Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dupa ce termin cu rata la masina(mai am 7 rate) ma costa in jur de 100 lei casco lunar. in 3-4 ani dau cat face masina
    Pana trec 4 ani, se poate ca la o furtuna peste 2 luni iti pica un pom pe ea si ramai sa te certi cu primaria din pozitia de pieton. Ba le vei plati si impozitul pe masina.
    Asta e rostul CASCO, sa elimini neprevazutul. Ca un motiv rational de a plati niste bani siguri pentru niste evenimente posibile dar mai putin probabile, nu exista

    Comment


    • atunci ma mai gandesc. poate ai dreptate.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Pana trec 4 ani, se poate ca la o furtuna peste 2 luni iti pica un pom pe ea si ramai sa te certi cu primaria din pozitia de pieton. Ba le vei plati si impozitul pe masina.
        Asta e rostul CASCO, sa elimini neprevazutul. Ca un motiv rational de a plati niste bani siguri pentru niste evenimente posibile dar mai putin probabile, nu exista
        sunt multe care nu acopera caderi de copaci, grindina..etc unele nu acoperra nici vandalismul...

        Comment


        • Asta e rostul CASCO, sa elimini neprevazutul. Ca un motiv rational de a plati niste bani siguri pentru niste evenimente posibile dar mai putin probabile, nu exista
          Pana la urma asta e sensul unei asigurari, fie Casco, fie RCA; nu te asigura nimeni pentru un eveniment deja petrecut.

          @B997NDL
          Nu asigura ca nu platesti pentru asta; cu asigurare de 2 lei nu poti avea tot ce iti doresti.
          Eu am reparat pe Casco la Omniasig si ...loviturile de grindina; vandalismul e de asemeni o optiune pe care trebuie sa o platesti, pentru ca nu se incadreaza la evenimente rutiere.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            sunt multe care nu acopera caderi de copaci, grindina..etc unele nu acoperra nici vandalismul...
            La Groupama de exemplu ai multe trepte de asigurare. Alegi nivelul de asigurare care te satisface, Extreme sau Moto Complet sigur te vor multumi.
            Probabil ca si la ceillalti asiguratori ofera conditii similare, doar ca nu cunosc eu ca sa te lamuresc.

            M-am uitat pe oferta si vad ca cel mai de jos nivel de asigurare e Arret
            O sa fii asigurat pentru avarii produse de calamitati, incendiu, trasnet, explozie, accidente rutiere, asistenta rutiera Basic si cam atat. Orice avarie produsa de un copac ce cade pe masina ta, vandalism, furtul autovehiculului, sunt probleme ce le vei rezolva tu, care ai ales sa platesti mai putin.
            Last edited by mr.K; 2 August 2013, 08:46. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Candva era si cazul sa se intervina.
              Cati dintre voi si-au revopsit masina pe Casco, asa aiurea, pt 3-4 zgarieturi?
              Cati dintre voi si-au schimbat barile fata/spate cu unele modele mai frumoase?

              Cand toata lumea fura, mecanismul se duce de rapa.

              Comment


              • Cum am finalizat problema deschisa la postul 502:
                Dupa ceea ce am discutat pe forum (multumesc iar colegilor), la service si cotrobait un pic pe net, am discutat cu agentul de la Groupama si am ales cea mai potrivita varianta de asigurare, pentru nevoile mele:
                - 15 mil/an, valoarea asigurata 255 mil,
                - varianta de asigurare Extreme plus cateva clauze speciale: elemente vitrate, jante si anvelope, asistenta rutiera Basic, si ... "in afara drumurilor publice"!
                - fara nci o fransiza, nici la dauna totala nici la partiale.
                E ok pentru mine.
                Se putea mai scump, cu clauza de asigurare a pasagerilor, a marfii, apa la motor...
                Sau mai ieftin: cu fransize, fara clauze speciale, etc.
                Am mai lamurit si cele doua probleme aberante:
                - asigurarea isi face efectul in parcarile private, la supermarket...politia are alte reguli (specifice). Deci masina e asigurata chiar si fara clauza "off-road". Acum daca am si asta masina este asigurata si daca merg pe forestiere la munte sau pe diguri la pescuit, etc.
                - daca pica pomu'....eu sa fiu sanatos ca masina e asigurata, iar problema pomului se pune cam asa: daca a batut vantul si a cazut pomu...asta e, paguba lor. Daca am taiat eu pomu sa cada pe masina...belea...e problema mea. Cam asa functioneaza treaba si eu zic ca e corect.

                Comment


                • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                  Am mai lamurit si cele doua probleme aberante:
                  - asigurarea isi face efectul in parcarile private, la supermarket...politia are alte reguli (specifice)..
                  A crezut cineva, ca asigurarea nu-si face efectul in parcarile unui supermarchet?
                  Sa fim totusi cu picioarele pe pamant; ori fi ei asiguratorii, mai zgarie-branza, dar nici chiar asa.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Raspundeam colegului mr.K (pg.27, post 521).

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      A crezut cineva, ca asigurarea nu-si face efectul in parcarile unui supermarchet?
                      Sa fim totusi cu picioarele pe pamant; ori fi ei asiguratorii, mai zgarie-branza, dar nici chiar asa.
                      Ia rasfoieste contractul ala si sa vezi cum scrie ca nu acopera daunele din afara drumurilor publice.

                      Comment


                      • L-am citit si rascitit.
                        La cap. Excluderi, lit.i.(asig. la Omniasig)
                        pagubele s-au produs ca urmare a utilizarii autovehiculului pe drumurile publice inchise circulatiei publice, care prezinta un pericol iminent de avarie a autovehiculului sau ca urmare a utilizarii autovehiculului pe sectoare de drum destinate exclusiv circulatiei altor categorii de vehicule
                        Asta fiindca n-am lamurit, inca, daca parcarile supermarcheturilor sunt sau nu drumuri publice, desi am dorit sa clarificam la vremea respectiva aici.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Eu m-am lamurit, in sensul ca parcarile supermarketurilor si diversele alei au avizul politiei rutiere pentru indicatoarele rutiere instalate si regulile de circulatie stabilite. Deci asigurarile sunt valabile.
                          Last edited by mr.K; 5 August 2013, 08:25.

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            L-am citit si rascitit.
                            La cap. Excluderi, lit.i.(asig. la Omniasig)

                            Asta fiindca n-am lamurit, inca, daca parcarile supermarcheturilor sunt sau nu drumuri publice, desi am dorit sa clarificam la vremea respectiva aici.
                            Situatia ai clarificat-o.
                            Eu vorbesc din experienta proprie in ceea ce priveste colaborarea avocatiala pe tema de asigurari, si iti pot spune ca exista ceva dosare in care asiguratorii nu platesc, deoarece nu considera parcarile private ca fiind drumuri publice.

                            Comment


                            • Eu chiar sunt curios daca e cineva, din baietii de pe forum, care a platit cu banii sai, desi era asigurat, o reparatie in urma unui eveniment rutier, produs in parcarea unui supermarket, sau in parcarea unui hotel, in concediu fiind, de exemplu.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Din baietii de pe forum nu stiu, dar eu stiu cazuri unde nu s-a despagubit, iar respectivul nu a urmarit in instanta procesul!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google