Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by DannyMC View Post
    @Cherubino nu vreau sa fac flame sau ceva dar mi se pare complet deplasata (ca sa ma exprim elegant) afirmatia ta despre cele trei fete!
    Fiecare cu opinia sa. Eu însă îți propun să recapitulăm situația: acele „încântătoare și pure” domnițe transmiteau live (probabil pe feisbuc) nenorocirile pe care piesa retardată dintre volan și pedale le făcea în trafic. Ți se pare cumva că în acest fel fetele alea își exprimau dezacordul de a se afla în acel sicriu pe roți? Nicidecum, eu cred că le plăcea la nebunie ce se întâmpla în acele momente. Mai mult, dacă ajung la 18 ani să-și ia permisul, vor face exact la fel la rândul lor (și mă refer la cele care au supraviețuit distracției), dacă viața nu le mai dă din când în când câte un pumn năucitor în destin.

    Originally posted by DannyMC View Post
    ...Pe mine m-a deranjat eticheta pusa de Cherubino!
    N-ai decât să rămâi deranjat. Dar în timp ce te „rearanjezi” la loc, te rog să ai bunătatea să răspunzi la următoarea întrebare: dacă în locul stâlpului (sau ce-a fost acolo) de care s-a izbit sicriul mergător s-ar fi aflat o mașină condusă regulamentar în care te-ai fi aflat tu cu familia ta, cum ai fi gândit acum (presupunând că ai mai fi putut respira și gândi la ora asta)? Tot așa „zen” ai fi fost la adresa suavelor și grațioaselor cameramane dornice de senzații explozive?
    Și ca să răspund la o chestiune amintită mai devreme: DA,DA, DA!! Aș fi total de acord ca părinții minorei decedate să fie inculpați pentru ucidere din culpă, iar cei ai celorlalte minore, pentru vătămare corporală din culpă. Este inadmisibil să nu te doară capul despre ce face odrasla ta minoră la ora 2 dimineața.
    Last edited by Cherubino; 2 December 2017, 15:31. Reason: Automerged Doublepost
    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

    Comment


    • pe mine ma deranjeaza ca nici nu se citeste articolul dar ne dam cu parerea... se vede cat de mult s-a luat la cunostinta daca unii dintre voi "lupii moralisti" nici macar nu stiati varsta soferului si vezi doamne cine i-a cumparat masina bla bla bla. o mie de vorbe nu fac doi bani.
      ca idee :
      din punct de vedere penal:

      Art. 99. - Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
      Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal, numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
      Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal.

      din punct de vedere contraventional

      Art. 11. - (1) Caracterul contravenţional al faptei este înlăturat în cazul legitimei apărări, stării de necesitate, constrângerii fizice sau morale, cazului fortuit, iresponsabilităţii, beţiei involuntare complete, erorii de fapt, precum şi infirmităţii, dacă are legătură cu fapta săvârşită.
      (2) Minorul sub 14 ani nu răspunde contravenţional.
      (3) Pentru contravenţiile săvârşite de minorii care au împlinit 14 ani minimul şi maximul amenzii stabilite în actul normativ pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate.
      (4) Minorul care nu a împlinit vârsta de 16 ani nu poate fi sancţionat cu prestarea unei activităţi în folosul comunităţii.

      Comment


      • @Silviu tot timpul am fost atent sa nu afecteze actiunea mea alte persoane (ma rog...sa nu le afecteze in mod negativ). Si nu, nu este obiectiva...dar macar exista!
        Vinovat este soferul + parintii celor patru pitzipoance. Parintii mei pana la 18 ani stiau cu cine umblu, pe unde umblu si in mare ce fac (da, stiau ca ma imbatam ca porcu prin discoteci, ca umblam dupa gagice etc)...si nu, se infoirmau singuri. Iar cand o luam pe aratura, veneau si imi explicau ce si cum (la noi in sat se numeste educatie).

