Frauda la Omniasig

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    6112 este prima de asigurare, nu suma asigurata. adica suma ce urmeaza s-o platesti tu companiei de asigurari. suma asigurata e pe anexa la contractul casco, cu plan de despagubire cu tot, trebuie sa fie in jur de 34000 ron. uita-te mai atent...
    oricum, intreaba la asigurator chestia cu capacitatea cilindrica, probabil trebuie refacuta polita. succes si spune-ne si noua cum decurg lucrurile...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #47
      Stiam ca acesti 6112 Ron trebuie sa ii platesc eu...in legatura cu suma asigurata...nu scrie nicaieri suma asigurata in anexa..doar ca este FULL CASCO si franciza o.oo% din suma.
      Multumesc de raspuns!

      Comment


      • #48
        N-ai primit ca anexa un tabel in care se specifica la fiecare data scadenta a primei de asigurare care e suma ta de plata (trimestrial sau cum ai ales sa platesti), valoarea despagubirii (suma asigurata) si cota de prima de asigurare, ceva de genul:
        " 13.03.2008 | 32897 | 6112 | 612 " ?
        nu se poate incheia polita de asigurare fara sa se specifice undeva si suma asigurata. doar prima de asigurare nu-i de ajuns. mai cauta sau intreaba la asigurator. asteptam detalii...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #49
          Am gasit un tabel in care nu-mi scrie suma asigurata dar este reprezentat procentul adica...1` in primul an 0.89 in 2, 0.80 in 3, 0.71 in 4....si am inteles ca suma asigurata este valoarea de nou a autoturismului inmultita cu acest coeficient!Cred ca totul este corect...numai chestia cu capacitatea cilindrica ma enerveaza!!!

          Comment


          • #50
            Ei, asa mai merge... pt chestia cu capacitatea cilindrica, cum ti-am mai zis, vb cu asiguratorul. eu de exempolu am uitat pur si simplu sa anunt nr de inmatriculare al masinii si acum cam stau cu emotii ca e dauna totala si inca nu m-au sunat cei de la asigurare sa-mi spuna care-i rezolvarea...sper sa nu fie probleme.deci verifica la asigurator sa n-ai surprize neplacute, Doamne fereste!
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #51
              Pai nici masina nu mi-a venit macar!!!!S-ar putea sa ajunga maine...si dupa ce mi-o iau de la dealer trec si pe la ei sa modifice!!!

              Comment


              • #52
                Originally posted by csebalyn View Post
                Ei, asa mai merge... pt chestia cu capacitatea cilindrica, cum ti-am mai zis, vb cu asiguratorul. eu de exempolu am uitat pur si simplu sa anunt nr de inmatriculare al masinii si acum cam stau cu emotii ca e dauna totala si inca nu m-au sunat cei de la asigurare sa-mi spuna care-i rezolvarea...sper sa nu fie probleme.deci verifica la asigurator sa n-ai surprize neplacute, Doamne fereste!


                Csebalyn , pt numarul de inmatriculare nu ar trebui sa ai probleme deoarece pe polita ai trecuta seria masinii . Daca eu vreau sa-mi schimb numarul de inmatriculare , care-i problema ? Daca rca-ul pt auto noi se emite doar pe serie , este vreo problema ? Nu cred .
                B -X X - DDF x 2

                :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                Comment


                • #53
                  A, clar ca n-ar trebui sa am probleme, dar exista un articol in contractul de asigurare in care eu sunt obligat ca in 30 de zile de la inmatricularea masinii sa le comunic nr de inmatriculare, lucru de care eu efectiv am uitat. si acum fiind vorba de bani multi la despagubire, ar putea incerca sa se lege de orice neconcordanta.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #54
                    Naspa . Bafta multa .
                    B -X X - DDF x 2

                    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                    Comment


                    • #55
                      In legatura cu postul meu de mai sus referitor la anexele contractului CASCO, am primit raspuns care este aici:

                      Comment


                      • #56
                        Apropo, ca am citit si eu pe aici..Am luat creditul de la Brd si Casco de la Omniasig.
                        Problema mea este ca luna asta, in site la dacia se spune ca am 1 an casco gratuit ptr masinile achizitionate intre1 iul si 4 august , dar ei mi-au trecut casco normal,pina la finalul creditului. Se mai poate face ceva? Masina nu am primit-o inca dar am factura cu seria de caroserie, si valoarea casco se plateste lunar cu creditul...
                        AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                        Comment


                        • #57
                          Du-te la dealer inainte de a primi masina si vorbeste cu el .
                          B -X X - DDF x 2

                          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                          Comment


                          • #58
                            Pentru o masina achizitionata prin credit bancar sau prin leasing, politele de asigurare (RCA si Casco) se fac pe baza facturilor proforme ale masinii poate chiar cu cateva zile inainte de a ridica masina. Si astfel aceste polite sunt intocmite cu seria de sasiu. Este datoria fiecaruia sa mearga apoi pentru a i se completa si numarul de inmatriculare atunci cand acesta este definitiv. Din acest motiv multi au politele de asigurare completate cu mai multi XXX tocmai pentru a nu adauga cineva acolo un alt nr de inmatriculare si a folosi polita in mod ilegal.
                            Societatile de asigurare nu pot face probleme clientilor pe baza faptului ca nu au completat nr de inmatriculare.
                            O singura exceptie este atunci cand ai pagubit pe cineva, ii dai asigurarea ta RCA si nu ii dai si o copie a talonului tau. Pt ca atunci cand el incearca sa obtina despagubirea de la societatea de asigurai nu poate face dovada ca polita pe care tu i-ai dat-o este cea a masinii implicate in accident (in procesul verbal de la politie fiind mentionat doar numarul de inmatriculare al vinovatului si nu seria de sasiu)
                            tema, ideea si morala este banii
                            banii este fericire restu' tot e amagire

                            Comment


                            • #59
                              Sunt cei mai scumpi si cei mai rau platnici(omniasig)apropo este adevarata chestia cu prezentatul in 48 de ore cu dovada de la politie la ei ? Pt. Ca altfel nu o mai iau in consideratie?Pt. Ca la alte firme nu e asa

                              Comment


                              • #60
                                Normal in 48 de ore trebuie sa mergi la orice asigurator cu autorizatia de reparatie. Nu conteaza ca e omniasig asiban sau orice alt asigurator. Autorizatia e valabila 30 de zile pentru a circula cu ea pe drumurile publice. Daca ai deschis dosar de dauna, poti sa iti repari masina in interval de maxim 2 ani. Depinde de asigurator. Poti sa suni inainte la agentul casco pentru mai multa siguranta.
                                Problemele se creeaza...Solutiile exista deja.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google