Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incidente din trafic-Accidente

    https://www.facebook.com/InfoTraficL...82851188574362. Din nou la Iasi,din pacate

    Comment


    • Sofer incepator, Golf 4 cu numere de BC. Cand esti incepator la 32 de ani, rezulta ca esti un ciumete care timp de 14 ani n-a putut sa-si ia permis din diverse cauze, neputinta, conditie sociala dubioasa, analfabetism.
      Cred ca, in zilele noastre, varsta la care iti obtii pemisul spune multe despre capacitatea de a fi un sofer bun.
      In zona aia superaglomerata vor mai muri oameni

      Comment


      • bine ca nu era cu numere de IS...ce ne faceam?

        Comment


        • Tot ce e posibil ca handicapatul sa fie iesean cu masina cumparata din BC si ramasa pe numele fostului proiprietar.
          Daca ai vrut sa fii ironic, zic sa te uiti bine dupa aia cu numere cu B, cei mai buni soferi din tara.

          Comment


          • nu stiu ca eu am de BG

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Cand esti incepator la 32 de ani, rezulta ca esti un ciumete care timp de 14 ani n-a putut sa-si ia permis din diverse cauze, neputinta, conditie sociala dubioasa, analfabetism.
              Cred ca, in zilele noastre, varsta la care iti obtii pemisul spune multe despre capacitatea de a fi un sofer bun.
              Eu am 50 de ani si 5 luni si am luat permisul la 49 de ani si 11 luni.
              Acuma sunt la birou si stau linistit, ca tocmai am aflat ca vine politia rutiera sa ma salte. Nu, n-am facut niciun accident pana acum, dar ma salta asa, preventiv, ca sunt un vierme nenorocit care pune in pericol grav pe toti "mr.K"-ii cu care se intersecteaza in trafic.
              Vezi, de-aia nu cred eu in dumnezeu. Daca barbosul din ceruri ar exista, n-ar accepta sa existe pe pietroiul asta ce se-nvarte in univers oameni cu astfel de gandire.
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • Cherubino, faptul ca esti coleg de forum cu mine, nu ma face sa am incredere in cuvantul tau ca esti sofer bun.
                Poate esti prevazator, poate esti linistit in trafic, repet, nu am de unde sa stiu.
                Permisul obtinut tarziu e ca facultatea facuta la batranete, da nastere la incertitudini.

                Cat despre celelalte exagerari ale tale, raman doar exagerari.
                Nu, n-am facut niciun accident pana acum
                Cunosc oameni care conduc prost, n-au niciun accident, dar nu urci a 2-a oara in masina lui, la cum conduce. Noroc pur. Ori noroc de faptul ca-l feresc altii.

                Vezi, de-aia nu cred eu in dumnezeu. Daca barbosul din ceruri ar exista, n-ar accepta sa existe pe pietroiul asta ce se-nvarte in univers oameni cu astfel de gandire.
                Nu mai pot eu despre ce crezi tu, sau mai exact ce nu crezi.

                Important (pentru mine) e ce cred eu.

                Axioma lui mr. K: 99% dintre soferii care obtin la o varsta>30 ani permisul, nu conduc bine . Si sunt sanse putine sa remedieze asta.
                Last edited by mr.K; 9 November 2017, 15:07.

                Comment


                • Da, mr.K, dar tu generalizezi incertitudinile astea. Sunt oameni si oameni, soferi si soferi...
                  Bineinteles ca n-ai de unde sa stii ce fel de sofer sun eu (si reciproca e valabila). Avand in vedere ca experienta mea se reduce, pentru moment, la cei aproximativ 18300 km parcursi intr-un an si jumatate, sunt convins ca mai sunt multe lucruri de invatat.
                  Daca insa pun in balanta si faptul ca, in acesti 18300 km (parcursi pe toate categoriile de drumuri si in toate conditiile meteo, atat ziua, cat si noaptea) n-am avut niciun eveniment provocat de mine (am subliniat asta pentru ca am avut o tamponare usoara cu un Sandero condus de o pustoaica de 18 ani si jum'ate, dar care a fost 100% din vina ei si pe care n-aveam cum s-o evit), ca respect toate limitele de viteza impuse, ca am reusit sa evit cu brio cateva situatii care se puteau finaliza extrem de neplacut, ca nu vorbesc la telefon in timpul condusului nici macar cu "hands-free", ca nu consum alcool si ca sunt foarte calm la volan, indraznesc sa sper ca sunt pe calea cea buna.
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Iti doresc sa devii un sofer mai bun decat esti.