        Comment


        • @sorin1983, articolul postat, deschis de pe mobil, nu specifica varsta soferului. Cred ca nici tu nu ai citit cu atentie ....

          Dar si la 35 de ani sa-ti cumperi un BMW seria 6, in conditii normale, iar apoi sa il conduci ca un nebun (a se intelege fara frica de lege) e cel putin discutabil.

          Articolele de lege sunt fix zero barat: eu ma refeream la starea psihoemotionala a minorului si capacitatea lui de discernamant.

          Iar atitudinea voastra, asa ca vulturii la hoituri, este iarasi discutabila. Dar desigur doar lupii moralisti nu sunt atenti la ce posteaza, ceilalti o fac in cunoatinta de cauza tot timpul.


          I have no special talent. I am only passionately curious.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by Silviu View Post
            ...Iar atitudinea voastra...este iarasi discutabila...
            Bineînțeles că este discutabilă, că doar de-aia pierdem vremea pe-aici, ca să discutăm. Și, evident, cu toții suntem subiectivi. Tocmai de aceea, ce nu-ți place ție s-ar putea ca mie să-mi surâdă, și invers.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • Au murit un bou si o prostituata minora.
              Mare branza.
              Bine ca de partea cealalalta, a nevinovatilor, a fost doar un stalp de data asta.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Au murit un bou si o prostituata minora.
                Mare branza.
                Din punctul meu de vedere, asta e concluzia discuției, nu mai este nimic de zis.

                Și alta:
                O tanara in varsta de 18 ani din Ramnicu Sarat a decedat in noaptea de vineri spre sambata intr-un accident rutier produs pe DJ 202, in localitatea Fotinu, dupa ce a intrat cu autoturismul pe care il conducea intr-un stalp, informeaza Agerpres.
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • @Cherubino, una e atitudinea alta este parerea exprimata.

                  Dar in fine, trecem mai departe.


                  I have no special talent. I am only passionately curious.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • @Cherubino, nu sunt de acord cu inflamarea ta. Un copil de 17 ani cand se urca intr-o masina condusa de cineva care e de seama cu tat-su are toata increderea. Ce sa mai zic de copilasul de 14 ani? Probabil parintii ei nici nu stiau ca nu e acasa dormind. Tu cand aveai 14-17 ani credeai ca cei de 35-40 de ani sunt niste tâmpiti si nu trebuie sa ai incredere in ei?
                    Prostituata sau mironosita, nu mai conteaza. Imbecilul de 35 de ani a ucis-o. Nu vad vina fetelor. Au avut incredere intr-un dobitoc imbecil.

                    Comment


                    • Fane, eu nu m-am inflamat, ci doar mi-am exprimat punctul de vedere, pe care mi-l mențin, indiferent de ce se mai scrie pe-aici. Poate sunt eu de modă veche, dar o fată de 14-17 ani nu are ce căuta noaptea la ora 2 să facă filmări în mașina unui ins de treizeșceva de ani. Întâmplător sunt tată de fete, ceea ce poate explică și „sensibilizarea” mea față de cazul ăsta.
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Mentalitatea asta cu "meritau sa moara" este veche de cateva sute de ani, atunci cand se ardeau oameni pe rug pentru ca niste dementi ziceau ca ar fi vrajitori.
                        Si eu care ma gandeam ca omenirea a evoluat, avand in vedere ca suntem in anul 2017, cand cel putin teoretic, omul a fost pe luna de ceva vreme; cand nu ne mai ia saptamani sa parcurgem 1000 km, pentru ca s-au inventat avioanele, trenurile si automobilele.

