Frauda la Omniasig

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu e nicio frauda, pot rezilia contractul dupa ce despagubesc aceasta dauna. Parerea mea e ca te-ai cam grabit cand ai decis sa nu semnezi actul ala aditional. Acum contractele fara fransiza sunt destul de scumpe, sa nu mai zic de faptul ca, atunci cand faci un alt contract, masina trebuie sa fie in stare estetica perfecta. Se fac poze, daca ai ceva zgarieturi/lovituri chiar superficiale, eventuala reparatie a reperelor respective nu va fi acoperita...

    Comment


    • Atata timp cat exista un contract semnat unde nu se stipuleaza nici o fransiza, pe durata derularii contractului nu pot surveni modificari decat cu acceptul ambelor parti.
      Omniasig forteaza nota (probabil si ceilalti).

      Caz real frate-meu: lovit masina, dupa reparatie a venit aditional (Omniasig).
      N-a semnat nimic si nici nu s-a reziliat contractul.
      E simplu: nu se schimba regulile in timpul jocului (adica cat timp e valabil contractul semnat).
      Sunt perversi, mizeaza pe indulgenta si nestiinta clientilor.

      La Alianz am avut doua evenimente cu intervetie pe Casco, si nici vorba de act aditional, contractul este valabil pana la anu.
      La semnarea noului contract, abia atunci pot sa bage fransize si alte cele.
      Pana atunci, mucles.
      Parerea mea e sa nu semnati nici un act aditional atata timp cat este in derulare un contract valabil.
      Faceti cum a facut si frate-meu.

      Comment


      • Total gresit Tavi, daca ai sa citesti cu atentie contractul de la Omniasig ai sa vezi ca la producerea evenimentului asigurat si plata, asiguratorul are dreptul sa inchida contractul.
        Nu este tocmai "cuser" da asta e, ca majoritatea semneaza polita la incheierea contractului de credit fara sa citeasca cu atentie contractul aferent politei.
        Eu acum vreau sa ma duc peste ei sa reduca fransiza ca altfel la expirarea anului contractual pot sa schimb asiguratorul CASCO cu acceptul BRD si la foamea pe care o au se gandesc inainte sa renunte la clienti.
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • Dani, nu e total gresit, poate pe alturi )
          Frate-meu n-a semnat nici un act aditional si nici n-a fost stramutat la o alta societate de asigurari. Tre' sa joci un pic mai tare (iti spun asta pt ca am si lucrat vreo 2 ani in asigurari).

          Referitor la schimbarea societatii de asigurare Casco, NU te stresa cu banca.
          Eu dupa un an am schimbat societatea de asigurari, apoi m-am dus la banca si le-am spus ''vezi ca mi-am schimbat asiguratorul cu altu mai bun''.
          Adica vreau sa spun ca nu-ti vor pune bete-n roate (tot la BRD am si eu credit).

          Comment


          • Fratele tau a avut noroc, dar nu din cauza ca "a jucat tare", de asta sa fii sigur. Legea le permite sa renunte la contract, cum am zis mai sus, dupa plata unei daune.

            Nu cu banca e problema cea mai mare, ci cu starea masinii la momentul incheierii unui alt contract de asigurare. Si poate chiar cu tariful.

            Comment


            • Totusi, pana la urma, cum ati procedat? Am avut si eu un eveniment iar agentul OMNIASIG a venit cu actul aditional. Inca nu l-am semnat. Ce sa fac?
              Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
              sigpic

              Comment


              • de aia am trecut eu dupa doi ani fara dauna de la omniasig la groupama! s-au nesimtit de tot astia!

                Comment


                • Nu cred ca le convine la astia de la BRD daca iti reziliaza contractul de casco , tu poti sa busesti masina si sa nu mai platesti rata , veniti fratilor si luati-va epava.. si nu cred ca le pica bine

                  Comment


                  • Am stat, am cantarit, am cautat alte oferte... si am concluzionat: avand in vedere ca prin contract am acoperit inclusiv furtul si dezastrul natural, ca platesc 580 si un pic pe an, fransiza de 700 o pun deoparte din diferenta fata de alte firme, sau chiar fata de casco omniasig actualizat, in 2 ani, iar eu nu am de gand sa busesc masina, am semnat actul aditional. Nu ai ce sa le faci! Pentru mine e avantajos, si gata!
                    Perversi, dar asta e!
                    Last edited by loosh; 20 January 2011, 11:33. Reason: e pur si move.
                    Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by PeRuZzI View Post
                      Nu cred ca le convine la astia de la BRD daca iti reziliaza contractul de casco , tu poti sa busesti masina si sa nu mai platesti rata , veniti fratilor si luati-va epava.. si nu cred ca le pica bine
                      De unde stie banca ca ti-ai reziliat contractul si nu mai ai casco?
                      niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                      Comment


                      • Salut.
                        Anul trecut in septembrie-octombrie am lovit si eu masina(usor)toata paguba a costat 1805lei,din care omniasig au platit doar 1800lei(jegosii)nu au mai avut 5lei.
                        Eu avand casco la ei de 3 ani si jumatate(FARA DAUNA).
                        Mi-au introdus acum franciza de 750lei per/eveniment.Daca nu acceptam i-mi faceau masina si nu-mi mai prelungeau casco(eu avand masina in rate pe 10 ani )
                        Am mers la brd(unde am credit)si le-am spus despre cei vorba.Mi-au spus ca plitele incheiate intre 01.03.2007 si 01.03 2009(nu mai retin exact)vor avea la prima dauna franciza 'zero',iar la urmatoarea franciza de 750lei.
                        Eu a luat masina in mai,deci ,am franciza de 750lei.
                        Numai bine.
                        ps:daca ai dauna pina in 750lei,o faci singur,daca o faci zob o faci pe casco
                        Un Logan----YNG-----
                        Numai bine.

                        Comment


                        • @dani p pai le zici tu ..
                          @Augustin-Yng eu am masina din 3.03.2009 cu casco la Asiban ( acum GroupAma ) am avut 2 daune una de 850 lei , a 2-a de 750 lei , singura chestie care a trebuit sa o platesc eu a fost taxa de reintregire asigurare sau ceva de genu undeva la 40 - 50 de lei. Au platit in maxim 2 zile , n-am avut probleme cu ei si sper sa nu am..

                          Comment


                          • Salut.
                            Era vorba de omniasig...sau smecherit si astia.In 3 ani jumate nici-o dauna.Iar laprima hop si franciza...........niste jigodii
                            Numai bine.
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • Mie la Groupama mi-au încheiat un CASCO mai special „BRD” (adică nu e acelaşi lucru cu oferta comercială Groupama) în Septembrie 2010. În afară de faptul că e totul inclus, am înţeles că ar fi ceva de genul franşiză 0 în primul an, iar dacă nu am evenimente în acest prim an, franşiză 0 pentru restul contractului (4 ani). Dacă am evenimente se face franşiza 2% (whatever that means)

                              Comment


                              • Si eu am Casco la Omniasig si dupa prima dauna(schimbat 2 jante AL model prestige) hop si fransiza de 750 ron.Acum am gasito zgariata toata in parcare + ca bara spate e putin crapata si as vrea sa o schimb si pe ea.Credeti ca imi va vopsi casco toata masina si imi va schimba si bara spate sau vor face figuri? In contract scrie clar chiar de la primul punc: casco dezpagubeste asiguratul in caz de: zgarieturi...bla bla bla
                                https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google