Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    prin BRD avans 0
    Valoare masina 10905 euro
    Comision dosar 1420 lei
    I rata CASCO 104.2 lei
    Rata + Casco 690 lei/luna
    84 Rate
    Nota Rata+CASCO include si comisionul lunar de 20 lei
    Am facut conventie cu banca si o vireaza automat din contul de card (cardul de salariu), nici macar nu trebuie sa merg la banca ca sa platesc
    In anul al doilea Casco scade la 98 lei/luna, iar in ultimul an la 78 lei/luna
    Casco e full cu fransiza 0, indiferent de eveniment
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • #92
      CASCO prin Omniasig ?
      LOGAN KISSFM 1.5 DC 85CP

      Comment


      • #93
        si casco si RCA prin Omniasig...
        RCA 438 lei/an
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • #94
          RCA 438 lei/an? Mult prea scump.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #95
            credit auto la brd
            masina: 10700 euroi
            avans 0
            perioada: 120 de luni
            rata lunara: 580 ron (rata asigurare cont gestionare cont casco si inca ceva)
            oricum in 2 ani o platesc toata...dar momentan nu s`a putut

            Comment


            • #96
              aaa..legat de rca 241 ron pe an...438 mi se pare exagerat de mult

              Comment


              • #97
                astea erau tarifele din noiembrie cand am luat masina 460lei/an 438 cu reducere ca l-am platit in avans, daca stiam ca dupa vin si ei in randul lumii faceam numai pe 6 luni... dar nu imi pare rau ca la vara m-as duce o fuga prin Moldova si la mare la bulgari, iar cartea verde are asigurare de furt indiferent de tara, inclusiv alea 3-4 tari pentru care nu se baga firmele de asigurari MD Ukr BG
                asta e...
                vorba aia: "pierzi, castigi, negustor te numesti"
                sigpic
                Ambition 1.5 dc

                Comment


                • #98
                  eu tot in rate am luata masina, in iunie 2007, a costat aproximativ 9657 de euro (ceva de genul acesta...), e un laureat diesel, rata pe 120 de luni, cu avans 0, si rata lunara undeva la 495 de lei, cu tot cu CASCO, la BRD, ceea ce mi se pare super ok. casco la omniasig, deja am folosit asigurarea (parbriz spart), totul a fost ok... RCA la BCR cu 280 de lei pe an... e un credit special auto, am vrut sa iau credit de nevoi personale (ma gandeam sa nu mai fie nevoie sa platesc casco, de asta voiam credit de NP), dar rata era cam la fel si am optat pt credit auto... banii mi se iau de pe card toti, si rata si asigurarea, deci numai sa am bani acolo ca treaba merge fara sa stau la cozi!
                  mi se pare super ok, initial ma gandeam la un SH, dar avand in vedere creditul, in cazul aparitiei unei probleme la masina SH, nu prea mai voiam sa mai scot si alti bani pt eventuale reparatii... asa ca pentru nivelul nostru de trai, cred ca un logan nou e super-ok. cum mai zicea cineva, daca aveam banii astia in buzunar, ii dadeam pt o alta masina mai de firma sau poate o casa!
                  1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                  Comment


                  • #99
                    eu am leasing la RCI LEASING ROMANIA IFN , mi se pare acceptabil , la un prestige am dat avans 2500 si masina o costat 10.500 ( garantie extinsa , vopsea metalizata , airbaguri laterale ) si suma finantata ii de 8.000 de euro , pt asta platesc 245 de euro/luna inclusiv casco pe 4 ani , dobanda ii undeva la 1200 pe toti 4 ani , daca iti recuperezi TVA-ul de 19% scoti aproape 2000 , eu zic ca ii rentabil
                    Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                    Comment


                    • Eu am luat-o in septembrie 2006,tot prin credit BRD.Masina a costat 8440E~29670ron,si am o rata de 401ron fara casco.Rata totala in jur de 500.Uitasem...credit pe 10 ani.

