Cum Sa Scriem Si Sa Vorbim Corect Romaneste

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Rog un moderator sa mute thread-ul asta la discutii generale sau la ce sectiune considera el ca e mai bine. Nu e corect ca doar cei din Iasi sa se bucure de aceste lectii/sfaturi/cunostinte si asa mai departe.
    Consider ca aceasta tema este foarte utila pentru toata lumea. Sincer, limba engleza mi se pare mult mai usor de invatat, din punct de vedere gramatical, decat limba romana.

    Ca o idee, imi aduc aminte ca am asistat o data la un curs la facultatea de litere. Subiectul dezbatut era cuvantul "a servi".
    Sa zicem asa: "am fost la cineva in vizita si am servit o cafea si o briosa", Nu e corect spus, pentru ca cel care "beneficiza" de amabilitatea gazdei este servit de catre aceasta, nu invers, nu el este cel care ofera cafeaua pe tava gazdei. Sau: "am servit masa in oras", "da' ce lucrezi, osparar?"
    Ori de cate ori aud expresia asta folosita in aceiasi conjunctura ca in exemplul de mai sus, imi aduc aminte de acel curs.
    Last edited by vitriol; 31 August 2009, 20:46.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #17
      Nu neaparat.

      SERVÍ, servesc, vb. IV. 1. Tranz. A îndeplini anumite funcții, însărcinări, datorii față de cineva; a sluji. ♦ Intranz. A face serviciu, a funcționa ca... ♦ Intranz. A lucra în calitate de om de serviciu, a sluji. ♦ A lucra în interesul, în slujba cuiva; a susține, a sprijini. Îmi servesc prietenii. ♦ A fi de folos, util cuiva. Cu ce te pot servi? 2. Intranz. (Despre lucruri) A folosi la..., a fi utilizat ca..., a avea rolul de... ♦ Refl. (Despre oameni) A se folosi, a face uz de... 3. Tranz. A pune, a aduce la masă mâncare, băutură etc. ♦ A prezenta cuiva o mâncare ca să ia din ea, a trata pe cineva cu ceva; a da să mănânce. ♦ Refl. A lua să mănânce sau să bea. Se servi cu câteva bomboane. ♦ Fig. A da, a transmite. Încearcă să-i servească ultimele noutăți. ♦ (Despre vânzători, funcționari etc.) A oferi solicitanților cele cerute; a executa o comandă. ♦ A asigura o prestare de serviciu; a deservi. Ascensorul servește etajele de sus. 4. Tranz. (La unele jocuri sportive cu mingea și la jocul de cărți) A pune mingea sau cărțile în joc. ♦ A plăti, a furniza. A servi o rentă. – Din fr. servir.
      Sursa: DEX '98 | Trimisă de claudia, 21 Jul 2004 | Greșeală de tipar
      http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=217

      Comment


      • #18
        Apropo de ce spune prietenul Vitriol, mai exista o problema in expresia "Imi cer scuze".

        Asadar, merg pe strada lovesc pe cineva si cum spun ? -> Imi cer scuze ? sau Iti/Va cer scuze ?

        Pe mine unul ma seaca cand aud "Imi cer scuze". Pai ce facem aici, tu gresesti si tot tie iti ceri scuze ?

        Pe o alta tema v-as mai propune ca subiect de discutie folosirea corecta a cuvantului "numai" si "nu mai". Sunt greseli destul de frecvente pe care le-am intalnit, ar trebui sa ni le asumam, apoi sa le corectam.

