Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Asa e, Cristi.

    Cand folosim "decat" si cand folosim "doar"?
    Asta este "o boala" natioanala, pe care am intanlit-o si la vanzatorii din magazin, si la avocatii care pledeaza in instanta.
    Last edited by vitriol; 23 April 2011, 14:21.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #77
      nicio sau nici o ? in ultimul timp , am inteles , ca , corect e : nicio [ si niciun ]
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • #78
        De prin 2005 e "nicio".
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #79


          gresit si-n titlu, dar dupa ce ca a gresit si al doilea user, a scris si cu rosu
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • #80
            Originally posted by vitriol View Post
            .................
            Cand folosim "decat" si cand folosim "doar"?
            ..............................
            Haideti totusi sa clarificam si problema asta.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #81
              Da' nu va imbulziti asa, va rog frumos!

              DECÂT adv., conj. I. Adv. 1. (Comparativ de inegalitate) Era mai mare decât mine. 2. (Restrictiv, în construcţii negative) Numai. ♦ Expr. N-am (sau n-ai etc.) decât să... = a) singurul lucru care îmi (sau îţi etc.) rămâne de făcut...; b) sunt (sau eşti etc.) liber să, dacă vreau (sau vrei etc.) să... N-ai (sau n-are) decât! = poţi (sau poate) s-o faci (sau s-o facă), puţin îmi pasă! II. Conj. 1. (Introduce o propoziţie circumstanţială comparativă de inegalitate) Mai mult bănuia decât ştia. 2. (Introduce o propoziţie circumstanţială de excepţie) Nu făcea altceva decât să citească. 3. (Introduce o propoziţie circumstanţială opoziţională cu nuanţă comparativă) În loc să... 4. (Pop.; adversativ) Însă, dar, numai că.

              DOÁR adv. 1. (Exprimă ideea unei delimitări sau restricţii) Numai. Stai doar o clipă! ♢ Expr. Doar că nu... = aproape că..., puţin a lipsit să nu... 2. Vezi bine, cum se ştie; desigur. Doar nu m-ai căutat! 3. Poate; probabil. Va reuşi doar până la urmă! ♢ Expr. Fără doar şi poate = fără nici o îndoială; neapărat. ♦ În speranţa că... L-a întrebat, doar va afla ce să facă. ♢ Expr. Într-o doară = la noroc, la întâmplare, pe nimerite. 4. (Reg., la începutul unei propoziţii interogative) Oare? [Var.: doáră adv.]


              Mulţi consideră că folosirea lui "doar" şi a lui "decât" este la libera alegere a vorbitorului. În consecinţă, unii spun: "Am decât o sută de lei. Mă poţi împrumuta?" ori "Vreau decât să fiu ascultat". În aceste cazuri ar trebui, în fapt, folosit "doar": "Am doar o sută de lei" ori "Vreau doar să fiu ascultat".

              De ce? Pentru că "decât" nu se poate folosi decât într-o construcţie negativă (aşa cum am făcut în propoziţia de faţă).

              Uzitarea corectă a lui "decât" este - folosind exemplele de mai sus - următoarea:
              "Nu am decât o sută de lei" ori "Nu vreau decât să fiu ascultat".
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #82
                nimeni nu-i perfect

                Originally posted by Tudor View Post
                nicio sau nici o ? in ultimul timp , am inteles , ca , corect e : nicio [ si niciun ]
                Cacofonia este un grup de doua litere care se repeta la sfarsitul unui cuvant si la inceputul urmatorului. Daca e sa ne luam dupa definitie, ceea ce am subliniat eu nu ar fi o cacofonie, dar suna exact ca una.

                E recomandat sa evitam cacofoniile, atat in scris, dar mai ales in vorbirea orala. Cu un dram de atentie se pot gasi variante de a le evita, dar nu prin acel "si" sau prin rostirea cuvantului "virgula".

                Iata o varianta: "am inteles ca ar fi corect"

                Cacofoniile celebre si acceptate ar fi: Ion Luca Caragiale, Biserica Catolica, Banca Carpatica. Probabil mai sunt si altele.

                Cristi alias Vitriol ar putea sa mai completeze ca am vazut ca este expert.
                Loganist far'de Logan

                Comment


                • #83
                  sand'dana, cacofonia, prin definiție, este o asociere neplăcută de sunete. De aceea, repetările (mă duc la laborator, biserica catolica etc.) sunt cacofonii, dar și asocierile cu conotație scatologică sau o vioară pe mâna unui cimpanzeu sunt cacofonii.
                  Faptul că asociația de sunete are rezultatul invers al unei eufonii poate caracteriza, de exemplu, anumite tipuri de muzică.

                  Comment


                  • #84
                    era un post recent in care un user in loc de geamuri a scris giamuri
                    #asta nu cred ca o faci din greseala.

                    Comment


                    • #85
                      Povestea cu "giamuri" intra in aceeasi categorie cu "ghiata". Momentan nu imi aduc aminte alte cuvinte din categoria asta, asa ca invit pe orice le are la indemana sa le posteze.

                      ps: Daca gresesc sa nu aruncati cu pietre in mine, nu sunt roman.
                      Last edited by yrman; 17 May 2011, 15:07.
                      sigpic

                      Comment


                      • #86
                        Nu arunca nimeni cu pietre ,stai linistit !
                        Am si eu un exemplu cu "ghi" si "ghe" : Gheorghe sau Ghiorghe ?

                        Comment


                        • #87
                          Nu exista cuvantul Ghiorghe, corect scris e Gheorghe fiind si prenume romanesc totodata.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #88
                            Depinde de starea starea in care se afla tatal cand a fost sa-l inregistreze.
                            MiNnRuZ

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by samy0388 View Post
                              Nu exista cuvantul Ghiorghe, corect scris e Gheorghe fiind si prenume romanesc totodata.
                              exista. n-ai intalnit tu pana acum, dar exista.
                              sigpic

                              Comment


                              • #90
                                [QUOTE=vladk2k;961103]sand'dana, cacofonia, prin definiție, este o asociere neplăcută de sunete. De aceea, repetările (mă duc la laborator, biserica catolica etc.) sunt cacofonii


                                sunt si cacafonii acceptate in limba romana : Ion Luca Caragiale, tactica cavalereasca, biserica catolica, epoca capitalista, Banca Comerciala.
                                Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google