Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu, nu, ma refeream la general vorbind, nu e totul sa vorbesti corect gramatical, exprimarea conteaza la fel de mult si pentru asta e nevoie de vocabular.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Sunt corecte ambele variante. "Negație + decât" sau "doar" singur. Folosirea negației întărește exprimarea respectivă.
      Incorect e cum se vorbește pe la "regățenii" ăia de prin Ploiești, Pitești, Târgoviște și împrejurimi: "Am decât 20 de lei..." sau "Merge decât cu benzină..." Astea mă zgârie la urechi la fel ca și folosirea lui "ca și", altfel decât am făcut-o eu, pentru evitarea cacofoniei sau uneori absolut anapoda. "Am ca și colaborator pe..." sau "Lucrează ca și medic la Spitalul...". S-a umplut țara de semidocți, să ne mirăm că merge prost peste tot? Eu n-o mai fac demult.
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • As fi incheiat aceasta discutie, dupa ce am mutat posturile intr-un topic mai potrivit, daca nu observam ca persoana ce reclama ca nepotrivita exprimarea mea, sustine ca ar fi o problema de topica.
        De corecta exprimare si uzitare a limbii romane ai auzit? Dar de topica ?
        Dar, domnule topica este parte a sintaxei care se ocupă cu studiul ordinii cuvintelor în propoziție și a propozițiilor în frază.
        Iata exemple in care se poate invoca probleme legate de topica.

        Vând pătuţ pentru copil cu picioare de fier
        Caut om pentru paza unui lot de vaci care nu fumează şi nu consumă băuturi alcoolice.
        Căutăm femeie la fetiţă în vârstă şi nefumătoare.
        Vând butelie de aragaz cu reşou şi frigider.


        Pur si simplu mi-e greu sa accept ca cineva sa nu stie ca folosirea adverbului decat, se face DOAR in doua situatii; in cadrul unei constructii negative si atunci când construim propoziții comparative de inegalitate. In ambele situatii nu se poate invoca probleme de topica.

        Sa inteleg faptul ca nu mai putem folosi adverbul decat?
        Nu mai putem spune, eu nu vreau decat un pahar cu apa, sau nu beau decat un pahar cu apa plata ?
        ...
        Sa gresesti e omeneste, dar sa persisti, e chiar prostie.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Daca vrei sa intelegi ce am vrut sa scriu, bine, daca nu, ma retrag din discutie.

          A doua intrebare, cea legata de topica, era pe langa subiectul actual ca sa-mi fac o idee despre ce vorbim si cam despre ce stii.

          Din ce vad, stii sa rastalmacesti si sa-mi pui vorbe in gura, cine a scris ca te-am intrebat de topica in propizitia matale ?

          Mai usor cu google, treaba cu "decat" trebuia sa o stii din generala, nu sa-mi dai texte copy-paste de pe google.

          Orice-ai vrea sa zici dumneata, ce-ai scris suna prost desi e corect gramatical.

          Sa persist ? Sau sa insist ? Stii mata` ceva despre verbul ala insa nu prea-i contextul potrivit.

          Breee, las-o dreacu sa nu te doara mainile cat vrei sa-mi explici.
          Last edited by 827sam; 18 September 2014, 19:05.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Sam, uite aici problema grava de topica, nu ce ti se pare tie ca nu suna bine la urechea muzicala, recte "am doar 2 lei" si "n-am decat 2 lei".
            Incercati sa cititi postul asta si sa faceti pauza la fiecare virgula.
            Last edited by vitriol; 22 September 2014, 07:43.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • E clar ca scrie mai rau ca nenea Iancu

              Bre, la nea Iancu n-a fost topica ci exprimarea, pam pam.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                Sam, uite aici problema grava de topica, nu ce ti se pare tie ca nu suna bine la urechea muzicala, recte "am doar 2 lei" si "n-am decat 2 lei".
                ..............
                Ce e rau/gresit aici?

                Comment


                • Exact!
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • E cam ridicol amicul, și-a dat în petic pe o pagină întreagă, arătând că nu prea știe... românește.
                    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                    Comment


                    • "eu am decat 2 lei" e gresit, dar "eu n-am decat 2 lei" e corect.

                      Comment


                      • No, e bine ca unii să mai studieze ghidul acela. Sursa.
                        Attached Files
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • Unii arunca cu "decaturi" in stanga si dreapta ca si cum le-ar prisosi, indiferent daca este cazul sau nu, iar altii duc lipsa de ele si nu le folosesc decat in cazuri extreme.

                          "Cand le aprind lumineaza putin mai intens ca o lumanare si la scuter am faruri mai puternice ca astea."

                          Nu-i asa ca suna mai bine - ca sa nu mai vorbim de faptul ca este corect - daca inlocuim "ca" cu "decat" in fraza de mai sus?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • asta nu e greseala de tastare. e nevoie de ceva efort sa pui cratima. corect era "fi-ti" mai exact.

                            Comment


                            • Bre, fi-ti nu exista.
                              Sau stiu eu prost?

                              Comment


                              • Pe vremea mea nu exista.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google