Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by bogdan_1984 View Post
    "nu stii sa scrii corect romaneste!"
    nu?
    Nu inteleg ce vrei sa spui...
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #47
      am dat un exemplu ca la negativ se scrie cu doi de "i" (nicio aluzie la nimeni)

      acum cum e corect? nici o sau nicio?

      de asta stiati?
      Last edited by bogdan_1984; 10 September 2009, 11:50.
      sigpic

      Comment


      • #48
        Pe mine m-au bagat in ceata, nu mai inteleg nimic. Academicienii astia mai mult incurca lucrurile decat le limpezesc - era mai usor de vorbit pe vremea lui "ceasca" pana sa-si dea academicienii / parlamentarii cu parerea. Singurul de care mi-a placut a fost raposatul Puteanu, ala facea bine ce facea la tv cei care il urmareau au ramas cu ceva.

        Comment


        • #49
          Pruteanu, bre.
          Cat despre parlamentari, ce rol au ei in dezvoltarea limbii romane?

          Comment


          • #50
            Cromatic a pus problema cu exceptia virgulei inainte de "si". Eu intreb, in ce cazuri se pune virgula in mod obisnuit?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #51
              Originally posted by Cezar View Post
              Pruteanu, bre.
              Cat despre parlamentari, ce rol au ei in dezvoltarea limbii romane?
              Pruteanu am vrut sa scriu dar din viteza sau de foame am sarit o litera. Cat despre parlamentari aia voteaza la unanim fie ca e de bine fie ca e de rau atatea modificari ale scrisului limbii romane. Cam cati parlamentari care au votat aceste modificari le si folosesc corect ? Cu aia am eu ce am mai ales cand ii vad la televizor cum dorm la sedinte (pardon "cugeta").

              OFF topic : cer scuze daca am sarit un pic pe langa tema.

              Comment


              • #52
                Daca ne uitam la titlul topicului, in limba romana nu se scriu cu litera mare toate cuvintele dintr-un titlu. Nici macar in engleza nu s-ar fi scris cu majuscula toate cuvintele.

                Comment


                • #53
                  post gresit
                  Last edited by _Manuel_; 10 September 2009, 15:32. Reason: postare gresita
                  http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=217

                  Comment


                  • #54
                    Corect este "nu stii"...este terminatia pentru persoana a II-a singular:
                    Eu nu stiU
                    Tu nu stiI
                    El/ea nu stiE.
                    "sti" este forma la infinitiv.
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      eu stiu ,tu stii, el ,ea stie...etc
                      Atata timp cat zicem ca : mi-am luat niste adidasi bengosi din super ,hipemarket....
                      in loc sa folosim 'pantof sport'
                      la auto : mamaaa ce gipaaaan am vazut...
                      in loc sa folosim ' masina de teren'
                      pai ce mai vreti..sa vorbim corect?
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by bogdan_1984 View Post
                        .................................................. ....acum cum e corect? nici o sau nicio?
                        .......................
                        Formele corecte sunt niciun, nicio, conform ultimei editii a DOOM (Dictionarul Ortografic, Ortoepic si Morfologic al Limbii Romane), cea din 2005.
                        Eu recunosc ca nici acum nu m-am obisnuit cu noile forme si nu ma deranjeaza de nici o culoare daca se foloseste una sau alta. E aiurea sa ne trezim o data la 10 ani ca vezi dom'le, "pana acum n-am vorbit corect, hai sa ne apucam de acum". Ce vor spune copiii nostri despre asta? Gen: "ba tata, da' voi ati fost prosti rau de tot daca abia in 2005 ati reusit sa va dati seama ca nu scrieti corect".
                        Last edited by vitriol; 10 September 2009, 23:49.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #57
                          ...Funny.
                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            ...ei na, tocmai ce ne povestea mumus despre englezisme

                            Comment


                            • #59
                              Cu alte cuvinte sunt cam pe langa subiect asa un pic, nu?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by vitriol View Post
                                Cromatic a pus problema cu exceptia virgulei inainte de "si". Eu intreb, in ce cazuri se pune virgula in mod obisnuit?
                                Cateva cazuri in care se foloseste virgula:
                                - inainte de o conjunctie adversativa ( dar, iar, ci)
                                - inaintea unei conjunctii conclusive: (asadar, asa ca)
                                - inaintea unei circumstantiale de cauza: Nu a ajuns la timp, pentru ca ...
                                - inaintea unei propozitii consecutive: A mancat atata de mult, incat nu mai putea sa se miste
                                - pentru a desparti o propozitie concesiva de restul frazei: Chiar daca / Desi / Cu toate ca stia raspunsul, el refuza sa vorbeasca.
                                - pentru a desparti o conditionala de restul frazei: Daca nu risti, nu castigi.
                                - pentru a desparti o propozitie incidenta de restul frazei: Copiii, spunea cineva, se nasc toti cu ochii albastri.
                                - pentru a desparti o apozitie de restul propozitiei: Mihai, fiul lui Cristi Maftei, are 9 ani.
                                - dupa un substantiv in cazul vocativ: Dana, vino aici!
                                - dupa o interjectie: Vai, iar am uitat banii acasa.
                                - inaintea pronumelui relativ "care", atunci cand acesta este folosit pentru a adauga o informatie suplimentara: Copilul, care pana atunci statuse linistit, incepu sa dea semne de nerabdare.

                                Cazuri in care nu se foloseste virgula:

                                - inaintea pronumelui relativ "care", atunci cand acesta este folosit pentru a oferi o informatie relevanta: Elevii care nu poarta uniforma nu vor fi primiti in scoala.
                                - inaintea unei conjunctii copulative: Nu am mancat si nici nu am baut nimic toata ziua
                                - nu se despart prin virgula subiectul si predicatul
                                - nu se despart predicatul si complementul direct sau indirect
                                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google