Cu ce asigurator ati incheiat polita CASCO?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan ambition 2005 am platit 1000 de lei pe un an, plata in avans, fara fransize si cu vandalism. 2600 euro suma asigurata, mai bine decat la astra unde aveam 3 ani fara dauna....
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      Cu tarifele cum stau?; ca la Omnia, Generali, Groupama am vazut.
      adica ce ai vazut ? zi-ne si noua. cat mai sunt tarifele ?
      cred ca s-au saturat si aia de "vandalisme" la cate vopsiri totale au facut.
      si eu tot de aia as face un casco, fiindca altfel nu cred ca merita.
      am inteles ca la groupama ar fi cca 1500 pe an ?! daca mai e si cu fransiza...
      @einstein
      dar si sa dai 1000 de lei odata... mi se pare cam aiurea

      Comment


      • am inteles ca la groupama ar fi cca 1500 pe an ?! daca mai e si cu fransiza...
        Au si fara fransiza. Groupama are multe clase de asigurare, discounturi daca mai ai si alte asigurari la ei. Nu poate sa-ti spuna careva vreun pret corect, doar sa dea cu presupusul.

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          adica ce ai vazut ? zi-ne si noua. cat mai sunt tarifele ?
          Pai la masina mea, la Groupama ~1500lei-fara fransiza , la Astra ~1000lei, la Generali >2100, la Omniasig ~1400 cu fransiza; astept si oferta de la Uniqa.
          Suma asigurata difera de la un asigurator la altul; la Omnia e cea mai mare devalorizare, adica ~4100E. Vorbim de Casco ce acopera majoritatea riscurilor, inclusiv vandalism.
          Inca prospectez piata.
          Last edited by IancuMIC; 7 November 2013, 14:15.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • eu nu prea stiu cum merg treburile cu vandalismul. cum le dovedesti ca nu ti-ai facut-o singur, sau cum demonstreaza ei ca tu ti-ai vandalizat-o ?
            sau daca mai ai mici infundaturi de la pietricele sau alte portiere, le repara sau dau cu vopsea peste ele ?
            pentru asta ar merita un casco.

            Comment


            • Originally posted by B997NDL View Post
              dar si sa dai 1000 de lei odata... mi se pare cam aiurea
              In rate dadeam 1100, era mai bine? Oricum n-am facut credit sau spar pusculita de banii aia.
              Iancule, nu te bucura prea mult de suma mare asigurata, inseamna doar ca plaesti cota de prima mai mare, nu servici mai bune sau despagubire la intreaga suma in caz de dauna totala.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Treaba cu suma asigurata e buna doar in caz de dauna totala (Doamne fereste pe toata lumea); nu ma bucur nici nu disper, doar constat.
                La Groupama a iesit suma asigurata >5.100E. (Pachetul Extreme).
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • 946 ron la asirom am facut in sepembrie, fara fransiza. ambition din 2007 suma asigurata 3200euro
                  http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    astept si oferta de la Uniqa.
                    Varianta Premium de la Uniqa spune asa; 324E, pentru 4500E suma asigurata. Fransiza 10% doar la dauna totala.
                    Mâine am întrvedere cu cei de Omniasig, sa vedem ce pot sa obtin; pana in prezent n-am a le reprosa decat fransiza obligatorie de 100E, la fiecare eveniment, pe care o impun ca obligatorie din acest an.
                    OFF.
                    Sumele obtinute de la diferiti asiguratori au rezultat in urma cererii de oferta, ieri si astazi, pentru masina mea; asta pentru a evita confuziile si unele posturi tendentioase. Nu presupun, deci...
                    Last edited by IancuMIC; 7 November 2013, 18:25.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Incearca si allianz direct .ro
                      Iti calculezi singur politele rca si casco introducand datele masinii si ale tale.

                      Eu acolo am obtinut cea mai mica oferta pentru RCA+CASCO care a depasit cu mult concurenta.

                      Pentru poze la casco m-au trimis la o agentie Allianz Tiriac, iar politele mi le-au trimis prin Fan Courier.

                      Comment


                      • Am facut-o deja, inca de aseara. Suma destul de buna, ~1250 lei; fransiza 0.5% din suma asigurata, respectiv 4950E, DAR, nu mai putin de 450ron; asistenta rutiera, accidente persoane, optional. Fransiza 0 in caz de dauna >7000ron, furt sau dauna totala.
                        Cam asta e cu Allianz.
                        Last edited by IancuMIC; 8 November 2013, 09:56.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Incearca si allianz direct .ro
                          Si CASCO ti l-au oferit cu fransiza, nu?

                          CASCO fara fransiza la Allianz nu se incheie online ci doar la un sediu de-al lor.

                          Eu acolo am obtinut cea mai mica oferta pentru RCA+CASCO care a depasit cu mult concurenta.
                          Si Groupama ofera reduceri daca ai CASCO si RCA la ei. Sau alte asigurari, cum ar fi pentru locuinta.

                          Probabil ca si alti asiguratori procedeaza la fel.
                          Last edited by mr.K; 8 November 2013, 09:58.

                          Comment


                          • Da cu fransiza. Sunt obisnuit de mult cu fransiza de 450RON.
                            Diferentele intre fransiza si fara sunt in general 2-3 fransize in plus la pret.

                            La Groupama aveau scoruri mai mari pe pachet RCA+CASCO.

                            L.E. Hai ca m-am trezit si vorbesc pe langa.
                            Nu era vorba de CASCO pentru Logan unde se poate schimba situatia, ci pentru o masina mai scumpa.
                            La Logan am renuntat la Casco. La 8+ ani nu mai merita.
                            Last edited by madhorsefuzzy; 8 November 2013, 15:15.

                            Comment


                            • La 8+ ani nu mai merita.
                              Oricum de la 10+ ani nu iti mai asigura nimeni masina pe CASCO.

                              Dar la 8+ suma pentru CASCO e suficient de mica incat sa merite. Gandeste-te ca indiferent ca masina e veche, piesele de ce pun pe ea sunt noi.

                              Comment


                              • Pai mi s-a oferit asa: 1600RON pentru 9000RON asigurati cu o fransiza de 450RON.
                                Pai cu 2 evenimente de suma platita 2500RON vopsesc toata masina.
                                Iar daca e vorba de caroserie ... o sa vad si eu cum e cu dezmembrarile.

                                Am colegi de serviciu care nu au platit CASCO la masini gen BMW luate de noi din RO decat in primul an. Ce imi spun acum dupa 6 ani? Am un buffer in banca de vreo 5-6000EUR pentru reparatii pe care altfel ii plateam la CASCO.

                                Totul tine de risc si de cohones. ;)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google