Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ok. multumesc. cei de la dacoserv ziceau de alianz. adica vezi masina acasa mai repede. dar cred ca se vede si in buzunar diferenta.

    Comment


    • Nu cred! Asiguratorul si-a dat acceptul cu mult inainte sa termine service-ul reparatia! Nu are nicio legatura, decat poate faptul ca au ei o combinatie cu Allianz. Cere oferte de peste tot si vezi unde iesi mai bine!

      Comment


      • @ NDL vezi raspunsul meu mai sus la uniqa si cu oferta disponibila ( golanul din 2005 ) eu l-am facut saptamana trecuta..

        Comment


        • Am incheiat polita Casco cu Groupama , 140 lei/luna, fransiza 0,Casco Extreme, inclusiv asistenta Premium + alte clauze legate de elemente vitrate,jante,cauciucuri.... Valoarea asigurata 24000 lei, cu 8000 peste ce ofereau cei de la Allianz.
          Asigurarea RCA pe un an a fost 240 lei!
          Sper sa fie ok si sa nu am probleme cu despagubirile in caz de dauna!

          Comment


          • Originally posted by Dodo View Post
            Pe 24 imi expira polita la Omniasig si as vrea sa o reinnoiesc la un alt asigurator. Voi ce recomandati?
            Eu am la Groupama din 2007. In 2007 am avut un incident minor la o tentativa de parcare, in 2008 o spargere (butucul si retus la usa) iar in 2009 am lovit spoilerul fata de o bordura. Nu au fost probleme de plata. Sunt multumit de serviciile oferite de firma.

            Mi-a placut ca au franciza 0. Eu nu am luat optiunea pentru roti iar asistenta este standard, la premium am inteles ca iti ofera masina la schimb dar nu ma intereseaza. Pana in 2012 elementele vitrate erau incluse in asigurare (si nu doar la cea mai scumpa), acum chiar si la asigurarea cea mai scumpa sunt pe lista de optionale.
            Last edited by abc; 25 April 2013, 23:19.

            Comment


            • Eu sunt multumit mai ales ca am si inspectia de risc 0 daune.Daca sunt platitori asta o sa vedem,probabil. I-am ales si din prisma ca unul din centru de daune este la service-ul meu preferat din Brasov.

              Comment


              • La sfarsitul lunii imi expira CASCO-ul. Am la Groupama din 2010 de cand am luat masina. Primii 2 ani fara daune dar in cadrul acestui cel de-al 3-lea an am avut dauna de 960 Ron.
                Au fost ok la constatare, s-a platit fara probleme...dar...parca au cam inceput sa ma ia de bun platnic si sa se arunce la bani pentru urmatoarea reinoire: 15 min/an la valoare asigurata 260 mil. Casco EXTREME dar fara asistenta preminum si fara "in afara drumurilor publice". Am vazut asta pe oferta dupa ce vorbisem cu agentul.
                Bun, ce as dori sa va intreb: ce parere aveti pentru CASCO despre ASTRA si EUROINS?
                Am si de la ei niste oferte interesante, tot pe la preturile de 14-15 mil dar cu valori asigurate mai mari si cu clauza "off-road" acoperita.
                Din punct de vedere al preturilor se prezinta mai bine dar as vrea sa stiu cam cum e cu SERIOZITATEA la ei.
                Multumesc anticipat celor ce ma vor sprijini cu un sfat.

                Comment


                • Stai linistit unde esti! Seriozitatea alora comparativ cu Groupama este ZERO.

                  Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                  Comment


                  • Stai linistit unde esti! Seriozitatea alora comparativ cu Groupama este ZERO.
                    Subscriu.
                    Eu am pe mail oferta de la Groupama pt al 9-lea an de CASCO. Merg cu ei in continuare.
                    Daca vrei musai sa schimbi asiguratorul, alege Allianz.

                    Cum despagubeste Astra, societate la care multi isi incheie RCA sau CASCO.

                    In urma sesizarilor facute de asociatiile auto ASSAI si ACODAREN, care au sustinut ca soferii pagubiti de clienti RCA ai Astra Asigurari primesc de la companie o suma de pana in 40% din costurile reparatiei, Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), a precizat ce sanctiuni risca asiguratorul.
                    "In functie de calitatea, obiectivitatea si legalitatea acestor clarificari, Autoritatea de Supraveghere Financiara poate face demersuri de verificare a modului in care societatea Astra Asigurari intelege sa ii despagubeasca pe cei care fac obiectul dosarelor de dauna", se arata in comunicat.