                        Ca soferul ala de 35 de ani statea prost la capitolul intstinct de conservare, e una, dar sa zici ca si cei care erau cu el in masina meritau sa moara - e de-a dreptul de neconceput, avand in vedere ca asa ceva vine de la un cetatean care are un calculator/telefon inteligent si are bani sa plateasca factura de net.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Corect. Stiu eu o fata care lasata la bunici, la tara, iesea pe fereastra si se ducea la discoteca. Pe vremea aia avea 14-15 ani. Bunicii o stiau dormind. Nu stim ce relatie era intre imbecil si fete. Eu sper ca ele si-au invatat lectia.
                          Daca fetele tale nu asculta de tine si fac ce vor, contrar educatiei, nu inseamna ca esti tu tâmpit sau iresponsabil, dar nici ca ar fi ele "nu stiu cum" sau vinovate pentru fapta unui tembel. In cel mai rau caz le-as acuza de teribilism.

                          Comment


                          • @vitriol sa nu facem confuzie. In cazul de fata n-au fost omorati. Ci au murit din propria lor prostie. Eu personal nu doresc nimanui moartea (nici macar unor parlamentar...ar scapa prea ieftin...dar sa nu intram in detalii)...dar imi pare o ipocrizie sa le jelim moartea cand ei si-au facut cu mana lor. Si sa ne bucuram de faptul ca de data asta (cum destul de rar se intampla)...nu au fost si oameni nevinovati la mijloc. Mai mult, nu ne bucuram de moartea lor...doar dam vina si pe parintii minoriilor ca nu si-au educat maimutele corect (maimuta este un termen pe care-l folosesc eu, nu este cu caracter de jicnire...).
                            Mai mult, o buna parte din vina o are si societatea civila/guvernamantul pentru ca permit unor specimene de genul asta sa conduca pe sosea (sunt convins ca nu are "cazierul" curat...ci plin de amenzi - rezolvate cu spaga sau nu - si poate chiar si alte accidente).
                            Mai mult (si de fapt asta ma revolta pe mine) este faptul ca noi ca societate platim oalele sparte de niste indivizi cu o educatie civica asemanatoare cu o maimuta oligofrena.

                            Comment


                            • Sa fie clar, eu n-am spus ca meritau sa moara.
                              Am zis doar ca nu e vreo pierdere pentru omenire si m-am bucurat de faptul ca nu au murit alti nevinovati ce ar fi circulat corect intr-o alta masina/pe marginea drumului.
                              Avand in vedere ca modul in care au murit se datoreaza propriilor decizii, compasiunea trebuie sa vina din partea apropiatilor.
                              Noi, cei care nu-i cunoastem, am putea rasufla usurati ca a disparut posibilitatea de a ne intalni vreodata cu raposatul in trafic.

                              Cei care le plang de mila pe aici, sa se gandeasca la faptul ca puteau fi in locul stalpului.
                              Last edited by mr.K; 2 December 2017, 22:19.

                              Comment


                              • Originally posted by bolovan View Post
                                @vitriol sa nu facem confuzie. In cazul de fata n-au fost omorati. Ci au murit din propria lor prostie. Eu personal nu doresc nimanui moartea (nici macar unor parlamentar...ar scapa prea ieftin...dar sa nu intram in detalii)...dar imi pare o ipocrizie sa le jelim moartea cand ei si-au facut cu mana lor. Si sa ne bucuram de faptul ca de data asta (cum destul de rar se intampla)...nu au fost si oameni nevinovati la mijloc. Mai mult, nu ne bucuram de moartea lor...doar dam vina si pe parintii minoriilor ca nu si-au educat maimutele corect (maimuta este un termen pe care-l folosesc eu, nu este cu caracter de jicnire...).
                                Mai mult, o buna parte din vina o are si societatea civila/guvernamantul pentru ca permit unor specimene de genul asta sa conduca pe sosea (sunt convins ca nu are "cazierul" curat...ci plin de amenzi - rezolvate cu spaga sau nu - si poate chiar si alte accidente).
                                Mai mult (si de fapt asta ma revolta pe mine) este faptul ca noi ca societate platim oalele sparte de niste indivizi cu o educatie civica asemanatoare cu o maimuta oligofrena.
                                Foarte frumos explicat. Subscriu.
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google