Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am leasing la masina si am de gand sa o achit integral dar se percepe taxa de achitare anticipata de 3,2,1%in fuctie de anul in care platesti masina sa fi sigur ca o sa ai si tu astfel de comision mai mare sau mai mic in functie de banca eu am dat 50% avans si mai am de plata 2,5 ani am facut leasin pe 4 ani .
    Last edited by darksid3; 11 February 2009, 21:44.

    Comment


    • da dupa ce am citit pe aici ma consider un caz fericit ,am un preference din 2007 diesel pretul de achizitie 8.800 euro si un imprumut la BRD pe 10 ani cu o rata fixa de 420 de lei +casco pe care il platesc lunar in valoare de 90 de lei dar sigur stiti ca, casco scade de la an la an in functie de vechimea si valoarea masini ,bine inteles ca cum fac cumva o sa o achit in intregime si o sa o vand si o sa imi cumpar tot logan si bine inteles DIESEL.

      Comment


      • Originally posted by BeciAcustic View Post
        Masina a costat 8800 euro din care am dat rabla la programul de fidelitate unde s-au scazut 800 euro + am mai dat eu 3000 lei. Rata este pe 10 ani si am 698Lei/luna cu tot cu casco (130Lei/luna). Daca nu ar fi casco rata ar fi acceptabila. Asta e... oricum intentionez sa o termin mai repede rata.... undeva la 4-5 ani....sper... astept niste bani mai multi de pe undeva si ii bag la masina...dupa 4 ani nu imi opreste nici un comision de lichidare a masinii... acum sa vedem ce o sa fie...
        Ar fi accetabila!? 698-130=568leix120luni=68160+3000lei=71160+800x4.3lei= 74600lei
        8800x4.3=37840lei
        diferenta=36760! Da e bn k e rata in lei, nici dobanda nu e de speriat pe 10 ani!
        In euro dobanda e mult mai mica dar te darama cursul euro!Si la tn daca scade euro pierzi daca ai rata in lei!

        Originally posted by gelica75 View Post
        da dupa ce am citit pe aici ma consider un caz fericit ,am un preference din 2007 diesel pretul de achizitie 8.800 euro si un imprumut la BRD pe 10 ani cu o rata fixa de 420 de lei +casco pe care il platesc lunar in valoare de 90 de lei dar sigur stiti ca, casco scade de la an la an in functie de vechimea si valoarea masini ,bine inteles ca cum fac cumva o sa o achit in intregime si o sa o vand si o sa imi cumpar tot logan si bine inteles DIESEL.
        Din cate am vazut in contractul de casco scade numai val masinii (val asigurata)dar nu si val asigurari platita lunar!
        Last edited by VIS87; 11 February 2009, 21:14. Reason: Automerged Doublepost
        KISS FM ALBASTRU 1.6[url=http://www.userbars.be][img]http://img13.imageshack.us/img13/1200/20

        Comment


        • inseamna ca te-a prostit firma de asigurari eu am casco la asiban si in primul an aveam rata lunara la casco de 1.050.000 de lei vechi acum am 900.000 de lei vechi si asa mai departe conform scadentarului aceasta scade in fiecare an si plus de asta nu am franciza ,anul trecut am gasit luneta sparta in parcare si am facut-o pe casco si nu ma costat nimic in plus .

          Comment


          • Al meu e cu rata la brd 10 ani, 675 pe luna din care parca 510 rata +30 comision brd+145 casco=aprox....asigurare casco la omniasig, valoarea primei de casco este constanta tot creditul dar despagubirile scad de la an ala an....1an-100%,2an -90%....si tot asa o sa incerc sa platesc in ani mai putini si poi fac alt casco la valoarea masinii asa cum ar fii normal, ca doar nu platesc casco la banii de la banca..
            AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

            Comment


            • Originally posted by gelica75 View Post
              inseamna ca te-a prostit firma de asigurari eu am casco la asiban si in primul an aveam rata lunara la casco de 1.050.000 de lei vechi acum am 900.000 de lei vechi si asa mai departe conform scadentarului aceasta scade in fiecare an si plus de asta nu am franciza ,anul trecut am gasit luneta sparta in parcare si am facut-o pe casco si nu ma costat nimic in plus .
              Intr-un fel bine spus ''prostit'' dar din pacate in 2008 cand a fost facut contractul am prins si cu franciza si rata casco fixa pe toata perioada contractului (48 de luni).Din cate am citit chiar daca achiti ratele de leasing mai devreme casco obligatoriu il platesti 48 luni!
              KISS FM ALBASTRU 1.6[url=http://www.userbars.be][img]http://img13.imageshack.us/img13/1200/20

              Comment


              • [QUOTE=VIS87;254676]Ar fi accetabila!? 698-130=568leix120luni=68160+3000lei=71160+800x4.3lei= 74600lei
                8800x4.3=37840lei
                diferenta=36760! Da e bn k e rata in lei, nici dobanda nu e de speriat pe 10 ani!
                In euro dobanda e mult mai mica dar te darama cursul euro!Si la tn daca scade euro pierzi daca ai rata in lei!