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      Politia capitalei s-a sezizat dupa urmarirea imaginilor si a demarat procedurile de identificare a soferului (militianului), in vederea luarii masurilor legale.

                      Sursa: RRA.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Ar trebui dat afara, dar cum e criza de cadre in MAI, o sa-l puna sa dea cu matura la garaj o luna si cam atat.

                        Comment


                        • Trecand peste fapta respectiva, nu imi iese din cap cat de bine sta autocarul ala pe sosea, d-asta poate se si intampla atatea accidente cu autocare, pentru ca se avanta ...

                          Pe cine sa dai afara, statul nu a ajuns atat de departe... Va fi bagat intr-o comisie de disciplina si va primi o oarecare sanctiune, totul pe hartie, desigur.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Pai a facut testul elanului pe jumatate. Nici' Loganu' n-a stat asa bine la testul asta.

                            Comment


                            • Cherubino, Mr K greșește când se referă la vârsta de 30 și permisul. Dacă ar fi zis 55-60, atunci puteam să îi dau dreptate pentru că, neurologic, capacitatea de a menține atenția și coordonarea ochi/mână scad. La 30-40 de ani, corpul este în stare perfectă de funcționare. Ba chiar de performanță mondială (să îl luăm pe Federer ca exemplu sau alți piloți de curse care se apropiau de 40). Deci poate învăța lucruri noi de utilizat pe drum și la viteze normale dacă exemplele date pot fi cei mai buni de pe planetă la vârsta lor).

                              Șoferia (spre deosebire de pilotajul de curse) este mai puțin o chestiune de îndemânare și reflexe de felină cât una de atenție și anticipare. Dacă începătorul care își ia la 40 de ani carnetul (sau poate l-a luat mai demult dar nu a șofat mai deloc și își pune semnul când șofează acum) a folosit aceste competențe în cu totul alte domenii decât șofatul, va fi un bun șofer. Dacă a tăiat iarbă la câini de la 18 la 40 de ani, evident că are capacitatea cognitivă mai redusă. Creierul se pierde dacă nu este folosit.

                              Dar, ca să ți se îndeplinească dorința lui Mr K, cred că un șofer meseriaș are puține ocazii să spună "nu aveam cum să o evit". Să spunem că mașina adversă era în unghiul mort și intră intenționat în tine din spate. Greu să anticipezi așa ceva. Dar poate că tamponarea ta ușoară provocată de femeia cu Sandero putea fi anticipată de tine. Dacă îți pui întrebările corecte, afli mai multe despre participanții la trafic și cum te-ai putea feri mai bine de ei când ești pe drum.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Iti doresc sa devii un sofer mai bun decat esti.
                                Mulțumesc!

                                Originally posted by mr.K View Post
                                ... cum e criza de cadre in MAI, o sa-l puna sa dea cu matura la garaj o luna si cam atat.
                                Ar putea să-l pensioneze și apoi să-l reîncadreze pe același post.

                                Originally posted by gecmc94 View Post
                                Cherubino...poate că tamponarea ta ușoară provocată de femeia cu Sandero putea fi anticipată de tine.
                                Păi chiar am anticipat-o. Ăsta este și motivul pentru care tamponarea a fost una ușoară.
                                Last edited by Cherubino; 9 November 2017, 19:55. Reason: Automerged Doublepost
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google