Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Mai nou Monica Columbeau (inca)

    Comment


    • #92
      Originally posted by pervert_dory View Post
      sunt si cacafonii acceptate in limba romana : Ion Luca Caragiale, tactica cavalereasca, biserica catolica, epoca capitalista, Banca Comerciala.


      Si neatentia la posturile colegilor de forum tot o greseala este...
      Nu ai facut decat sa repeti, cu doar cateva adaugiri, ce am scris eu in acest post.
      Loganist far'de Logan

      Comment


      • #93
        mai e "tactica cavalereasca". asta, impreuna cu biserica si ion luca, au fost, pe vremea cand am facut eu liceul, singurele exceptii acceptate in limba romana.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #94
          Cronica Carcotasilor...
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • #95
            Să fim sinceri, multe din aceste forme se pot evita: biserică de rit catolic, tactica pentru cavalerie, Caragile Ion Luca, I Le Caragiale etc.
            Cum spunea şi proful meu de română, mai mare este cacofonia de a spune „ca virgulă corpul” decât cacofonia evitată. Evitare se face rapid prin nişte inversiuni sau folosirea de sinonime, locuţiuni etc.

            Comment


            • #96
              O alta greseala intalnita frecvent: mi-ar place, sau mi-ar placea?
              Corect este mi-ar placea.
              Last edited by vitriol; 29 June 2011, 18:41.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #97
                imi place , mi-ar placea ...
                Dar de expresia "i-am dat jos dupa masina"
                nu se nimeni ?
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #98
                  asta cu "dupa" e din ce in ce mai frecventa si chiar oribila auzului.
                  Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

                  Comment


                  • #99
                    o fi insemnand ca din spatele masinii...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Cacofonie nu inseamna numai alaturarea ca-ca,ca-co etc. Cacofonii sunt si alaturarile de tipul "caramida danezului" doar ca acestea nu suna prea urat.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • Buna, dragi colegi !
                        Am scris corect ?
                        sigpic
                        Maică, ce mafioți de treabă !!!

                        Comment


                        • In limba romana nu se scriu toate cuvintele dintr-un titlu cu majuscule, ca in engleza... aviz initiatorului ;)

                          Comment


                          • din pacate pentru noi, la modul cum se face scoala in Romania, ne asteptam ca in curind sa nu mai stim nici macar sa citim. Degeaba incercati sa-i corectati pe acei ce au lipsit la orele de limba romana, fiindca invatarea se face la virsta adecvata. (cum se spune: calul batrin nu se va obisnui sa fie inhamat). Atita vreme cit valorile din Romania sint manelisti si fatuci mai mult dezbracate, atita vreme cit elevii sar la bataie cu profesorii, nu putem astepta nimic mai mult. Putem sa incercam sa ne educam copii si prietenii (nu stiu daca chiar vom reusi), cel putin vom avea constiinta impacata ca am incercat.

                            Comment


                            • Originally posted by andreicry View Post
                              din pacate pentru noi, la modul cum se face scoala in Romania, ne asteptam ca in curind sa nu mai stim nici macar sa citim. Degeaba incercati sa-i corectati pe acei ce au lipsit la orele de limba romana, fiindca invatarea se face la virsta adecvata. (cum se spune: calul batrin nu se va obisnui sa fie inhamat). Atita vreme cit valorile din Romania sint manelisti si fatuci mai mult dezbracate, atita vreme cit elevii sar la bataie cu profesorii, nu putem astepta nimic mai mult. Putem sa incercam sa ne educam copii si prietenii (nu stiu daca chiar vom reusi), cel putin vom avea constiinta impacata ca am incercat.
                              Te-ai suit cu picioarele pe limba romana scrisa incercand sa ne arati cat de inculti sunt altii...

                              Comment


                              • Jupane, chestia cu "hi" din "ha" e o controversa veche care are sustinatori ale ambelor variante prin Academie. Eu cu "hi" am invatat la scoala - si e parerea multora ca asta e forma moderna corecta. Limba evolueaza si nu ai ce face, chiar daca nu esti de acord cu toate modificarile din prostolog. Grav este sa te urci cu picioarele pe gramatica, ignorand-o cu desavarsire din necunoastere, nu sa te incapatanezi sa scrii asa cum ai invatat la scoala - corect adica, dupa normele de atunci.
                                Last edited by ParuLuScorilo; 15 September 2011, 21:18.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google