                      Comment


                      • Originally posted by Vicol Gabriel View Post
                        Eu am luat-o in septembrie 2006,tot prin credit BRD.Masina a costat 8440E~29670ron,si am o rata de 401ron fara casco.Rata totala in jur de 500.Uitasem...credit pe 10 ani.
                        scump... eu masina am luat-o in iunie 2007, dci laureate de 70 de cai, pret 9657 de euro, (aproximativ 32000 RON), tot pe 10 ani, fara avans, si am rata asa: la banca rata propriu-zisa este de 4.056.000 lei, comision banca 15 RON, iar casco 240RON/ 3 luni la omniasig, deci undeva tot la 500 RON pe luna.
                        acum din cate am vazut pe brd.ro, comisionul lunar e de 20 de ron, dar au scazut taxa aia de credit, sau cum s-o numi; eu am dat 1200 ron, acum e 800. insa o scot ei din comisionul dosar! si am mai vazut ca si dobanda e mai mare... eu am luat cu 8.9 si acum e 10.9 ....
                        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                        Comment


                        • parerea mea e ca ai dat mult pe masina huzzy1981... iar ceea ce te ars pe tine la pret a fost motorul dci...

                          Comment


                          • Originally posted by julianno View Post
                            parerea mea e ca ai dat mult pe masina huzzy1981... iar ceea ce te ars pe tine la pret a fost motorul dci...
                            vad ca nu prea stii preturi, configuratii... apropo, sunt si mai scumpe, stii? (scuza-mi ironia....) iar pt un diesel se merita....daca intri la configurator pe dacia.ro, o sa vezi ca un laureat dci costa 9655 de euro, plus 2 euro nu mai stiu ce.... cu vopsea metalizata...deci asta e pretul, iar mie mi-a convenit. si cine a zis ca m-a "ars" motorul diesel? am facut un calcul la dieselvs benzina... intra si vezi cum se amortizeaza diferenta de pret....
                            deci prietene, asta e pretu`....
                            initial am vrut un diesel de baza; sa te plimbi cu 4,5% cred ca se merita, nu? stiu la dacia veche cum e sa ii bagi benzina cu tancu`, deci te rog, nu imi spune...dar cand am vazut ca pot mai mult, de ce nu?
                            deci eu cred ca am dat exact cat face, nici mai mult, nici mai putin!

                            apropo, tu de cand o ai si cat platesti la ea, sau ai luat-o cash? putem lua atunci un laureat plus daca nu ma insel, cu 8700 parca, dar am vrut diesel, si numai cine nu are nu stie cum e...
                            1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                            Comment


                            • huzzy1981: pai tu peste 9 ani si 11 luni , tu o platesti ca si noua si ea nu mai valoareaza nici 3.000 de euro , plus ca la 10 ani te usuca cu dobanda !!
                              Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                              Comment


                              • Originally posted by Lucianitos View Post
                                huzzy1981: pai tu peste 9 ani si 11 luni , tu o platesti ca si noua si ea nu mai valoareaza nici 3.000 de euro , plus ca la 10 ani te usuca cu dobanda !!
                                1. dar cine a zis ca o voi plati in timp de 10 ani? creditul e pe 10 ani, dar o sa o achit mai devreme... am facut asa sa platesc acum mai putin.
                                2. in timp, banii se devalorizeaza.... deci peste 2-3 ani rata la masina o sa fie mult mai usor de "simtit", iar faptul ca imi convine acum cat platesc pe luna, cu siguranta o sa imi convina si peste 2 ani; iar banca te "ajuta"; ea nu tre sa traiasca? daca am strange bani de masini din salarii, nu numai ca nu am avea masini, poate nici frigidere!
                                ia fa tu un calcul si zi-mi in cat timp strangi 9000 de euro sa iti cumperi masina, fara banca, la un salariu, sa zicem, de 12,5 milioane (am impresia ca asta e salariul mediu pe economie) din care mai ai si altele de platit (o factura la mobil, o iesire in oras, haine, prostii de astea, nu zic de chirie, intretinere, ca deja e prea mult )si apoi mai discutam despre dobanzi, plati, cat costa masina, daca ti-o poti permite, etc.
                                1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google