2

                          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                          Comment


                          • #73
                            @77sky : Mai stiu si eu pe cineva care a patit-o asemanator. Mai exact i s-a fortat incuietoare si i s-a furat detectorul radar (lasat la vedere).Toate bune merge la politie face constatarea, merge la Omniasig deschide dosar si merge la service (reprezentanta Dacia Tg.Ms). Dupa 6 luni este sunat de la service ca a venit incuietoare. Duce masina si dupa 10 zile a fost anuntat ca este montata si trebuie adus acceptul de plata de la Omniasig. Merge omu' acolo si surpriza : service-ul nu a trimis devizul de lucrari. Incep telefoane discutii in care service-ul o da pe Omniasig si invers... Intr-un final omu' suna la service si le spune sa faca alt deviz ca vine personal sa il aduca la asigurator. La care ala de la service spune : Da stiti dureaza vreo doua-trei zile. A fost mortala faza.
                            Concluzia mea este ca in unele cazuri service-ul si asiguratorul sunt pe o mana in detrimentul nostru care platim asigurari.
                            It's nice to be important but it's more important to be nice!

                            Comment


                            • #74
                              eu mi-am schimbat parbrizul care era crapat pe casco la omniasig fara nici un comentariu sau problema. acum o sa merg ca am sparta bara fata si un proiector si e putin zgariata pe usile dreapta. nu cred ca o sa comenteze ceva. sunt client de 2 ani la ei.
                              Ambition

                              http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by SoNyKeL View Post
                                Dar asta cu faptul ca nui valabila in alta tara mie mi-au spus-o inca de la semnarea contractului dar eu am si rcaul tot la ei
                                Sony este curios ce spui tu.Eu am luata masina prin credit brd, deci am fost obligat de banca sa fac casco la OMNIASIG dar la mine pe polita scrie urmatoarele: avarii si furt ale autovehiculelor pe teritoriul Romaniei si avarii in strainatate "DA Omniasig"

                                @NSA: Creditul pentru masina nu avea dobanda fixa? Eu cand am facut credit am prins dobanda de 9 la suta pe an fixa.
                                Last edited by Peter Pan; 8 February 2009, 14:41.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google