Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probabil fara fransiza ajungeai la 800-900 de lei.

    Comment


    • de unde aveti preturile astae modice ?! eu am vrut sa fac si la alianz era 900 lei pe an cu oferta si fransiza. iar la groupama mi-au cerut cca 1400 pe an cu fransiza.
      m-am lasat pagubas si merg pe principiul "Doamne ajuta !"
      de banii aia bag motorina. Sa jung sa ma rog sa fac accident ca sa mai scot din bani ?!

      Comment


      • Originally posted by 24MAP View Post
        Masina din 2006, casco Asirom fara daune, suma asigurata 22000 lei, rata 670 pe an.
        22000 lei? Esti sigur?

        Din poza de la profil imi dau seama ca masina ta este ori varianta de echipare Ambiance, ori Peferance. Stiu ca 1.6 nu s-a pus pe Ambiance, asa ca cel mai sigur este Preferance. In 2006, masina ta a costat 7500E, iar euro costa ~3.5 lei. Deci masina ta a fost ~26000.

        Dupa 6 ani valoarea ei a scazut cu doar ~4000 lei?
        Imi vine greu sa cred.

        Ca idee: polita casco se calculeaza la 4.5% din valoarea masinii.

        L.E. La mine, suma asigurata este 17170 lei, iar polita casco este in valoare de 772 lei. (fix 4.5% din valoarea ei).
        Last edited by vitriol; 12 November 2012, 17:19.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Posibil sa fie ABS+ ca si varianta de echipare. Preferance la baza, doar ca este dotata suplimentar cu ABS, proiectoare ceata si aer conditionat.
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Moderatorule: posibil sa fie, da' n-are cum.
            Tu vezi in poza de la profilul lui ca masina ar avea proiectoare?

            L.E. Nu bag mana in foc, da' stiu ca ABS+ a aparut la inceputul lui 2007.
            Last edited by vitriol; 12 November 2012, 17:40.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Marti imi expira polita Casco, incheiata la Omniasig; luni voi merge sa o reinoiesc; n-am sunat sa vad cat ma costa; imi plac surprizele
              Si surprizele au fost legate de faptul ca ma astepta o polita in valoare de 380 E, plus fransiza. De ce? Pentru ca am avut dauna; grindina. Deci nu deducere pentru anii de asigurare, basca si un pret mai mare, desi suma pentru care va fi asigurata masina a scazut cu ~680E. Omniasig-ul nu avea catre cine sa se indrepte pentru regres si m-au gasit pe mine responsabil ca pe 16 iulie a fost grindina in Galati
              In final dupa discutii civilizate si argumentate am acceptat sa platesc pentru inca un an 315E, adica 1424 lei, fara fransiza si full Casco; suma asigurata=5100E.
              Daca nu ajungeam la intelegere eram dispus sa ne strangem mainile si sa-mi caut alt asigurator.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                22000 lei? Esti sigur?

                Din poza de la profil imi dau seama ca masina ta este ori varianta de echipare Ambiance, ori Peferance. Stiu ca 1.6 nu s-a pus pe Ambiance, asa ca cel mai sigur este Preferance. In 2006, masina ta a costat 7500E, iar euro costa ~3.5 lei. Deci masina ta a fost ~26000.

                Dupa 6 ani valoarea ei a scazut cu doar ~4000 lei?
                Imi vine greu sa cred.

                Ca idee: polita casco se calculeaza la 4.5% din valoarea masinii.

                L.E. La mine, suma asigurata este 17170 lei, iar polita casco este in valoare de 772 lei. (fix 4.5% din valoarea ei).
                Masina e preferance fara ABS. Contractul a fost in euro pana anul acesta, cand am schimbat in lei. Daca e sa calculezi 22000, la cursul de anul asta aprox 4.5, iese undeva la 4900 eur, deci a scazut valoarea masinii de la 7500 iar leul s-a devalorizat din 2006. Plus ca am 6 ani fara daune, deci 50% reducere (10%pe an).

                Comment


                • si daca, doamne fereste, ai vre-o totala o sa afli ca nu primesti mai mult de 3000 de euro. au fost masini mai bune care n-au primit mai mult.
                  in niciun caz masina ta nu e la 4900 pe piata. atata e una din 2009 laureate diesel. m-am interesat cat ar fi a mea

                  Comment


                  • Originally posted by 24MAP View Post
                    Masina e preferance fara ABS. Contractul a fost in euro pana anul acesta, cand am schimbat in lei. Daca e sa calculezi 22000, la cursul de anul asta aprox 4.5, iese undeva la 4900 eur, deci a scazut valoarea masinii de la 7500 iar leul s-a devalorizat din 2006. Plus ca am 6 ani fara daune, deci 50% reducere (10%pe an).
                    Asiguratorul calculeaza dupa alta formula. Masina ta nu are cum sa valoreze 4900 Euro nici macar in vise, luand in considerare piata actuala
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Problema e ca intr-un fel calculeaza valoarea cand inchei polita si stabileste cota de prima si altfel dupa dauna totala, cand trebuie sa te despagubeasca.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • deci voi imi spuneti ca daca doamne fereste maine imi fura masina....... asiguratorul nu imi da 22000 pe masina, daca atata scrie in contract? Daca contractul e valabil un an de zile valoarea nu trebuie sa ramana constanta un an de zile?
                        Am inteles ca in caz de dauna se scad fransiza, ratele ramase si epava care poate fi intre 15-30% din valoare.

                        In caz de furt tot asa se scad fransiza si ratele ramase, deci 100 eur+ vreo 350 lei.
                        Last edited by 24MAP; 13 November 2012, 13:19. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • In caz de dauna sau furt, se reevalueza masina in functie de piata, starea de intretinere (stampile in carnetul de service etc). Si daca iesie mai putin decat ai tu in contract, primesti o parte din prima inapoi...
                          Intreaba un inspector de daune daca pe mine nu ma crezi. Nici mie nu-mi place ideea, dar asa se face.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Nu cred ca e chiar asa; e stabilita suma pentru care este asigurat autovehiculul (SA), la incheierea politei; ce treaba are carnetul de service cu asigurarea?
                            Caz concret;in caz de avarie totala sau furt, fransiza 10% din SA, conf. politei de asigurare Casco, la Omniasig.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • am verificat contractul si suma e 20913, nu stiu de ce stiam eu 22000. atasez si 2 poze cu contractul de anul acesta si cu cel de anul trecut. Vad ca in cel de anul acesta nu mai apare la fransiza prima fraza cu suma de 100 euro.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                la incheierea politei; ce treaba are carnetul de service cu asigurarea?
                                .
                                Valoarea masinii e in functie si de starea de intretinere a masinii (e precizata in polita). Suma asigurata se reevalueaza in caz de dauna, si nu cred ca in favoarea ta.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google