Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sam i-a dat una dupa ceafa!

    Mars si ia paine!
    Keep walking...

    Comment


    • Esti pe langa la gramatica, las-o asa.

      Corect este "Ia fa curat" pentru ca verbul este la timpul imperativ, "mananca", "bea", "du-te"

      77sky nu la folosit in sensul de "a lua" cum il folosesti tu mai jos unde e clar ca lumina zilei ca se scrie impreunat

      aici se scrie corect :
      77sky nu l-a folosit in sensul de "a lua" cum il folosesti tu mai jos unde e clar ca lumina zilei ca se scrie impreunat

      mergi la clasele 5-8 daca vrei sa inveti gramatica, nu pe google

      Gioni stie ce zice si zice bine ...


      PS : Dragos, ti-am explicat defapt ce trebuia sa stii deja, i tine loc de pronumele personal in cazul de fata "lui" si se leaga de verb prin cratima

      PS2 : mai multe explicatii : http://analfabeti.ro/tag/i-a-sau-ia
      ce mai domeniu au luat si astia
      Last edited by 827sam; 9 September 2014, 10:48.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • @IancuMIC, asta zic eu ca este un offtopic acceptat tinand cont ca fac trimitere la ia vs i-a

        Comment


        • Samuelson- din repezeala am scris "la" impreunat- stiu ca nu te convinge justificarea mea si prin urmare am scazut in ochii tai.

          Ia+ verb e I-a
          ia + substantiv e ia

          dar cand e folosit in sensul de o indemnare adresata cuiva cum e corect?


          In propozitia mea "fa" e verb.

          LE Mersi Urmelinho

          Comment


          • Originally posted by Drogas View Post
            E posibil sa ma fi inselat. Stiam ca daca urmeaza un verb se scrie despartit. Acum fac munca de documentare.
            Drogas, tocmai ce scrisesem mai sus:

            "Multi romani se leaga de erorile gramaticale "entry level", dand impresia de stapanire a gramaticii lb romane"

            Ai ales a pedala pe o eroare, fara sa te gandesti, sau sa te intrebi cum este corect, de ce voi fi scris eu in acel mod (aici, pe aria dedicata, daca nu te documentai in prealabil); in final a iesit ciulamaua suprema

            Eu am un principiu: daca nu stiu ceva sigur, tac malc. Daca insa stiu, imi sustin teoria

            Acum sa se ne relaxam si sa invatam din propriile greseli...

            Pentru lamurirea tabloului: am "teleportat" aici posturile care nu aveau legatura cu aria Perlelor.
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Originally posted by 77sky View Post
              Drogas, tocmai ce scrisesem mai sus:

              "Multi romani se leaga de erorile gramaticale "entry level", dand impresia de stapanire a gramaticii lb romane"

              Ai ales a pedala pe o eroare, fara sa te gandesti, sau sa te intrebi cum este corect, de ce voi fi scris eu in acel mod (aici, pe aria dedicata, daca nu te documentai in prealabil); in final a iesit ciulamaua suprema

              Eu am un principiu: daca nu stiu ceva sigur, tac malc. Daca insa stiu, imi sustin teoria

              Acum sa se ne relaxam si sa invatam din propriile greseli...

              Pentru lamurirea tabloului: am "teleportat" aici posturile care nu aveau legatura cu aria Perlelor.



              Mi se apre amuzant, si incorect. Atat.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Bre, matale insinuezi ca s-ar scrie cu 2i?
                Last edited by Cezar; 9 September 2014, 13:54.

                Comment


                • Originally posted by mumus View Post
                  Mi se apre amuzant, si incorect. Atat.
                  "voi fi" e absolut corect. la viitor, conditional optativ...etc se scrie cu un singur i.
                  va fi, voi fi, as fi... und so weiter

                  Comment


                  • Asa e don` profesor Nedelica!

                    vad pe unii care scriu: fi mai serios/fi atent. corect e : fii atent/fii serios/etc
                    Keep walking...

                    Comment


                    • Nu se potrivea in context, asta am remarcat.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • se numeste "licenta poetica". o exprimare care ar fi folosita intr-o traducere dupa Shakespeare...

                        Comment


                        • Originally posted by mumus View Post
                          Mi se apre amuzant, si incorect. Atat.
                          La raspunsul tau Mumus...nu pot sa nu am reactia din imaginea inserata...
                          "Mi se pare".
                          Tocmai ce scrisesem mai sus de argumente, nu de impresii pur subiective.

                          Treaba asta imi aduce aminte de bancul cu soferul care circula pe autostrada, pe contrasens, asculta stirea de la radio cum ca un nebun ruleaza in sens invers, la care el urla cat il tin plamanii: ''Nu e unul, sunt miiiiiii!"

                          Morala? <<<De prea multe ori sescrie gresiiit cu un iiisa u cu maimul ti, dupa posibilitatii (sautastaturi), cucrati-ma sau far' de ea, incat ajune-m sa credem ca ecoreckt asa.
                          Aceiasi lucru fics sin trafic: sa ajuns sa incalceaata t de frekvent regulilii de ciruculatie inkat crede-m ca a sa e korect.>>>

                          Cititi, documentati-va, intrebati! Nu ridicati la rang de virtute impresiile si opiniile proprii. Pastrati-va mintea deschisa si acceptati adevarul. Incercati sa-l cunoasteti, nu va dogmatizati propriul nivel de cunoastere, intrand in suficienta.

                          NB: cuvintele de mai sus, "asternute" in paranteza sunt un pamflet. Sunt scrise intentionat eronat. Imi cer scuze pentru eforturile ochilor de a deslusi cimiliturile
                          Attached Files
                          Last edited by 77sky; 10 September 2014, 09:40.
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • Pai nu era normal si corect ca in loc de "de ce voi fi scris eu in acel mod"

                            Sa fi scris : de ce am scris eu in acel mod ?

                            Acum pe bune...
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Corecte sunt ambele forme.

                              Comment


                              • mumus, tot nu intelegi, asa-i?
                                Hai lasa formele mai "ciudate" in seama altora, sa trecem la subiect.

                                Inserez un post (la intamplare, ca sunt multe exemple acolo, in acest sens...) din topicul tau, sa vedem daca realizezi care este greseala (greselile).

                                Cum ar fi corect?

                                Nu este eroare de tastatura, atat timp cat e repetata!
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google