        Cu bine,
        9! 9! 9!
        sigpic

        Comment


        • #19
          Cand scriu pe forum de la munca mai scapa mici "chichite"...deh...trebuie sa fiu multitasking in momentul ala.
          PS: Cel mai tare e cand esti apostrofat pentru semantica desi te exprimi corect
          Last edited by darksid3; 31 August 2009, 20:57.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #20
            @anca16v: Foarte corect ce ai spus în postul cu semnele de punctuație, dar trebuie să îți amintesc faptul că, unele editoare de texte, ale căror funcții de „spelling and grammar” și „autocorrect” sunt destul de prost concepute. Ca atare, înainte de semnele de punctuație specificate de tine (inclusiv citatul din Regulament), aceste editoare de text introduc automat un spațiu (de exemplu, Microsoft Word 2007...) pe care trebuie să îl șteargă utilizatorul. E aiurea, mai ales dacă știi sigur că nu ai probleme cu gramatica limbii române... Oricum, chiar și pe acest forum, sunt destule „fenomene ale naturii”, care în școală nu au avut nicio tangență cu limba română. Greșelile de la care s-a deschis acest thread sunt minore în comparație cu ce se mai scrie pe aici...
            Oricum, felicitări autorului thread-ului pentru idee. Promit să „ne vedem” mai des pe aici.
            The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

            Comment


            • #21
              Mai bine se muta topicul la discutii generale.
              Am mai vazut pe forum ca se confunda i cu a. Adica: "ami aduce cineva apa la nas?"
              sigpic

              Comment


              • #22
                )) foarte tare topic ul ...
                are si activitate ...
                bun subiectul , dar stiti cum e ... tot scoala e "mama gramaticii".
                noroc
                sigpicSa traiasca urile , si

                Comment


                • #23
                  Bogdane, confuzia respectivă provine „din cauza la lipsa de incultură decât la niște membri”. E veche și incurabilă...

                  @DieselLGN: Ai dat și tu niște chifle... Bun venit în topic...
                  The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by _Manuel_ View Post
                    Nu neaparat.
                    .................................
                    Ia arunca un ochi aici si spune-mi dupa aia cum e corect.

                    La 9 noiembrie 2007 gasesti ce vreau sa spun.
                    Si mai e un exemplu la 2 decembie 2007
                    Pe dexonline am gasit si eu ce ai aratat tu acolo, dar am inceput sa caut si mai departe ca sa ma conving.
                    Last edited by vitriol; 31 August 2009, 21:32.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #25
                      Promit sa mai studiez problema.
                      http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=217

                      Comment


                      • #26
                        Sunt expresii care au mai multe intelesuri;nu este ceva batut in cuie.Se mai numesc polisemantice.Si,deci,acestea depind de contextul in care sunt folosite.
                        @eu4yas: legat de expresia "imi cer scuze",teoretic este incorect formulata,deoarece ceri scuze cuiva,te adresezi cuiva,nu propriei persoane.Dar mai are si intelesul de "cer sa-mi acceptati scuzele";de aceea toata lumea spune "imi cer scuze",in loc de "va cer scuze" sau "iti cer scuze".Este cu dus si intors si aici.
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          @vitriol: gramatica limbii engleze e mai simpla. O limba comparabila ca dificultate ar fi mai degraba franceza.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by vitriol View Post
                            .................Sincer, limba engleza mi se pare mult mai usor de invatat, din punct de vedere gramatical, decat limba romana.
                            .................................
                            Tu ce crezi ca am vrut sa spun cu fraza de mai sus?
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • #29
                              @JREwing ... )
                              nu man , ai inteles gresit ... eu nu sunt in topic , eu sunt pe langa ...
                              cu umilinta spun sincer si clar cu mana pe inima , ca sunt in stare sa vorbeasc si sa scriu corect gramatical ) ...
                              nu ca m-as lauda ...sa nu se interpreteze gresit ... roman "get beget"
                              spor la chifle si o seara cat mai placuta ...
                              si bineinteles ... "go go go" la topic ...
                              noroc
                              sigpicSa traiasca urile , si

                              Comment


                              • #30
                                ...daca stau sa ma uit prin posturile fiecaruia fiecare ati/am umblat cu chifle pe forum(in cunostinta de cauza...sau nu),deci mesteri chiflari cam toti,asa ca nu va mai aratati cu degetul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google