Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa nu le amestecam:
    Niciun se scrie legat atunci când este:

    - adjectiv pronomial: N-are niciun interes în acest sens.

    - pronume, cu sensul de nimeni: Nu m-a contactat niciunul.

    Nici un se scrie dezlegat atunci când este format din:

    - adverb + articol: Nu vrea nici o maşină şi nici un apartament.

    - conjuncţie + numeral: Nu am nici un câine, nici mai mulţi.

    - conjuncţie + pronume nehotărât: Nu mă interesează nici unul, nici celălalt.

    Comment


    • multumesc mr.K. tocmai ma pregateam sa explic cum sta treaba, cand ti-am vazut postul.
      da, se scrie legat doar cand e cu sensul de "nimeni" (niciunul, niciuna...etc)

      Comment


      • Multumesc de completare/corectie.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by btecus View Post
          De fapt este : "am dacat o paine"
          In piata:
          -Vreau si io cartofi!
          -Dă cât?
          -Dăcât cartofi, da!
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Mie imi place aia cu SE MERITA
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Ia cartea dupa masa!

              De unde, din spatele mesei? sau cand, dupa-amiaza?

              Nu, de pe masa!
              Last edited by Kojak; 13 March 2014, 12:15.

              Comment


              • Originally posted by Cezar View Post
                Aleluia... Se pare ca rasa de oameni "Sunt prost, recunosc. De acum voi fi mai bun" nu a disparut!!!!
                Deosebitele mele respecte!
                "Multumesc mult!", domnu' Cezar: M-AI FACUT PROST, NU?
                Glumesc, eu am inteles mesajul...dar e un alt exemplu despre ce pot face cateva litere scrise gresit sau mai putin inspirat.

                Comment


                • Asa NU!
                  suis-urile si coboras-urile
                  suis, pl. suisuri
                  coboras, pl. coborasuri
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • Multumesc tot eu!
                    ...dar aici era CAPCANA !!!
                    M-am uitat si eu pe un dictionar online inainte de a da drumul la post dar am vrut sa vad daca apare acel "asa NU!" sau ceva de genul. Daca am exagerat...imi cer scuze. Ma bucur ca cineva vegheaza (macar la postarile mele).
                    Revin cu mentiunea ca nu sunt un as al limbii romane dar macar ma straduiesc sa nu imi bat joc de ea si sa nu dau dureri de cap colegilor care citesc ce scriu.

                    Comment


                    • Te-am dat ca exemplu, fara sa te citez totusi, pentru ca postul tau a fost primul care mi-a sarit in ochi, pe forum existand alte numeroase cazuri asemanatoare.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • Originally posted by bGy View Post
                        De ce sa te oftici ? Tu consumi 7 % cand iei consuma 5 %. Tot iesi mai bine
                        Ma autocitez, niciodată nu se scrie "iei" în loc de "ei"
                        Am dorit sa editez dar nu se poate asa ca merit sa fiu dat ca exemplu negativ.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by lord_wader View Post
                          un user spunea ca a vazut cu ochii sai(in incinta Dacia) cum tabla nevopsita de logan ce astepta sa fie asamblata era depozitata in spatii neacoperite.
                          Am auzit deseori folosindu-se acest pleonasm "am vazut cu ochii mei", desi uneori in mod intentionat, nu e cazul aici, poate fi folosita expresia si ca o figura de stil.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • nu prea se incadreaza in pleonasme, ci e mai mult o figura de stil, cum bine ai spus. o expresie care are rolul de a sublinia veridicitatea celor spuse de catre cel care povesteste. si e destul de mult folosita, inclusiv in literatura.

                            Comment


                            • Eu raman la parerea ca e o constructie pleonastica, dar faptul ca a intrat in limbajul comun, nu mai socheaza asa mult precum altele; multe pleonasme care apar în limba vorbită, sunt explicate prin nevoia vorbitorului de a adăuga informaţiei o marcă afectivă de insistenţă.
                              Ce ai intalnit tu in literatura e o figură de stil; pentru emfază, cu intenție, nu din greșeală.
                              Last edited by IancuMIC; 10 July 2014, 20:44.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • de exemplu, in limba romana, un pleonasm e "inca mai mananc". corect e ori "inca mananc" ori "mai mananc". si fac pariu ca e mult mai raspandir decat " am vazut cu ochii mei".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google