                Sunt constient ca la sfarsit voi da mai multi bani decat este masina dar asa sunt ratele.. si vor fi mereu. Cat despre euro.. nu cred ca ma voi pacali pentru ca nu cred ca mai scada sub 4,2 lei sau MAXIM sub 4,00 lei.... deci ... e bine... la TV se preconizeaza sa ajunga la 4,7 ... si atunci am un mare avantaj..... Sa vedem.... oricum nu ma influenteaza cu nimic.... rata e acceasi.!
                Intalniri Logan Club Constanta:
                In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
                Ptr detalii : 0723.955.045

                Comment


                • Euro nu se poate sa ajunga la 4,7 ca i omoara pe oameni ce au credit si leasing in euro la fel si la utilitati care sunt toate calculate in euro!

                  Comment


                  • Iti dai seama ca nici eu nu as vrea sa creasca euro ... dar asa anunta la stiri pe realitatea daca nu ma insel intr-o zi ... ca v-a creste euro probabil pana la 4,7 ... urmaream atunci cursul euro chiar in saptamana cand am laut masina...eu am luat masina la cursul 4,29 lei....sa speram ca ramane asa ca sa nu dea pe nimeni peste cap.... Numai Bine... si ... ne descurcam noi cu ratele...
                    Intalniri Logan Club Constanta:
                    In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
                    Ptr detalii : 0723.955.045

                    Comment


                    • Si eu am avut ceva noroc.
                      Preferance diesel 1,5 cu vopsea metalizata, luat in martie 2008 prin credit BRD ( 10,5 % promo ) cu dobanda fixa pe 10 ani.
                      Pret 8900 din care mi s-a scazut prin programul de fidelitate 500 si inca 168 cadou taxa de prima inmatriculare.
                      Ramas de plata aproximativ 8200, curs euro in ziua respectiva 3,67
                      Rata lunara 430 + 70 casco pe fiecare luna = 500 ron pe fiecare luna.
                      Daca as fi cumparat acum as fi platit in plus aproximativ 4800 lei numai ca sa acopar variatia de curs a euroiului. Daca ar fi fost prin programul rabla de acum cei 3800 lei nu acopereau nici macar cresterea euro, + dobanzi mai mari, si se mai intreaba uzina Dacia de ce nu mai au vanzari.
                      Asta este partea buna, iar partea rea care este de fapt greseala mea: am ales preferance , mare mare greseala ca nu are aer conditionat si m-am zgarcit pentru cateva sute de euro. M-am zgarcit pentru ca ma apropiam de limita de creditare, dar ce mai conta ceva in plus.
                      Cine face ca mine, ca mine sa pateasca

                      Comment


                      • Eu am luat-o pe 7 ani si platesc lunar rata la BRD 900 lei cu tot cu casco

                        Comment


                        • Logan 1,6 mpi MCV full + GPL pret la 18 .DEC.2007 =11.700 euro, Avans 30% leasing ....rata lunara 171 euro,valoarea reziduala inclusa in rata, casco 129 ron luna + asigurare RCA gratuita timp de 5 ani.
                          - Singurul inconvenient este acela ca euro a urcat asa mult.Sper sa reusesc sa o achit in acest an chiar daca va fi dificil.
                          Am 45 000 de km cu masina si nu am avut probleme tehnice de nici un fel pana acum.
                          Nu imi pare rau ca am ales LOGAN MCV.
                          Last edited by adonis33; 19 February 2009, 22:45.
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • sal

                            Eu am laureat 1.4 7800 ( sau 7900 ) numai stiu , am luato acuma 9 luni platesc in jur de 800 ron + 130 Casco pe 3 ani fara valoare reziduala si avans 1500 daca nu ma insel . Astept o parere

                            Comment


                            • Originally posted by adicata2003 View Post
                              Eu am luat-o pe 7 ani si platesc lunar rata la BRD 900 lei cu tot cu casco
                              jeez nu stiu cum ai tu asa rata mare si pe 7 ani , mi-i se pare enorm , eu am dat 25 % avans pe 4 ani leasing cu cu casco in rata platesc 216 euro tot asta vine putin peste 9 mil . Probabil ca leasingul e mai avantajos.... ca vad ca la tine e pe 7 ani inseamna ca nu e leasing...
                              ''M-am certat si cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat''. (Gigi Becali)

                              Comment


                              • Cred ca ca mai e o diferenta. Eu am luat-o cu avans 0. Dupa primul an mi-a mai scazut rata cu cativa zeci de lei. Vreo 30 lei. Asta din cauza casco-ului.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google