Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • auto nesti nu va oblig sa cumparati consumabiilele de la noi pret manopera 120 lei acuma daca o fi pe ora tehnologica sau altfel voi reveni ulei 10-40 mobil semisintetic magazin vitan mai scump,110lei filtru ulei 19 lei,filtru aer 42 lei = garnitura buson aia cred ca a fost gratis filtrele origine total 170lei

    ma obligau intre ghilimele astia de la meridian sa fac asig. oblig. la omniasig masina in leasing pers. juridica 11oo lei apoi am intrebat da alte firme nu aveti aveau bcr, bta diferenta e la bani bcr-720 lei bta- 540 dar nu aveau chitantier la bta am facut la bcr

    intre timp am descoperit ca am cumparat mercedes nu logan la mercedes intra 9 litri de ulei si nici chiar patronii nu fac revizia la mercedes

    cu ratele greu in aceeasi luna ;rata 700lei+ asigurare casco400lei;+asigurare obligatorie[ au cerut 11oo; am dat 740+ revizie anuala [au cerut 1100, m-am dus la nesti nu vreau sa fac reclama, cerut 120 lei+ ulei si filtre 170 cumparate de la magazin pt. ca cel de acolo mi-a zis ca nu ma poate obliga sa cumpar de la magazinul lor [fair play]
    Last edited by petcu romulus; 18 May 2009, 23:07. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • logan mcv 1,6 mpi +gpl decembrie 2007 ;55 000 km.....ultima revizie la 20.000 km si de atunci nu am mai dat pe la DACIA SERVICE.Imi schimb singur uleiul si filtru de aer la fiecare 10.000 km.Am testat toate tipurile de ulei dar cel mai bun ramane Dacia OIL va asigur.Ratele le platesc destul de greu dar deocamdata cei de la IMPULS_Leasing nu zic nimic daca platesc o data la 2-3 luni rata.Cred ca in parcul lor nu mai au loc de masini luate de la cei care nu mai pot plati ratele asa ca......mai bine te lasa sa platesti cand poti decat sa mai aduca o masina in curte.Cred ca masinile mai vechi de 2-3 ani cu greu isi vor mai gasi clienti in urmatori 10 ani,daca nu cumva vor ramane pe vecie in muzeul crizei economice ......
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • am o intrebare: vreau sa imi iau un logan (laureate cred) cu credit. e mai bine credit la ei? sau la alta banca ?ma refer doar ca pret,excluzand faptul ca daca faci la ei nu o poti vinde(sau asa am auzit). in prezent oferta include casco gratis in primul an. ce include acest casco? include asigurare in caz de furt sau vandalism? pretul casco mi-a zis un dealer ca e cca 130 lei pe luna...in afara de rata.acest pret creste in timp, in ani?

        Comment


        • La credit daca nu ai evenimente rutiere scade de la an la an!

          Comment


          • am o intrebare: vreau sa imi iau un logan (laureate cred) cu credit. e mai bine credit la ei? sau la alta banca ?ma refer doar ca pret,excluzand faptul ca daca faci la ei nu o poti vinde(sau asa am auzit). in prezent oferta include casco gratis in primul an. ce include acest casco? include asigurare in caz de furt sau vandalism? pretul casco mi-a zis un dealer ca e cca 130 lei pe luna...in afara de rata.acest pret creste in timp, in ani?

            Comment


            • nu stiam ca scade casco... de ex eu am foaia aceea de la credit cu rata de 698 lei pe toata durata creditului... deci nu vad cum s-ar putea modifica rata de la an la an....
              Intalniri Logan Club Constanta:
              In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
              Ptr detalii : 0723.955.045

              Comment


              • E mult mai bine ca sa iti iei un lucru cu banii in mana, ai bani iti iei lucru respectiv nu ai stai pe burta si mai strangi,eu unu nu am luat niciodata un lucru in rate :| cel mai bine este sa iti iei cu banii in mana sa sti ca e lucrul tau...nu m-as incurca , cu banca niciodata!!! (sper sa nu fi "jignit" pe nimeni asta e parerea mea personala)

                Comment


                • e parerea ta personala dar iti si permiti asta e clar daca ai avut ~10.000 euro cash, fiecare cu socoteala lui....
                  Intalniri Logan Club Constanta:
                  In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
                  Ptr detalii : 0723.955.045

                  Comment


                  • @ion_daniel esti parlamentar? La mine in casa intra 4000 lei lunar (eu si femeia, nu am copii) si nu pot sa strang nici un ban! Masina cu bani in mana iti iei ori daca ai vreo afacere de preferinta profitabila ori ti-o cumpara mama ca sa iei note buna la facultate! Parerea mea e sa stai pe burta pana strangi bani de o masina... si o sa mergi cu troleul toata viata!!!

                    Comment


                    • Daca te tot uiti la bani nu o sa faci nimica!

                      Comment


                      • daca intarzii cu o luna plata ratelor, ce se intampla?

                        Comment


                        • am terminat de platit acu vreo cateva luni, dar peste vreo luna, ma angajez ca recuperator de creante bancare.. deci faceti economie si platiti-va ratele ca nu vreau sa fiu nevoit sa va iau masina...
                          REMUS, DimSPORT, Eibach, Zexstar, SPARCO, Pioneersigpic

                          Comment


                          • Originally posted by D K G View Post
                            daca intarzii cu o luna plata ratelor, ce se intampla?
                            Platesti penalizari numai dupa 3 luni vine sa iti ia masina acuma depinde ce finantare ai ,la leasing asa este!

                            Comment


                            • Pentru rata la masina m-am lasat de fumat. FACETI UN CALCUL SI O SA VEDETI !!!
                              B 44 NWP

                              Comment


                              • Urmatoarea masina cash

                                Eu sa zicem ca ma descurc dar mi se pare creditul auto o idee proasta (dupa credit card si creditele de nevoi personale).
                                Viitoarea masina fie ea si Dacia Logan SH o voi cumpara cash.
                                Povestea e urmatoarea.
                                In martie 2008 aveam nevoie de o masina si m-am gandit sa fac credit. Aveam ceva bani de avans 2000 Euro si trebuia sa mai gasesc restul. Am facut credit auto la Raifeissen Bank (a fost cel mai ok credit auto posibil) pe 3 ani.
                                In urma diferentelor de curs valutar am pierdut cam 200 Euro (am luat cam 8900 Euro de la banca). Am stat cam mult timp la banca 1 saptamana sa aflu daca s-a acordat su nu .. am carat o gramada de acte .. never again.
                                In fine am platit masina (eu am facut transferul si nu ofiterul de credite or whatever) si tot eu a trebuit sa mediez intre dealer si banca.
                                La final am ramas cu o rata de 275 euro pe luna timp de 3 ani. Evident euro s-a dus in balarii si evident ca tot eu am platit mai mult.
                                Am platit in avans 3000 Euro si am mai micsorat rata (la 150Euro) dar de platit tot am de platit pana in 2011.
                                Intre timp .. masina a ramas fara capace la roti , a fost zgariata si s-a devalorizat cu peste 4000 de euro (nu mi-a venit sa cred).
                                Incep sa am din ce in ce mai mult respect pentru posesorii de Dacii vechi la care nu platesc credit. .
                                Personal imi voi plati masina pana in 2010 in toamna si apoi clar incep sa strang CASH pentru urmatoarea pentru ca efectiv e o idee proasta sa faci credit pentru o masina daca masina respectiva nu iti aduce bani (taxi ,transport marfa).
                                PS : Am aceeasi parere si despre leasing

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google