Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ieri cand am fost in cora sa ma uit dupa jucarii, pe cutia unei papusi scria : Ce vrei sa fi cand vei fi mare? Vrei sa devi doctor?
    Gresesti o data, intelegem, e ceva omenesc.Dar sa faci aceeasi greseala de doua ori, mai ales ca produsul il pui in magazine si toata lumea il vede.Si am observat greseala asta la foarte multa lume.
    Corect: Ce vrei sa fii cand vei fi mare? Vrei sa devii doctor? Sa fii fericit.
    Incorect: Sa fi fericit.Vrei sa devi doctor?
    Conjugarea verbului "a fi" la conjuctiv prezent:
    Sa fiu
    Sa fii
    Sa fie
    Sa fim
    Sa fiti
    Sa fie
    Last edited by Pacco; 3 December 2012, 20:23.
    sigpic

    Comment


    • La conjunctiv prezent se pun doi de "i", iar la conjunctiv perfect se pune doar un "i"
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • "eu nu vad sa scrie ca-i complecta"
        Ma zgarie pe retina cand vad chestia asta..
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Cum Să Scriem Și Să Vorbim Corect Românește ar trebui să se numească acest topic! De ce oare nu folosiți diacritice?spatiuE așa greu? Am citit și eu de curiozitate câteva forumuri din Bulgaria,spatiuUngaria,spatiuTurcia etc și am observat că acei oameni au respect pentru limba lor...spatiuAvem și noi câteva litere amărâtedoua punctespatiuș,spatiuț,spatiuă,spatiuî,spatiuâ, și nu le folosim...Francezii scriu cu Ç și nu cu C, de exemplu...spatiuBozgorii (nu exista in DEX) folosesc Á,Ő.
          Până nu vom avea respect noi față de țara,limba și cultura noastră,cum să ne respecte alții?spatiuCa să nu mai spun că 9 din 10 români care scriu pe internet nu știu nici măcar să scrie corect,care este...vă pot da mii de exemple dar mi-e cam somnpunct

          Good night!
          Last edited by Niki; 28 December 2012, 02:19.

          Comment


          • Pluralul de la "furtun" nu este "furtune", ci "furtunuri".

            Un furtun - doua furtunuri.

            "FURTÚN, furtunuri, s. n. Tub flexibil confecționat din material textil, cauciuc, material plastic etc., care servește la transportul, pe distanță mică, al gazelor sau al lichidelor. – Din tc. hortum."
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by 1.6Multipoint View Post
              Cum Să Scriem Și Să Vorbim Corect Românește ar trebui să se numească acest topic! De ce oare nu folosiți diacritice?spatiuE așa greu? Am citit și eu de curiozitate câteva forumuri din Bulgaria,spatiuUngaria,spatiuTurcia etc și am observat că acei oameni au respect pentru limba lor...spatiuAvem și noi câteva litere amărâtedoua punctespatiuș,spatiuț,spatiuă,spatiuî,spatiuâ, și nu le folosim...Francezii scriu cu Ç și nu cu C, de exemplu...spatiuBozgorii (nu exista in DEX) folosesc Á,Ő.
              Până nu vom avea respect noi față de țara,limba și cultura noastră,cum să ne respecte alții?spatiuCa să nu mai spun că 9 din 10 români care scriu pe internet nu știu nici măcar să scrie corect,care este...vă pot da mii de exemple dar mi-e cam somnpunct

              Good night!
              Scuza-ma, dar eu spre deosebire de tine nu am optiunea de a scrie cu diacritice. In legatura cu asta, exista alte probleme?

              Comment


              • loloatevistul, intra la regional and langoage options si vei fi uimit sa vezi cu cate diacritice poti scrie
                Ca e mai greu sa scriem cu diacritice e partea a 2-a, si tocmai de-asta multi nu o facem.
                Oricum, nu asta e problema. Problema e exprimarea, care lasa de dorit la multi. Inclusiv noi se intampla sa mai gresim, chiar daca noua ne place sa ii corectam pe altii.

                Comment


                • stiti cum e...nu vezi gunoaia din ochiul tau...,dar pana la urma este normal si omeneste sa mai si gresim,inclusiv profesori de lb rom mai gresesc ,iar atunci cand scriem de la tastatura,mai mancam cate o litera,mai punem una in plus...din cauza vitezei
                  http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                  Comment


                  • O litera sau o virgula in plus poate schimba total sensul unei afirmatii si am sa-ti dau un exemplu : "nu vreau sa vin si eu cu voi" fata de "nu, vreau sa vin si eu cu voi", nu mai spun de folosirea total anapoda a cratimelor pe care majoritatea nu stiu unde sa le foloseasca in fraza si pentru ce se folosesc in anumite situatii. Eu nu zic sa fim toti doctori, dar macar de bun simt acolo cat sa ne intelegem civilizat trebuie sa cunoastem gramatica ...
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • asa este,ai perfecta dreptate,o virgula chiar face diferenta.
                      http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                      Comment


                      • Limba romana, luata in suturi.
                        Originally posted by pleshu29 View Post
                        85000 km mai am montat extra o supapa unic sens si injectoarele ori au fost schimbate ori doar unele piese din ele din ce se vede la prima vedere ;
                        maine o duc la service ( un service bun in constanta stie cineva? )
                        In timpul asta e bine sa mai recapitulezi ceva...
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Omu' ie pa viteza, nuoare timp de stat.

                          Comment


                          • Excelent acest topic, nu ar fi rau sa recomandam tuturor membrilor noi (si la destui dintre cei vechi) sa citeasca aici inainte de a posta ceva; si de asemenea sa foloseasca cu incredere functia "SEARCH" inainte de a intreba orice prostie.
                            Sunt constient ca nici eu nu stapanesc perfect limba romana si chiar as fi recunoscator sa fiu corectat atunci cand gresesc.

                            Comment


                            • De atunci, numai am avut problema descrisa mai sus, dar probabil din cauza mersului bara la bara si stat mult timp in coloana si foarte cald afara
                              Corect este; "de atunci nu am mai avut problema..."
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • politia numai este ce a fost odata !!!
                                Numai se foloseste pe post de doar. Nu putem spune, doar vorbi prostii. In schimb putem spune doar o masina am.
                                Nu mai se foloseste in cazul in care doriti sa interziceti o actiune: nu mai scrieti gresit

                                Nici gramatica numai este ce a fost odata
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google