Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai am si eu 4 luni si scap,au trecut 3ani si 8 luni, abea astept!
    Am prins perioada in 2007 cand euro era scazut si a contat si asta!
    Sa fim cu totii sanatosi, ca asta e cel mai important, 3 luni nu am putut sa lucrez si numai eu stiu cum am facut rost de banii pentru masina pe langa alte multe cheltuieli, mai ales ca eram imobilizat, astea sunt niste lucruri care trebuiesc luate in calcul, insa cine se gandeste la asa ceva?
    ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

    Comment


    • f corect ! e f imp sa tii seama de cit poti duce intr-un moment neplacut , fara venituri constante... pe o per mai lunga sau ma scurta.

      Comment


      • Si eu mai am de tras la una din masini.mai am 1 an si scap.13 mil pe luna plus casco 3500 pe an
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Eu nu ma plang, totul e super. Mai sunt doar 7 ani de plata. Rata lunara e 465 RON.
          Acum, cum sunt somer (pana in februarie 2011) primesc de la stat 473 RON din care Boc isi rezerva pentru el 16%, asa ca iau si eu in mana 397 RON, pe care dati-mi voie sa va spun ca prima data l-am luat in mana dupa 3 luni de asteptare. Din banii astia imi platesc rata la masina, alimentez fara numar benzina de 5RON/L duc masina la revizii, i-am luat 4 anvelope noi de iarna, platesc tot ce trebuie si imi mai raman bani si de cadouri pentru craciun si bani de revelion si sa ma duc in Alpi la ski, dar nu inainte sa-mi cumpar un set nou de tot ce este nevoie pentru acesta. Daca stau sa fac calculul imi mai raman ceva banuti din INDEMNIZATIA asta de somaj, asa ca poate sa mai taie Boc ca nu v-a fi o problema!
          Important e ca EI sa fie sanatosi si bogati si sa fie linistiti, ca noi murim cu bucurie pentru buna starea lor!

          Comment


          • Bine macar ca mai poti fi ironic,mama lor de hoti!
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Daca fac haz de necaz, suport mai bine

              Comment


              • Asa este uneori nu se pot rezolva problemele imediat, dar se poate trece mai usor peste ele in felul asta !
                Iti doresc sa poti face fata cu bine acestei situatii si poate ca anul care vine va fi mai putin aspru cu noi romanii, sa gasesti un serviciu bun si din salariu sa poti face ceea ce spuneai mai sus si sa'ti mai si ramana ceva banuti daca se poate!
                In final avem nevoie de sanatate si celelalte se rezolva cu timpul !
                ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

                Comment


                • din pacate in tara asta este foarte greu....am citit postul tau de mai sus si ma gandesc ca in tarile normale poti face majoritatea lucrurilor enumerate de tine fara sa te gandesti daca iti mai raman bani de mancare dupa...sper sa gasesti un job cat mai repede!

                  Comment


                  • Va fi cumva. Nu a fost inca sa nu fie nici cum!
                    Mersi domnilor

                    Comment


                    • mda...eu mai am 3 ani si 940 cu casco si asigurarea de viata (in prezent) ...
                      la cat o sa ajunga la final..o sa ii pun alta sigla...)
                      sandero 1.4 owner

                      Comment


                      • cam nasol cu ratele eu am in franci elvetieni era mare afacere acu 3 ani cand am luat creditu da mam ars rau acuma ca mia crescut rata cu aproape 100 de lei deoarece a crescut francu f mult eu am dat pe masina 6700eur cred ca o sa ajung undeva in 8000
                        ala cu ned 4 sped ... sigpic

                        Comment


                        • mai am de tras 1 an 740 ron / luna + casco si alea ...alea.. necazu-i ca una m-am socotit cand am luat-o si alta au socotit base si boc ast vara

                          Comment


                          • la mine in 2008 prima rata a fost 786 si pana acum cum am zis si mai sus 940... macar e fixa in euro ..dar a crescut si TVA-ul asta...
                            sandero 1.4 owner

                            Comment


                            • bai ai dreacu basescu si cu boc astia vad ca ei sunt de vina incepand cu faptul ca s-a ars un bec pe strada pana la faptul ca i-au rupt aia mana lui vadim...ce ne mai place sa aruncam pisica!

                              Comment


                              • Originally posted by chitziman View Post
                                la mine in 2008 prima rata a fost 786 si pana acum cum am zis si mai sus 940... macar e fixa in euro ..dar a crescut si TVA-ul asta...
                                De ce te linisteste ca "macar e fixa in euro" ? E mare prostie. Deegaba nu ti s-a schimbat valoarea in euro, ti s-a schimbat valoarea in lei si in final asta conteaza, trebuie sa lucrezi mai mult pentru aceeasi euro. Atunci ar fi fost ok daca valoarea ratei in RON nu s-ar fi schimbat cum e de ex in cazul meu. Nici marirea TVA-ului si nici deprecierea leului fata de euro nu m-a afectat la rata lunara. Nu mi se pare de loc ok ca ti s-a marit rata lunara cu 154RON
                                Un minut nu m-am gandit cand mi s-a spus si varianta asta in RON a creditului auto. Nici nu vroiam sa aud de leasing sau rata in euro...am avut io asa o presimtire ca se va marii pretu la euro si atunci nu v-a fi ok...chiar si ca idee de baza mi se pare mai ok sa iei un credit in moneda nationala a tarii in care traiesti mai ales un credit cu rata lunara fixa, fiindca nu depinde de economia altor tari.
                                Last edited by DaniD; 7 January 2011, 23:32.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google