                    Ulterior, ASF poate aplica sanctiuni gradual si progresiv, care merg de la avertisment si amenda, pana la suspendarea si interzicerea emiterii de polite RCA de catre societatile de asigurari, potrivit Legii nr.32/2000 privind activitatea de asigurare si supravegherea asigurarilor.
                    Oricum Astra e firma protejata si nu va pati absolut nimic. Din actionariat fac parte indirect, persoane importante.
                    Last edited by mr.K; 9 July 2013, 15:24. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Merg si altii nu doar Allianz doar ca si ceilalti sunt tot cam la fel de scumpi: Generali e cam pe acelasi picior cu Allianz, Uniqa iar sunt ok si sunt ceva mai ieftini.
                      Pentru cateva sute de euro in plus la suma asigurata mai bine vorba lui mr.k ramai cu Groupama pe care macar ii stii seriosi.

                      Cu suma asigurata vorbesc din experienta(nefericita)a unei daune totale unde pana la urma nu au mai contat atat de tare 3-4-500 euro in plus sau in minus la suma asigurata iar la dauna totala nu ajungi atat de des(de preferat deloc) cum poti in schimb sa ajungi cu o aripa/usa indoita, o bara rupta, un far/stop spart.
                      Last edited by god; 9 July 2013, 23:04.
                      ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                      Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                      Comment


                      • Multumesc.

                        Multumesc pentru parerile voastre. Apreciez raspunsurile din partea unor colegi care par seriosi si bine informati.
                        Mai mult decat atat am fost ieri la reprezentanta Dacia din orasul meu, acolo unde imi fac si reviziile si reparatiile etc. Au si centru de constatare daune unde vin inspectori daune de la diversi asiguratori. Am intrebat direct cu ce asiguratori lucreaza bine si cu care au probleme. M-am lamurit instant sa stau cuminte la Groupama ca ceilalti mentionati de mine au destule bube-n cap.
                        Euroins fac figuri la plati si la aprobarea dosarelor, orice numai sa nu plateasca, ASTRA aduc ei piese, de nu se stie unde, pentru reparatii, etc...
                        La fel, mi s-a recomandat Allianz, Generali, Uniqa...sunt ok dar mai scumpi.
                        Sa vad totusi poate mai umbla la pret si Groupama ca am deja 3 ani de Casco si 2 de Rca la ei.
                        Am observat ca au niste excluderi, de exemplu nu despagubesc avarii produse "in afara drumurilor publice" pe cand alde Astra aveau si asa ceva inclus. Ce spuneti de aceasta optiune? Abia luni ma mai gasesc cu agentul de la Groupama si o sa il intreb de asa ceva.

                        Comment


                        • E foarte buna optiunea daca mergi la peste cu masina, sau daca mergi pe munti cu ea.
                          Daca nu te aventurezi, n-ai nevoie. Daca da, atunci cam nasol.
                          TOtusi, nu stiu daca parcarile supermarketurilor sunt drumuri publice. Ma poate lamuri cineva?
                          Ms.

                          Comment


                          • TOtusi, nu stiu daca parcarile supermarketurilor sunt drumuri publice. Ma poate lamuri cineva?
                            Nu sunt. La unele scrie ca e proprietate privata drumul, de cum intri, la altele nu. Unele drumuri de acces ale supermarketurilor au si sensuri giratorii.

                            Comment


                            • Deci alta problema simpatica daca te busesti in parcarea unui supermarket.
                              Minunat.

                              Comment


                              • Originally posted by Cezar View Post
                                TOtusi, nu stiu daca parcarile supermarketurilor sunt drumuri publice. Ma poate lamuri cineva?
                                Ms.
                                Eu as spune cam DA, in unele cazuri.
                                Parcarile sistematizate, ale supermarcheturilor, semnalizate prin indicatoare de circulatie, ce sunt?
                                Indicatoarele nu se monteaza EXCLUSIV pe drumurile publice?
                                Adica acolo nu actioneaza legea circulatiei?
                                Last edited by IancuMIC; 11 July 2013, 13:28.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google